KENDİNİ AŞAN SÖZÜ SARFETMEK

KENDİNİ AŞAN SÖZÜ SARFETMEK 
AKLI SELİM İNSAN İŞİ OLMASA GEREK/

         Dünyada hiç de bir devlet adamının ‘’demediği yada dedirtmediği,  sözleri TC ‘’Başbakanı çok da rahat bir üslupla diyebiliyor.. ‘’Cem Evleri İbadet Yeri Değil de Kültür Evi imiş)

        Biz dinin de bir kültür olduğunu biliyoruz.. Ancak:

        Sayın Tayip Bey  ‘’bilerek  önüne bir hedef koydu, dini siyasete karıştırıp bu çıkışları yaptığı herkes tarafından da anlaşılıyor olsa gerek…

        Hiç mi hiç, ‘’Tanrı tektir,  deyip inanan bir kavim ya da ümmete’’  gökten böylesi bir emri Cebrail indirmiş olabilir mi dersiniz., ya da buna vakıf olan bir din düşünürü, evet diyebilecek bilgiye sahip midir,  acaba..?

        23 Kasım Mersinde buluşan ‘’Avrupa ve Türkiye Alevi Şii ve Bektaş örgüt  temsilcileri tertip edilmiş bir sempozyumda buluşup hep şu düşüncenin altını çizmişlerdi.. 

        Türkiye ve tüm dünya ülkelerinde Alevi Bektaşi inancından olan herkes, orada H.Bektaşi Velinin ‘’72 Millete aynı gözle bak ‘’ düsturunu Alevilik olarak bir sağ duyuyla anlatmaya çalıştılar.. 

         Sünni İslam inanç sahibi insanlarında bu sav ı kabullendikleri ve bin yıldır bu topraklarda birlikte problemsiz yaşadıkları da birlikte vurgulanmaktaydı…Ancak, siyasetin her dönemde sincice katliamlar tertip ettirdiğine de  yakın tarihimiz  şahittir …

       Elbistan, Maraş, Sivas, Gazi, Çorum, Malatya gibi yerlerde, İnsan yakmak, kesmek ve benzeri katliamların arkasında hep iktidarların olduğu  yerli ve yabancı basın tarafından yazılıp anlatıldığı gibi görsel TV kanalları da anında halka gösterip izletmekteydi ..

      Ve görevlendirilen katilleri de halen ‘’faili meçhuller olarak gizlenmiyorlar mı?..

     Cem Evleri:   Cümbüş  yada kendi din anlayışlarına göre kültür evi dediler..

      Birileri de:  40  Bin Alevi ye kan kusturdum diyebiliyor,  arkasında faşist cunta vardı..

      Bir diğeri:   Aleviler Cennet’ e giremez diyor.. ‘’ Arkasında ki gücü ve güvendiği iktidardır..

      Devlet yetkilileri Lise Edebiyat  kitaplarına yıllarca ‘’Kızılbaşlığı ana bacı bilmezlikle tarif etti ve okullarda okutturmadılar mı..?  Bunlar hepsi de  ‘’’O Yüce Tavan Hazretleri adına konuşmaktalar..

      Osmanlı dönemi 1517 de  kitlesel katliamlarla  Emeviler ce dayatılıp  asıl İslam budur deyip kurumlaştırılan, günümüzde bile onunla iktidarının ömrünü uzatmaya çalışan bir iktidarın ülkeyi nerelere sürüklemek istediği ‘’onlara oy verenlerce de bilinir olmalıdır diye düşünüyoruz…

        AY da ve yıldızlarda hayat arayan dünya milletlerinden örnek alınması gerekirken, Laik Anayasal bir Cumhuriyet  ülkesinde ‘’Başbakan kimlerin nerede ve nasıl ibadet edeceğine ‘’TANRI adına, açıklama yapmaya kalkışmıştır..       

               Din bir inanmak olayı değil midir?,  inananların nasıl ve nerelerde ibadet edeceğine  o kişinin kendisinin  karar verme yetkisine sahip olması gerekmez mi..? 

        İbadetin (yeri, yönü, şekli, dili, diye bir tanrı buyruğu var mıdır?, Din bilginleri durup dururken bir siyaset adamı ‘’İslam da ibadetin yeri cami yada mescittir diyebiliyor.. Kendini aşan bir sözü sarf etmek ‘’hele de dini konuda, kimsenin haddine düşmemelidir… 25 Milyon alevi inançlı kimseler ibadet yerlerinin ‘’CEM EVLERİ’’ olduğuna  1400 sene evvel belirlemiş ve orada da ibadetlerini yaptılar yapmaya da devam etmekten de yanalar..  

            Ben bir din bilgini değilim ve kurallara da hiç itibar etmeyen kıblesini ‘’İnsanlaşmışsa’’ insan bilip sevgi ve saygıyla ona dönen, özgür yaşamadan yana ve değişmeyen bir insan olarak bilinmek  ve yaşamaktan yanayım .

       Saygı Sevgi Ve Muhabbetlerimle.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56