ERSOY EREN ARGUVAN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ VE ARGUVANHABER.COM SİTE YÖNETİCİSİ

(Ersoy Eren sorularıma yazılı olarak cevap verdi. Aynısını yayınlıyorum. Ara başlıklar tarafımdan konmuştur.)

 SK: Ersoy Eren kimdir?

1962 yılında Arguvan Eymir doğumluyum. Askerlik öncesi birçok işte çalıştığım gibi esnaflıkta yaptım Askerlik sonrası yaklaşık bir yıl farklı işler yaptıktan sonra 1985-1992 arasında İstanbul Valiliği İl özel idaresinde memurluk yaptım, kendi isteğimle istifa ederek kurduğum Temizlik hizmeti veren şirketimi uzun yıllar yönettim daha sonra bu şirketimi devrederek bir süre inşaat işleri yaptım 2006 yılında da emekli oldum.  1991 yılından itibaren birçok sivil toplum örgütlerinde ve çok sayıda Festivaller dahil etkinliklerde gönüllü olarak görevler aldım. Emine Eren (Osmanlı Arşivinden emekli) ile evliyim iki çocuk ve iki torun sahibiyim.

SK: İş hayatınız İstanbul’da geçti. Sonra Köyünüze (Eymir) göçtünüz. Memnun musunuz?

 ARGUVANI ÖVENLER DEMEK Kİ SAMİMİ DEĞİLLER

Arguvan’da, Eymir’de olmaktan memnunum her yıl belirli zamanlarda Arguvan’a Eymir’e gelmenin dışında daimi olarak yaklaşık 15 senedir Eymirde Arguvan’da yaşıyorum. Arguvan dışında yaşayan belirli yaşın üzerindeki Arguvanlılar Çocukluklarını veya Gençliklerini Arguvan’da geçirmişler ancak her nedense Arguvan’a geri dönüş yapmıyorlar şartları uygun olmayanları anlayabiliyorum ama Arguvan’ın havasını, suyunu, doğasını ve insanını övüp,  Arguvan’da yaşayanları şanslı görüp şartları da müsait olmasına rağmen her nedense Arguvan’da yaşayan kendi ifadeleri ile şanslı kişilerden olmuyorlar demek ki konuştuklarında samimi değiller tercihlerini yine  Büyükşehirlere veya yazlık yerlerde yaşamaya kullanıyorlar.  Benim çocukluğum ve gençliğim İstanbul’da mücadeleyle geçti Arguvan’da çocukluk veya gençlik yaşamadım yıllarca gelip gittim ama sonunda eşimle birlikte Arguvan’da yaşamayı tercih ettik ve halende yaşıyoruz kış ayları da buna dahil.

SK: Toplumsal konulara duyarlı olduğunuzu biliyorum.2014 yılı yerel seçimleri için o zamanki partiniz CHP den Arguvan Belediye Başkan aday adayı oldunuz. Ön seçimde Beş aday arasında birinci olmasanız da azımsanmayacak oyla ikinci sırada yer aldınız. Bu sonuçtan sonra siyasi faaliyetlere devam ettiniz mi?

 Arguvan ve Arguvan gibi yerlerde Büyükşehirlere göre siyaset yapmak çok farklı burada herkes genel olarak birbirini tanır ilişkiler bir şekilde devam eder özel ziyaretler dışında Arguvan ilçe merkezinde , düğünlerde, cenazelerde sık sık birbirimizi görüp bir şekilde görüşürüz bu nedenle  Arguvan’da özel bir siyasi çalışma veya faaliyete gerek kalmıyor soruya cevap vermek gerekirse de evet siyasete devam ettim.

SK: Arguvanhaber.com sitesini yönetiyorsunuz. Arguvanlıların sitenize ilgisi nedir? Haberlere nasıl ulaşıyorsunuz?

