KILIÇLARIN DANSI ve KÜRTLERE YANSIMALARI

 Donald Trump Riyad’da, kılıçların dansına kendini fena kaptırdı. Ülkesinde zor durumda iken,  Riyad’da 380 milyar dolar gibi devasa bir parayı kesesine iç etmesi rakip çatlattı. 380 milyar doların verdiği dehşet güç ile kılıcı kaptı ve atıp tuttuğu, yasaklar getirdiği İslami/Arabi kültür kaynaklı kılıç dansına katıldı. Hem de öyle katıldıki kendinden geçerek…
 

      İki Müslüman mezhep (Sünnü-Şii), Ortadoğuda egemenlik  savaşı için kıyasıya savaşırken İran’ı tukakalayıp, Suudi liderliğindeki cepheyi desteklemeli idi. Bu hem İsrail politikasına uygundu, hemde daha nice 380 milyarların habercisi olacaktı. Ayrıca Suriyeli Kürtlerle kurulan ittifak dahil sahada olan bir çok olay yeniden tanımlanabilinirdi.Böylece bir taş ile en az iki kuş, fazlalık kuşlar  da var ama onlar şimdilik kenarda dursun…
 

      İran, Şii Irak’ı iç edip,  Şengal-Rojava üzerinden bir hançer gibi İsrailin tepesinden Akdenize saplanacaktı. Bunun önlenmesi ancak Sünnü İslamı destekleyerek mümkündü. Üstelik  Suriyeli Kürtlerle kurulan ittifak dahil sahada tanımlanabilirdi.

      ABD’nin Ortadoğu’da bazı güçleri sınırlandırmak istediği burada açıkça ortaya çıkıyor. Bu güçlerden birisinin PKK olması kaçınılmaz. PKK’yı Şengal’dan çıkarmaya ikna edecek, yeni PYD ve Türkiye ilişkileri tanımlanacak, PYD, PKK ‘dan uzaklaşacak ama ENKS’e yakın olacak. Her iki Rojavalı güç birleşecek. Kürtler Trump’ın Sünnü  blokuna entegre edilerek İran’a karşı kullanılacaklar. Bu arada PKK’nın  PYD içinde erimesi tarafımdan söylenmiş büyük bir iddia olacak ama hep beraber yaşayacak ve göreceğiz. PYD’ye dönüşecek olan PKK’nin yerine kısa süreli birden fazla örgüt ayrışacak.

       Savaşın aslı Kürdistan topraklarında olacak. Hiçbir emperyal yada yerel hegemonik güç Kürdistanı görmezden gelemeyecek. Türkiye, Kürtlerle diyalog kurmak  zorunda kalacak. Bir başka deyiş ile yeni bir çözüm süreci gelişecek ve bu sefer çözüm başarıya ulaşacak. Çünkü diğer iki çözüm sürecinden alınan dersler ve de gelişmiş evrensel düzen, çözünüm kaçınılmazlığını dayatacak. Halkları kardeşliği ön plana geçecek ve AKP’nin tek alternatifi HDP benzeri bir parti olacak. 

        El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin beslendiği Suudi Arabistanda ‘ılımlı İslam’ masası kuruldu. ABD Başkanı Donald Trump. 2016’da “İslam bizden nefret ediyor” diyen, İslami radikalizmle mücadelede gerekirse camileri kapatmaktan bahseden Amerikan lideri. İlk icraat olarak yedi İslam ülkesine vize yasağı getiren ABD Başkanı dinler arası savaşı, üstelik 380 milyarın kokusunu da aldıktan sonra Riyad’da sürdürecek değildi ya, ‘dinler arası savaş’, ‘’iyi ile kötünün arasındaki savaş’’a dönüşecekti. Nitekim öyle de oldu. 55 Sünnü ülke temsilcisi ile varılan anlaşma gereği İslam ittifakı kuruldu ve Suriye ve Irakta savaşmak üzere 34 bin kişilik İslam ordusu kurulması kararı alındı.

      Kılıçların dansı muhteşemdi. Müziği gökseldi, gökten yağıyordu.Sanatçıları Ülker takımyıldızı elemanları idi… Donald Trump’ın coşkusunu en üst seviyede tuttular. Biraz daha seviye yükseltselerdi Donald Trump’da yıldızlara yükselebilirdi ama o zaman yeryüzüne yazık olurdu. İşte o zaman evrensel nizam ve intizam bozulur, Trump’ın taşlayacağı kuşlar ortada kalırdı. Suudi Arabistan’ın başını çektiği 55 ülke, PYD,PKK, Haşdi Şabi, İran ve yanında duranlar, diğer aşırı islami kuşlar hepsi sıradalar.

      BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) geliyor. Sınırları kaldırın, yeni sınırlar inecek. Biz birbirimiz ile geçinemedik. Donald Trump bize nizam ve intizam verecek. Onun için de bize taş atacak. Bir taş ile çoğumuzu düşürecek.
      Trump Kivre’de tüfek çok, Ortadoğu’da da kuş çok…

                                                    23.05.2017/Mehmet ali çabuk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
İhsan Güzel.
İhsan Güzel. - 5 yıl Önce

olağan üstü güzel bir yazı dizisi.

müslüm
müslüm - 5 yıl Önce

dombiram müzigi esliginde yikma, yakma ve tecavüz mogol kültürüdür.

halil
halil - 5 yıl Önce

türk -mogol soyunda baris kültürü yoktur.

İhsan Güzel
İhsan Güzel - 5 yıl Önce

harika bir yazı dizisi.başarıların daim olsun.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56