İlk Kez Arguvan Türkü Festivaline Gitmedim Diye Dünya Yıkılmadı Ya...

Arguvan Türkü Festivali 2003 yılından buyana gerçekleştiriliyor. İki yıl aradan sonra yine gerçekleştirildi, ancak çeşitli nedenlerle ben gidemedim. Gidemeyişimi de, “İlk kez Arguvan Türkü Festivaline gitmedim diye dünya yıkılmadı ya” diyerek paylaştım.

Abbas genç, “Dünya yıkılmadı ama bir dost eksikti Süleyman abi” diye yorumlarken; Hasan Uğurlu Bey, “Süleyman Bey nedenini sormak bize düşmez amma neden gitmedin sizi küstüren veya hoşunuza gitmeyen ne vardı. Selamlar…” diyerek merakını dile getirmişti.

“Düğünlere denk geldi. Diğer yandan her festivalde aynı kişileri dinlemek de usandırıyor... Belki birkaç farklı sanatçı olmuştur...” yanıtımdan sonra Erhan Yılmaz, bir dahaki festivallere katılırken durumu gözden geçireceğini belirtti. Bunun üzerine kişisel tavrının özgür iradenize bağlı olduğunu belirterek, herkesin özgür iradesine saygı duyduğumu belirttim. Ayrıca yapılması gerekenler ile ilgili düşüncelerimi şöyle açıkladım.

Genç kuşakları özendirmek ise yalnızca İstanbul'da değil (Ses yarışması yapılıyor ya...) burada da yapılmalı. İnönü Üniversitesi şimdiye kadar Arguvan türküleri ile ilgili yaptıklarını gözden geçirmeli. Mademki Arguvan ağzı önemli özellikler taşıyor; derleme ve araştırmalar yapsa, özellikle genç kuşaklara hitap edecek çalışmalar yapsa, bunları bu tür etkinliklerde sunsa fena mı olur. Başka illerdeki Arguvan ağzı ile ilgili çalışmaları tanıtan programlar da yapılsa vb...

Malatya Musiki Derneği Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım açıklamam üzerine şunları yazmıştı. “Arguvan bu organizasyonu daha profesyonelce yapmalı Arguvan müzikal anlamda ismine layık işler yapamıyor daha iyi organize olmalı…”

Emsalim Tahsin Öztürk: “Bu kadar yasakla yasadığımız bu günlerde inadına gidip destek sunmak halkın yılda bir özgürce eğlenme ve birlikte olmasına konuşmasına tartışmasına katılmak destek olmak lazım

İnsanlar bir araya gelmesine tahammül edilmeyen günlerde, bir araya gelmeyi desteklemek, katkı sunmak cesaret vermek lazım” derken; okul arkadaşımız Yücel Solmaz, “Keşke gidebilseydin” diyerek hayıflanmıştı.

Mersin’den telefon ile arayan Abbas Özkan, “Arguvan türküsü söyleyen sanatçılar yok mu?”, Hasan Yıldırım Bey, “Ben Arguvan türküsünü dinleyemedim” diyerek yakınmasını dile getirirken; TRT Program Yapımcısı ve OZAN-DER’den arkadaşımız-ağabeyimiz Ahmet Mortaş, “Arguvan halkını, sanatçılarını kutluyorum” demişti.

Hekimhanlı sanatçı hemşerimiz Hüseyin Demirkol’un yorumu ise daha faklı idi; “Sevgili hocam yıllarınızı verdiğiniz çalışmalarınızı çok yakından takip eden birisiyim. Sizlerin aldığı her türlü kararınıza saygı duyduğumu ve güvenim ve inancım var yanınızda olduğumu bildirmek isterim. Saygılar sunuyorum...”

Hepsini toplarsak; sanat beğenidir ve görecelidir. Bu nedenle herkesin görüşü de kendince geçerlidir. Ben izleyemediğim için yorum yapamadım, izleyenlerin yorumları ile biraz olsun ışık tutmak istedim.

Ülke sorunlarını, var olan olumsuzlukların nasıl giderileceğini, demokratik hak ve hürriyetlerin nasıl korunarak geliştirileceğini tartışmak yerine festival, şenlik havasında bir yol izleyerek bir yere mi varacağımızı sandık acaba?

http://www.malatyasoz.com/yazar-ilk-kez-arguvan-turku-festivaline-gitmedim-diye-dunya-yikilmadi-ya...-734.html

Süleyman ÖZEROL

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56