BU İŞİ GÖNÜLLÜ YAPIYORUM

Arguvan haberden önce Türkiye’ye internetin yeni girdiği dönemlerde eymir.com olarak başladım uzun süre devam ettirdim daha sonra Arguvan Haber olarak başlattım ve devam ettiriyorum ücretini ödeyerek aldığım, her yıl az da olsa masrafı olan bir haber sitesidir ticari hiç bir tarafı yok bu güne kadarda hiçbir kurumdan veya kişiden maddi katkı yada ücretli reklam almadım. Gönüllülük esasına göre gönüllü dostlarla amatörce bir hizmet veriyoruz. Site güncel tutulunca ilgi oluyor. Benim yaptığım haberler, basından alıp yazdıklarımın yanında gönüllü dostlarımızda haber bilgi gönderiyor ayrıca sizinde yazdığınız gibi gönüllü yazarlarda var.

SK: 2019 yerel seçimlerde DSPden (Demokratik Sol Parti) Arguvan belediyesi meclis üyesi seçildiniz. Daha sonra partinizden istifa ettiniz. Halen bağımsız belediye meclis üyesi olarak devam ediyorsunuz bu değişikliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

İMZA TOPLADIK ANCAK CHP ÖN SEÇİM YAPMADI AYRILMAK ZORUNDA KALDIK

CHP tarafından 2019 yılında Malatya’nın birçok yerinde ön seçim yapılmasına rağmen ısrarla Arguvan’da yapılmadı çok mücadele ettik ön seçim yapın kim kazanırsa kazansın dedik, ama olmadı genel merkezden bizden yeterli imza getirin dediler bine yakın imzada topladık genel merkeze kadar gittik görüşmeler yaptık ama yine de ön seçim yapılmadı. Malatya’nın başka yerlerinde ön seçim yapıp Arguvan’da yapılmaması partililere haksızlıktı bu nedenle sessiz kalamazdık ayrılmak zorunda kaldık. Mücadele ettik çok önemli miktarda oyda aldık.  DSP İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’na destek vermeyince bende İmamoğlu’na destek vermeleri için bazı görüşmeler yaptım ama sonuç alamadım bu nedenle DSP ‘den istifa edip ulusal basında istifa nedeni belirtip açıklama yaparak ayrıldım. Bağımsız meclis üyesi olarak devam ediyorum.

SK: Arguvan Belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyor musunuz?

BU SORUYU ARGUVANDA YAŞAYANLARA SORUN

Bu soru Arguvan’da daimi yaşayan ekmeğini zar zor kazanan siyasetten de uzak Arguvanlılara sorulsa daha doğru cevap alınır Arguvan’da 2014 öncesi gibi merkezle sınırlı ve aynı imkanlara sahip bir belediyecilik yapılmıyor eskiden köy olan mahallelerde bu işin içinde. Ben başarılı desem bunda bir iş var bile bile başarılı demiş diyecekler, Başarısız desem muhalefet diye böyle demiş diyecekler en iyisini siyasetten uzak geçim derdinde olanlar bilir. Şunu söylemekte fayda görüyorum Belediye Başkanı kim olursa olsun başarılı olduğu çalışmalarda vardır, başarısız olduğu çalışmalarda bunları birbirinden ayırmak gerekir Başarısız veya Başarılı olarak tanımlayıp geçiştirilmemeli başarılı olduğu işlerde başarılı, başarısız olduğu yerlerde de başarısız denebilmeli, nedenleri de açıklanmalı.

SK: Arguvan’da doğa ve çevreye yönelik yıkıcı bir faaliyet var mıdır?

MADEN Mİ, SULU TARIM MI?

