KİME  LİDER  DEMELİYİZ?

           İnsanlık tarihi boyunca düşünürler için ; Bir insan nasıl lider olur? Liderlik doğuştan mıdır? Sonradan mı kazanılır? Bazı sosyolojik olaylar mı liderleri yaratır?  Liderlerin  temel özellikleri nelerdir?   Merak  konusu olmuştur. Bu konuda , daha eski çağlarda özellikle krallıklar döneminde olduğu gibi, Liderlerin kaynağının doğuştan ve tanrısal kökenli olduğuna dair  yaklaşımlar yer alırken; Yakın zamana kadar sıra dışı kişisel özelliklere  dayalı ve toplumların zor dönemlerinde ortaya çıkarak , topluma önderlik eden ,savaş kazanan, köklü toplumsal değişiklikler yaratan ,rejim değiştiren , daha çok gösterişli fiziksel yapı, zeka, cesaret, enerjik, karizmatik özelliklere sahip    büyük adamlar diye anılan liderlik yaklaşımları yer almıştı.

                             Günümüzde ise ,Liderlik kaynağı ister sıra dışı bireysel özelliklere sahip, ister toplumsal durumların getirdiği fırsat ve zorlamalara ve de  isterse halkın genel isteği üzerine seçimle gelmiş olsa da; Her aşamada modern ve insancıl yaklaşım denilen daha çok, insani ve ahlaki  değerler öncelikli, toplumun genel ideallerini gerçekleştirmek , insanlara mutlu ve yaşanabilir bir hayat sunmak  temelli liderlik yaklaşımları yerini almalıdır.İşte bu liderlik yaklaşımına örnek ANGELA  MERKEL dir.  Almanya yı  2005-2021  tarihleri arasında 16 yıl boyunca yönetti. Şöyle ki;

-Tek başına seçimle iktidara gelmesine rağmen,  yine de bu durumu kabul etmeyerek tüm muhalefetin desteğini alarak hükümet oluşturmuştur. Hiç kimseyi ötekileştirmemiş. Hükümette tüm Alman halkının temsil edilmesini sağlamıştır.

 -Sadece Almanya nın ulusal birlik ve dayanışmasını değil, Avrupa ülkeleri birliğini  de sağlamıştır.

-İşsizlik oranını %5 lerden,%2 lere indirmiştir.

-Kişi başına düşen geliri 28.bin Euro dan, 41.bin Euro ya çıkarmış, milli geliri de  %45 oranında artış sağlamıştır.

-Sade bir vatandaş hayatı yaşamıştır. Hiçbir kişisel ve lüks harcama yapmamış, hatta  görevin gerektirdiği ayrıcalığı kullanmak yerine, sıradan bir Alman vatandaşı gibi  yaşamaya özen göstermiştir.

-Aile, akraba, partili ,dindaş, azınlık veya baskı gurupları gibi  hiç bir kişi ve kurumlara kamu kaynaklarını peşkeş çekmemiş,  özel yarar, ayrıcalık ve avantaj sağlamamıştır.

-Ülkeyi ilgilendiren, halkın merak ettiği ,kamuoyunun sormak istediği hiçbir konuda gizleme ,baskı yapma, yalan söyleme, karşı çıkanı cezalandırma eyleminde olmadan ,her kesimin göreceği, izleyeceği, denetleyeceği açıklık ve hesap verebilirlik ,halka saygı temelli uygulamaları  gerçekleştirmiştir.

-Devletin kanunları, toplumun temel kültür ,anlayış ve ahlaki ilkelere uygun olarak,  Atama ,görevlendirme yapmış, kurumların işleyişinde bir kez olsun olumsuz bir etkide bulunmamış, her  Alman vatandaşıyla aynı hak ve yükümlülüklere sahip yönetim eşitlikçi anlayışı devam ettirmiştir.

-Asla Koltuk ,makam, ayrıcalık v.b  sevdalısı olmadan,  tekrar ve hatta daha uzun süreler Almanya başbakanlığı yapmaya devam etmek yerine, gençlerinde yönetimde söz sahibi olması ve bu görevi yenilere bırakmak niyeti ile Tüm Alman halkının nimet ve sevgisi eşliğinde görevini dün itibari ile sonlandırmıştır..  ..

ANGELA  MERKEL;  Asil ve zengin bir aileye, gösterişli bir fiziksel yapıya, etkileyici bir zeka ve öngörüye, çok yönlü ve şaşırtıcı becerilere, yüksek bir konuşma ve ikna kabiliyetine, sıra dışı  doğa üstü özelliklere sahip değildi. Sadece tüm kalbi ve ruhuyla , Alman halkının gelişmesi için çaba gösterdi. O nun deyimi ile “Alman halkı için kamu hizmetkarı “oldu.

 Yönetsel anlayışı, bizim yöneticilerimiz için örnek olsun. Ya da  biz de böyle yönetilmeyi hak etme  çabasında ol

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56