EYMİR'İN ERSOY'U '' BİR HALK İNSANI''

 
‘’Bir Halk İnsanı’’ sözü benim değil, Halkın sözü. Sn. Ersoy ile uzun yıllar önce İstanbul’da bir toplantıda tanışmıştım. Sanırım benim köyüm Göçeruşağı’nın Abdal Musa etkinliğinde idi. Onca yolu zahmet edip gelen, olgun görünümlü sevecen kişilikli Ersoy’a saygı duymuş ve biraz da sohbet etmiştim. Bu görüşmeden sonra çok uzun süre görüşemedik. Çünkü Ersoy Bey Köyü olan Eymir’de bir güzel ev yapıp, köyüne yerleşmişti.

      Arguvan Haber internet gazetesinin sahibi olup, Arguvan ve yöresine ve gurbetteki hemşehrilerine bu gazete ile bir nefes verdiği malumumuzdur. Kendilerine bu hizmetinden dolayı çok teşekkür ederiz.    Geçen Mahalli seçimlerde Arguvan Belediye Başkanlığına aday olmuş ve parti desteği olmadığı ve malum güçlü çevrelerin yoğun karşı çıkışlarına rağmen önseçimlerde 26 oy fark ile ikinci aday olmuştur.

       Ersoy Bey’i iyi ve kötü günde Arguvan’ın her yerinde ve hatta Arapgir, Hekimhan, Malatya’da hep halkın yanında görüyoruz. Her düğünde, bayramda, taziyede, toplumsal heyecanın, sevdanın,  hevesin, hüznün, coşkunun olduğu her toplumda Ersoy Bey var. Çünkü toplumuna sevda ile heyecan ile heves ile yerine göre hüzün, yerine göre coşku ile bakıyor.
        Bu son Malatya’ya gidişimde Kuşu Köyünde bir taziyede karşılaşınca bir röportaj yapma isteğimi memnuniyetle kabul etti. Ve Eymir’deki evine davet etti.
        Köyümüz Muhtarı Amcam oğlu Turan çabuk ve Yakın akrabam Sadık Teker ile evine gittiğimizde bizi kapıda karşıladı. Biraz dinlendirdikten sonra ‘’Size bir odamı göstermek ve de sizi orada ağırlamak istiyorum ‘’ Dedi. Ancak büyük evin bahçesinde çok eski ve antika eşyalar dikkatimi çekti. Gösterdiği büyükçe odaya girdiğimde hayretimi saklayamadım. Odanın dört duvarı taban ve tavan tamamen müzelik eşyalarla tıklım tıklım dolu idi… Eymir’de geleceğin müzesinin bütün hazırlıkları tamamdı.Bir soruma verdiği cevapta ‘’Dışarıda ve çatıda çok fazlası var’’’ Dedi.
        Ben fotoğraflar çekerken Ersoy Bey Sığırcıuşağından gelip Eymirden saman alan köylülere yemek götürdü. Sonra çay, daha sonra da soğuk içecekler götürdü. Ersoy Bey için birileri tanıdık olduğu için değil, insan oldukları için hizmet ve ikram edilmeli idi.
         Röportajımıza sohbet havası içinde başladık. Hazır soru hiç sormadım. Röportaj kendiliğinden gelişti. Ve röportaj açıklamaları beni yer yer şoke etti.
          -Ersoy Bey çok yönlü ve 1000 yılların kültürel kalıtım kodlarına sahip bir insan, çözüldükçe düşündürüyor.
         
 Toplumumuzun Ersoyları bol olsun….

....................................04.09.2018/Mehmet Ali Çabuk
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56