Arguvan’da bir baraj yapılıyor ve yıllarca beklenen bir barajdı ancak barajın büyük kısmının tamamlanması ile birlikte Maden araştırmalı sondaj çalışmaları da yoğunlaştı bu konuyu takip edenlerden birisiyim. Bana göre Maden mi-Sulu Tarım mı Arguvan için buna karar verilmeli. Sondaj çalışmaları baraj bölgesinde veya barajın sulama alanları içindeki yerlerde yapılıyor Şu anda ciddi bir tehlike görünmese de sondajların neticesinde adına kömür arıyoruz diyenler diğer madenlerin (Örneğin altın vb. gibi) bulunması halinde bunu çıkarmayacaklarımı? Çinliler çalıştı bu konuda çok mücadele verdim gözümüzün önünde patlattıkları dinamitlerin sesleri halen kulaklarımızda çevreye, su kaynaklarımıza ne kadar zarar verildi bilmiyoruz şansımız iyi gitti de faaliyetlerine ara verdiler. Bu tür çalışmalar doğaya ’da çevreye de kalıcı hasar vermemesi mümkün değil.

SK: Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçecek olan ‘Yoncalı Barajı’ Arguvan da nasıl sonuçlara yol açacaktır?

 ARGUVAN GÖÇ ALACAK

 Barajın faaliyete geçmesi ile birlikte Arguvan’da önemli bir değişim olacağı gibi başka yerlerden göç alması da kaçınılmazdır. Ağırlıklı sulu tarım yapılacak ancak mevcut durumda nüfusumuz yaşlı bu nedenle Arguvan’a Arguvanlı olan sulu tarımı yapabilecek hemşehrilerimizin toprakları satmak  için değil toprakları işlemek için sahip çıkması gerekir aksi takdirde Arguvan başka yerlerden göç almaya mecbur kalacak.  Ayrıca zaman zaman duyduğumuz arazi satışları da bu değişimin önemli bir işaretidir. Yalnızca Yoncalı barajının yanında şimdilik hayal gibi görünen Ali Ağa barajıda bu günlerde gündemde yapılırsa sulu tarım Arguvan’ın tamamını kapsayacak.

SK: Siz Arguvan’da Belediye Başkanı olsaydınız ilk yapacağınız icraatlar Ana başlıklar halinde neler olurdu?

SEÇİM GELİYOR DÜŞÜNDÜĞÜM İCRAATLARI ŞİMDİ PAYLAŞMAM

 Bu başlıkları günün şartlarına göre 2014 yılında ve yine 2019 yılında seçim çalışmalarında paylaşmıştık. Arguvan kamuoyunun bir bölümü bunları iyi biliyor, Zaten seçim çalışmaları neredeyse başladı gibi zamanı da geliyor yapılması gereken icraatlar ve bu konudaki düşüncelerimi şimdi paylaşmam doğru olmaz, seçimden önce veya seçime yakın bir zaman olsaydı paylaşırdım bu nedenle kusuruma bakmayın.

SK: Arguvan’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

ARGUVAN İÇİN ENDİŞELİYİM İŞİMİZ ZOR

Her yıl nüfusu azalan yeterli göç alamayan ilçemizin geleceği için endişelenmemek mümkün değil.  Çok sayıda mezralar kapandı kışın köylerde çok az kişi kalıyor, siz yaz aylarına bakmayın gelin kışın görün buraların halini mevcut eğitimin yeterli olmadığı ilçemizde İlçe merkezindeki okullar dışında yalnızca  Atmalılar İlköğretim Okulu açık bu okulumuzda da öğrenci mevcudu çok azaldı üzülerek söylüyorum bu durumda kapanması kaçınılmaz olacak.  2021 yılının ortasındayız ama halen Kanalizasyon, Su, Yol ve Telefon, İnternet hizmetini almayan veya yeterli olarak alamayan yerlerimiz var Hastane yapıyoruz diye atıp tutan Hükümetin Milletvekilleri İlçe merkezindeki sağlık ocağını yenilemeyle yetindiler.  Köylerde yeterli nüfus olmadığından toplu ulaşım araçları haklı olarak seferlerini azaltıyor kışın belirli yerler dışında hizmet veremiyorlar. Çok sayıdaki mahallelerde yaşayan insanlarımız mağduriyet yaşamaya devam ediyorlar. Bu konuda söylenecek daha çok sözler var ama yalnızca söylediklerimin yaşandığı yerdeki geleceği parlak görme rüyasını ben göremiyorum. Arguvanlıları Arguvan’a getiremedikten sonra başka yerlerden gelecek olanlarla Arguvan nasıl bir Arguvan olur düşünmek bile istemiyorum, işimiz zor.

