KOCA ÇINARI UĞURLADIK… MUSTAFA ALP (1932-5 Nisan 2023)

KOCA ÇINARI UĞURLADIK… MUSTAFA ALP (1932-5 Nisan 2023)

Ağırlıklı Avukat Mustafa Alp olarak bilinirdi. En azından bizler ve genç kuşak öyle bilir ve tanırdık. Avukatlığı da meşakkatli ve mücadeleciydi. Bununla birlikte, belki de en önemli kimliği Köy Enstitüsü Mezunu bir eğitim emekçisi olmasıydı. O bir öğretmendi. Aynı zamanda kitapları olan bir yazardı.

ÖZGEÇMİŞİ

Kitaplarında kendi kaleminden özgeçmişini şöyle yazar:

“1932 Malatya-Arguvan İsa köy doğumlu. İlkokul İsaköy.

1945 Akçadağ Köy Enstitüsü

1950 mezuniyet

Abdulvahap Köy Öğretmenliği, Arguvan Morhamam köyü öğretmeni.

1953 Fatma (Faika)hanımla evlilik. Güllü 1955, Cengiz 1957, Atilla 1959 üç çocuğu olur.

1959-1960 Asteğmen olarak askerlik

1961 Malatya Yeşilyurt Atatürk ilkokulu ve Hidayet ilkokulu, Ankara Sincan ve Mamak Zafer ilkokulu eğitimciliğe devam.

1962 ve sonrası Öğretmen derneklerinde (TÖB-DER ve TÖS)

Malatya kurucu başkanlığı.

1962 Ankara Hukuk Fakültesi

1968 Hukuktan mezuniyet

1980 öncesi Avukatlık bürosunun kurşunlanması, Adliyede kendisine saldıran ülkücülerden kurtulmak için savcının odasına sığınma.

Basın suçlarından aldığı hapis cezaları vb…”

ONURLU MÜCADELE DOLU BİR HAYAT

91 yıllık ömrü, onurlu ve mücadelelerle dolu geçen Mustafa Amcanın kalbi son yaşadığı acıya fazla dayanamadı.

6 Şubat Malatya depreminde evladı Güllü ve çok sevdiği damadı Dr. Ekrem Tuncer’in göçük altından cansız bedenlerinin çıkmasının acısına kalbi ancak ki 53 gün dayanabildi.

Mustafa amcayı 6 Nisan günü Sarıyer Cem evinden yolcu ettik. Kilyos mezarlığında edebi istirahatgahına uğurladık.

AKÇADAĞ KÖY ENSTİTÜLÜ EĞİTİMCİ

Mustafa Amcanın kuşağı, özellikle de Köy Enstitülerinden mezun olan öğretmenler, Aydınlanmacı ve Cumhuriyetçi fikirlerin tüm Anadolu’ya yayılmasında, çağdaş uygar bir toplumun yaratılması ve cumhuriyete bağlı bir kuşağın yetişmesinde çok önemli görevler üstlenmişlerdir.

Benim için Mustafa amca (Evladı sayılırım, oğlu Dr. Atilla ile yaşıt sayılırız) bir canlı tarihti. Yaşadığı büyük tecrübenin biz lere ve genç kuşaklara aktarılmasını hep önemsemişimdir.

Bu anlamda bir dönem İstanbul’da henüz köy derneğimiz kurulmamıştı “Komite” adı altında İstanbul’daki köylülerimizle kaynaşmak için birliktelik oluşturmuştuk.

GECEMİZİ ONURLANDIRMIŞTI

10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul Beşiktaş Polat otelde bir gece gece yapılmasına karar verdik.

Davetiye vermek için Mustafa amcanın oğlu Dr. Cengiz Alp’e gittik. Cengiz ağabeye;

“Geceye Dr. Mehmet Alp (Arguvan’ın en eski doktorlarındandır. Büyük emekleri geçmiştir.) ve Mustafa Amcayı davet ediyoruz. Bizlere anlatacakları çok kıymetli düşünce ve tecrübelerini dinlemek istiyoruz” dedim. Sağ olsun Cengiz abi “Süleyman Annem babam buradalar. Ancak Malatya’ya gidecekler o zaman ben söyleyeyim geceden sonra gitsinler çok iyi olur. Gecede hep birlikte oluruz.”dedi

Mustafa amca ve eşi Fatma teyze gecemize katıldılar.

Bizlerin eğitimizde büyük katkıları olan ve köyümüzde uzun süre öğretmenlik yapan benimde İlkokul öğretmenin Hacı Aslantürk öğretmen de davetimizi kırmayıp Malatya’dan gecemize gelmişti. Bir plaket takdim edecektik. Düşündük Hacı Öğretmene bu plaketi takdim etmek, gene eğitimci olan Mustafa Amcaya yakışırdı. Hacı öğretmene plaketi vermek üzere Mustafa amcayı sahneye davet ettik.

İşte o gecede Mustafa amca mikrofonu aldı çok güzel bir konuşma yaptı. Toplantıyı düzenleyenlere teşekkür etti.

Daha sonra yayınlamış olduğu “İsa köyü bizim köyümüz”adlı kitabında üç sayfa bu geceyi anlatıyor. Kitapta şahsıma ve geceyi düzenleyen arkadaşlarıma övücü, teşvik edici güzel duygularını yazıya dökmüş.

Yeğeni Bektaş Alp le birlikte Malatya’daki bürosunu ziyaret ettik. Kitabını imzaladı.” Çok yakın dost ve akraba olan Süleyman Kılıç’a sevgilerimle 30/Kasım 2018 imza”

Mustafa amca katıksız bir Cumhuriyet ve Atatürk aydınıydı. Toz kondurmazdı. Sözünü esirgemezdi. Kırmızı çizgileri vardı, her türlü bölücülüğe ve yobazlığa karşı dimdik kaya gibi sağlamdı.

BİZLERE VASİYET BIRAKTI

Yazımı Mustafa amcanın İsa köy gecesindeki yapmış olduğu konuşmanın bir bölümünü aktararak bitiriyorum.

“Bu gecede birliği sağlayan arkadaşlara teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Yürekten kutluyorum. Şimdi diyorum ve istiyorum ki; Artık hepimizin ortak paydası Atatürk Cumhuriyeti, laiklik, demokrasi, özgürlük, barış sevgi saygı olsun. Cehalete, yobazlığa, bağnazlığa, ayrımcı bölücülüğe karşı olasınız. Hepiniz çoluğunuzla çocuğunuzla, iş, güç, ekmek sahibi olasınız. Son söz olarak da bir yazar sanatçının dediği gibi hepinize Allahaısmarladık derken Atatürk’le kalın Cumhuriyetle kalın diyorum. Saygı ve sevgilerimle.” Eğitimci-Avukat Mustafa Alp

Mustafa amca görev anlaşılmıştır…

Başta çok kıymetli eşi Fatma teyze ve çocukları Cengiz ağabeye, Atilla kardeşime ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum acınızı yürekten paylaşıyorum…

Süleyman Kılıç

7 Nisan 2023

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56