KÜRTLER ve İKİ SELAHATTİN

Evet İki Selahattin; biri Eyyubî, biri de Demirtaş… Diyeceksiniz ki ‘’ne alaka, aralarında 900 yıllık bir zaman dilimi var’’ Alaka var tabi her ikisi de Kürt… Aynı kökten, aynı kültürel kalıtım zincirinden, aynı heves, duygu, coşku ve heyecanın kristalize ettiği vicdana sahip lider. İkisi de sevecen, ikisi de halka yakın/içiçe ikisi de ufuklu, ikisi de toplum değiştiricisi, ikisi de Orta Doğu ve  Avrupa halkları üzerinde etkileyici…

Selahattin Eyyubî için Haçlı Seferlerindeki en büyük rakibi Arslan Yürekli Richard: ‘’Askerleri ona karşı itaatkârdı; çün­kü adamlarına, askerlerine ve me­murlarına arkadaş gibi davranırdı. Herkes onun yanında kendisini rahat hisseder, bir sultan ile oturduğunun farkında olmazdı. Bu yüzden fikirleri­ni çekinmeden ona açabilirlerdi.’’ Diyebilecek kadar etkilenmişti.

Selahattin Demirtaş için: Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz yazılı bir açıklama yayımladı. “ Selahattin Demirtaş, Türk toplumunun meşru ve demokratik temsilcileridir,  Demirtaş ile birçok kez görüştüm. Barış sürecine, şiddete başvurulmamasına, siyasi diyaloğa ve hukukun üstünlüğüne bağlı bir lider’’ Demiştir. Tutukluluğu tüm Dünya Halkları arasında üzüntü yaratmıştır. Türkiye’de onmilyonlar üzülmüştür.

Selahaddini Eyyubî Aynı zamanda imarcı, kültürel ve insani değerlerin koruyucusuydu. Zamanını ilim veya devlet işleriyle geçirirdi.

Selahattin Demirtaş; Halkını bilimsel temeller üzerinde örgütleyebilen, Halkından kopmadan Halkıyla halay çeken, saz çalan, türkülerini söyleyen her liderde görülmeyen özelliklere sahip gerçek bir halk lideridir. Liderliği korkutma ve sindirme üzerine değil sevgi ve halktan biri olmak pratiği üzerine kuruludur.

Her iki Selahattin davasına inanan ve kilitlenen olarak karşımıza çıkıyor. 
Selahattinî Eyubî’nin mücadelesi inanca dayalı olmasa o muhteşem zaferleri kazanması mümkün değildi. Selahattin Demirtaş inançla davasına kilitlenmeseydi Türkiye Halkları desteğini arkasında bulamazdı.

Her iki Selahattin Halkları ile içiçe kalpkalbe yaşam pratiği yaşamışlardır.
Selahattin Eyyubi: Cömertliği dillere destandı. Öldü­ğünde has hazinesinde topu topu 1 Mısır dinarı (altın para), 36 ya da 37 Nasırî dirhemi (gümüş para) vardı. Fatımî Devleti’ni ortadan kaldırdığı zaman (1171) sayılamaya­cak kadar çok ve çeşitli zahire ele ge­çirmiş ancak hepsini halka dağıtmış­tı.  Savaşta kendi atını askere verir, başkalarından at isterdi. Herkes onun atına biner, ondan iyilik ve ihsan beklerdi.

Türkiye’de parti liderlerinin mal varlığı 10 milyonlarla ve milyarlarla  ölçülürken, Selahattin Demirtaş’ın mal varlığı; 300 bin TL değerinde bir konut. 55 bin TL değerinde, 2013 model bir otomobil, Yüzlerce kitap, binlerce mektup ve bir de diploma J 
Selahattinİ Eyyubi Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Avrupayı derinden etkilemiş ve dönüştürmüştür. Selahattini Eyyubi’nin bu etkileşimi evrenselleşmiş ve günümüze kadar etkisini hisettirmiştir.