SK: Evinizi ziyaret ettim. Evinizi adeta bir “Müzeye” çevirmişsiniz. İlgi nasıldır? Misafirleriniz yoğun mu? İleri de bu malzemeleri ne yapmayı düşünüyorsunuz?

HEPSİNE VERİRİM ANCAK ŞARTLARIM VAR

Benim hayalim Arguvan genelinde Etnografya müzesi gibi bir müze yapılmasıdır bunu yıllardır dillendiriyorum. Müze Arguvan için önemli bir tanıtım aracı olacağı gibi Arguvan’a gelen gençlerimize geçmişimizi gösterip tanımalarını sağlayacağız. Bunu çok önemsiyorum resmi müze statüsünde yapılması halinde işlerine yarayacak elimde olanlardan istediklerini vermeye hazırım. Ama tek şartla verilecek malzeme bana ait değilse verenin adını yazmaları şartı ile örneğin Süleyman Kılıç’a ait bir malzeme elimdeyse Süleyman Kılıç’ın adını yazacaklar.

Benim yaptığım çalışma gerçekten ilgi görüyor, Arguvan genelinde yapılırsa daha fazla ilgi görecektir. Misafirimiz özellikle yaz aylarında yoğun oluyor, ancak bazen Arguvan’a araştırma amaçlı, klip veya belgesel gibi çekimler için gelenlerle, duyup gelen tanımadığımız günlük misafirlerimizde oluyor.

SK: “Satılık ev” yazısını gördüm. Arguvan’ı ve Eymir köyünü terk mi ediyorsunuz?

EYMİRİ TERK ETMEK ZOR

Arguvan’ı ve Eymiri terk etmek benim açımdan çok zor bir ihtimal ancak ailece farklı düşüncelerimiz var mevcut yaşadığımız yerimiz büyük ve sürekli bakım isteyen bir yer bizi yoruyor yaşımız 60’a geldi bazı tedbirleri, önlemleri almak gerekiyor bu nedenlerle mevcut yerimizi değerlendirip başka düşüncelerimizi harekete geçirmek istiyoruz.

SK: Benim sormadığım sizin mutlaka anlatmak istediğiniz bir konu varsa buyurun anlatın lütfen…

SÖYLENECEK ÇOK SÖZ VAR AMA…

Benim söylemek isteğim özellikle Arguvan’da yaşamayan kısa süreli gelenler veya bir yaz dönemi de kalmış olsa kendi mahallesi veya ilçe merkezi dışında bir yere gidemeyenlere.  Arguvan ilçe Merkezi, Mahalleleri ve mezraları ile bir bütündür Arguvan’ın ve Arguvanlıların sorunlarını öğrenmek isteyenler siyasetten uzak ve siyasetçiler yanlarında olmadan önce kendi köylerini daha sonrada Arguvan’da farklı yerleri özgürce gezip, görüp ve insanlarla konuşarak fikir sahibi olsunlar hiç kimsenin söylediğine inanarak ön yargılı hareket etmesinler.

Çok söylenecek söz var ama sorduklarınızı cevaplamaya çalıştım Sevda hanımla birlikte yaptığınız ziyaretiniz ve düşüncelerimi alma çabanız için teşekkür ederim.

SK: Sorularımı yanıtladığınız için ben teşekkür ederim.


Yarın: Arguvan AKP Belediye Meclis Üyesi Hacı Bayram Demez


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56