HALKLA BİRİLERİ KAFA BULUYOR AMA…

       Savaş çağrıştıran, gürültü kirliliği yaratan havai fişeklerin, dinamit sesi çıkaran çatpatların, açıktan açığa satılıyor olması… Bu patlayıcıların düğünlerde eğlence aracı olarak kullanılması… Hatta devlet katında kutlamalarda dahi kullanılması… 29 Ekim Cumhuriyet Bayramlarında İnönü Kapalı Çarşısının üstünde patlatılan havai fişeklerin haddi hesabı olmuyor. Savaş gümbürtüleriyle düğün bayram kutlamak ancak bize özgüdür sanırım. Az gelişmiş ülke hastalığı da denebilir bu garipliğe.
Malatya Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, bundan kısa bir süre önce: “Başkalarının istirahat hakkına saygının ve çevre hassasiyetinin yeterince gelişmediği durumlarda, eğlence ve diğer günlük faaliyetlerden kaynaklanan gürültü, yoğun şikâyetlere ve başta işitme kaybı ve uyku bozukluğu olmak üzere ciddi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Gürültüyle ilgili şikâyetlerinizi ilgili birimlere bildirin.” diye kamuoyuna basın yoluyla açıklama yapıyor.
Eğlence yeri gürültüsü, Malatya Belediyesi Mücavir Alan Sınırlarında Malatya Belediyesi Çevre ve Koruma Müdürlüğüne telefonla ve dilekçeyle şikâyet edilebilir deniyor.
 Bu genelge, Türkiye genelinde tüm il ve ilçelere yollanmıştır; Malatya’ya özgü olmasa gerek.
Gürültü çıkaran bu maddelerin satılmasına kim izin veriyor? Devletin kurumları arasında iletişimsizlik mi var?
 Bu patlayıcıların, peynir ekmek gibi satılmasına izin verenlere de bir bildiri yollasanız. Sorunu kökten çözseniz.
Hem satacaksınız hem de gürültüden şikâyetçiyseniz şu telefona bildirin, diyeceksiniz. Bizim halkımızın devlet korkusunu bilirsiniz. Neme lazım şahit mahit yazarlarını da… Aman karışmayayım başıma iş açılırı da…
Halkla birileri dalga mı geçiyor dersiniz?
 
Sultan KILIÇ / Malatya     [email protected]
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56