Selahattin Demirtaş ise Halkların Kardeşliği ve Halkların Ortak yaşam projesi de Orta Doğu Halklarını beraber yaşamaya, sınırların reddine, savaşların son bulmasına, halk egemenliklerinin eşitliğine, refahın eşit paylaşımını gerçekleştirebilecek bir projedir. Proje yer yer uygulamaya başlanmış olup, Dünya Devletleri tarafından izlenmektedir. Bu projenin gerçekleşmesi ORTA DOĞU HALKLARI’NIN  hakaniyete dayalı birlikte yaşam örgütlenmesi Evrensel ve yerel hegemonları düşündürmektedir, hatta endişelendirmektedir. Bu gerçek tüm Orta Doğu taşlarını yerinden oynatacak ve büyük alt/üst oluş ile TUSUNAMİSİ tüm dünya sahillerine ulaşacaktır (Konu geniş açıklamaya ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca yazılmalı).

Selahattini Eyyubî; Hiç kimseye karşı bü­yüklük taslamaz, asla ki­birlenmezdi. Fakirler ve dervişler yanında toplanır, semâ merasimleri düzenler­lerdi. Biri semâ için kalksa o da ayağa kalkar ve semaını bitirinceye kadar oturmazdı.
Seferlerindeki en büyük rakibi Aslan Yürekli Richard: ‘’Hayatı boyunca verdiği sözden döndüğü ve ahdine vefa göstermediği görülmemiştir.  Av¬rupa’nın büyük saygısını kazanmıştır.’’

Selahattini Eyyubi için ADALET DÜŞMANIN DA HAKKI idi. Buna yaşanan bir örnek vermekte fayda vardır.  Akka karşısında karargâh kur­duğu sıradaydı; ordu kadısı ile birlik­te at sırtında dolaşırken bir Yahudi onlara şöyle bağırdı: “Müslümanların (hukukundan) yardım di­liyorum.”  askerler hemen adama sordular: “Kimden şikâyetçi­sin, sana haksızlık yapan kimdir, bize söyle.” Yahudi cevap verdi: “Sultan’ın kendisi. Askerleri  bana tecavüz etti.” Bu sözleri işiten Sultan’ın canı çok sıkıldı ve derhal atından indi. Onu gören kadı da hemen atından indi. Sultan Selahaddin, kadının karşında Yahudi ile yan yana durdu. Yahudi kadıya anlatmaya başladı: “Ben Şam tacirlerindenim. Deniz yolu ile İsken­deriye’den geliyorum. Yanımda 20 yük şeker vardı. Akka limanına çıkın­ca adamlarınız beni soydular ve bana, sen kâfirsin, malların Sultan’ın hakkı, dediler.” Bunun üzerine Selahaddin şekere el koyanları getirtti. Bunlar şekeri hazineye teslim ettiklerini söy­lediklerinden şekerin bedeli Yahudi tacire ödendi.

Selahattin Demirtaş HALKIN VİCDANININ SESİDİR. O bir özgürlük sevdalısıdır, hak-hakikat erbabıdır. Adalet ve eşitlik temel inancıdır. Halkının mutluluğu ve refahı amacına kilitlenmiş, kişisel kaygıları aşmış bir insandır. Selahattin Demirtaş ırkçı değil, insanidir. Kendisinin Kürt olması, diğer halkların eksisi değildir çünkü o tüm halkların eşitliği ve kardeşliği için mücadele edendir. Selahattin Demirtaş asla bölücü değildir. Bölücülüğün panzehiridir. Selahattin Demirtaş; Türkiye ve Orta Doğu Halklarının gerçek lideridir. Amaç ve hedefleri bir gün mutlaka gerçekleşecektir. 2. Ramses ve Hitit Kralı Şuppiluliuma arsında gerçekleşen Kadeş Savaşından (M.Ö. 1296)  bu yana durulmayan Orta Doğu Halklarının Savaşlarına son verecek olan Halkların Birlikteliği olacaktır. Büyük Doğal Sistem bunu gerektirmektedir. Evrensel ve yerel hegemonların hakimiyetleri suni olması münasebeti ile geçicidir. ASLOLAN BÜYÜK DOĞAL SİSTEMATİKTİR.

                           18.05.2018/mehmet ali çabukDoç. Dr .Mehmet Ali Ünal’ın 16 YY.da PALU Hükümeti başlıklı makalesine göre Selahattin Demirtaş Kürt değil Araptır. http://dergipark.gov.tr/download/article-file/188270


 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56