MAHİR ÇAYAN VE ABDULLAH ÖCALAN

 Önceki gün İmralı’ya giden heyete Öcalan şunları söylemiş.

“40 yıldır Mahir’in çizgisinin kavgasını yürütüyorum. Mahir’in bana verdiği bir emanettir ve ben 40 yıllık süre içerisinde bu emaneti en iyi bir şekilde yerine getirmek için uğraştım. Şimdi bu emaneti HDP’ ye(Halkın Demokrasi Partisi) teslim ediyorum.”

MAHİR ÇAYAN’IN  ARKADAŞLARINDAN TEPKİ

Mahir’in arkadaşı KAMİL DEDE: Bir defa büyük yalan. Büyük çarpıtma. Birincisi, Çayan hayatı boyunca emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanında yer aldı. Emperyalizmle uzlaşmadı. Kızıldere’ de  Gladyo tertibi ile şehit edildi. Daima –hataları olsa bile-emekçi halkın mücadelesini yürüttü.

Ortaçağ karanlığına karşı ülkenin tam bağımsız olması için, ağalığa, şeyhliğe ve şıhlığa karşı demokrasi mücadelesi yürüttü. Düzenle hiçbir zaman uzlaşmadı. Hâkim sınıflarla ve onun MİT’iyle mücadele etti. Onlar tarafından canice katledildi.

Öcalan’ın bütün faaliyeti, ABD denetimi ve kontrolü altındadır.Çok net söylüyorum;esas amacı da Kürt yoksulu değil; kendini kurtarmak için mücadele etmektedir.Her şeyi buna endekslemiştir.Kendini kurtarması için de ABD ve AKP’nin dediklerini yerine getirmek ve buna göre hareket etmektedir.Bütün derdi cezaevinden çıkmaktır.Dikkat ederseniz, BDP talepleri de esas olarak Öcalan’ın çıkmasına yöneliktir.”

SÖNMEZ TARGAN  (68’liler Birliği Vakfı Genel Başkanı) :

BDP Mahir Çayan’ı siyasi anlamda kullanmaya çalışıyor. Öcalan’ın açıklamasını gayri ciddi buluyorum. Öcalan’ın Mahir Çayan’ın emanetiyle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Yapılan tamamen bir demagoji. BDP zaman zaman dini argümanları kullanıyor sonrada devrimci argümanlara sarılıyor. Dolayısıyla HDP de BDP de Türkiye’de solu temsil etmiyor. Mahir Çayan’lar sol dünya görüşüne sahiptiler. BDP, Mahir Çayan’ı siyasi anlamda kullanmaya çalışıyor. Çayan’lar ve 68 geleneğindeki arkadaşlar mücadeleyi sınıf ekseninde yürütmüşlerdi. Mücadelelerini etnik eksende yürütmemişlerdi. Abdullah Öcalan hiçbir şekilde Antiemperyalist değildir. Antiemperyalist adam siyasi islamın çizgisini savunmaz.

ATİLA SARP (Dönemin DEV-GENÇ Başkanı):

Mahir Çayan’ın söyledikleri ile BDP’nin yaptıkları arasında hiçbir alaka yok. Mahir Çayan’ın mücadelesi emperyalizme karşıdır ve mücadelesi Türkiye’dedir. Bilinçli bir şekilde Türkiye’yi terk etmemiştir. Abdullah Öcalan’la Mahir Çayan’ın temsil ettikleri arasında hiçbir alaka yoktur. Çünkü PKK hareketi ciddi bir yurtdışı desteği alıyor. Faaliyetlerini yurtdışından koordine ediyor. Emperyalist çıkarlar arasında politika yapan bir taktiği izliyor, gerektiği zaman ABD ile anlaşıyor gerektiği zaman İngiltere’yi arkasına alıyor. BDP ve PKK etnisiteye dayanan bir siyasi hareket ama bünyesindeki bazı Marksistlerle kendilerini sosyalist göstermeye çalışıyorlar. Zaten PKK hareketi etnik siyaset yapmayanlara kendi içerisinde hayat hakkı tanımaz. Dolayısıyla demokrasiyle de demokratikleşmeyle de hiçbir ilgileri yok.”

MUSTAFA AYNUR (Dönemin DEV-GENÇ İç Anadolu Bölge Sorumlusu):

Abdullah Öcalan’ın açıklaması ve BDP’nin batıda seçimlerdeki HDP stratejisi, kendisine solcuyum diyenlerden destek almak ve onlarla ittifak yapmak için yapılan bir mizansendir. Mahir Çayan’ın mahkemedeki savunmasının yüzde 90’ı Kemalist bir çerçevedeydi. Çayan’ın ciddi bir Kemalizm tahlili vardı. BDP’ ye de PKK’ya da sol demek mümkün değil. Amerika’nın icat ettiği yönlendirdiği bir yapılanmanın, Amerika’yla uzlaşan AKP ‘yle dans eden bir yapılanmanın sol ve sosyalist olması mümkün değil.

MAHİR  ÇAYAN’IN  SAVUNMASINDAKİ  MUSTAFA  KEMAL  VURGUSU

“Kemalizm, emperyalist boyunduruk altında olan yarı sömürge ülkelerin devrimci milliyetçilerinin bir kurtuluş bayrağıdır. Kemalizm’e ruh veren, onu yaşatan, milli kurtuluşçuluğun tavır alışıdır”.

“Kemalizm, ülkemizde asker sivil aydın zümrenin geleceğini yansıtan, antiemperyalist ve anti feodal bir tavır alıştır. Bu yüzden Kemalizm’in sağı solu olmaz.

“Kemalizm soldur. Milli kurtuluşçuluktur, emperyalizme karşı bu zümrenin isyan bayrağıdır”

“Milli kurtuluşçu bir tutum yansıtması açısından bizler sapına kadar Atatürk’cüyüz. Onun Milli Kurtuluşçuluk bayrağını, hayatımız da dahil her şeyimizi ortaya koyarak biz dalgalandırıyoruz”.

“Bu gün Gazi Mustafa Kemal’in yükselttiği ‘istiklali Tam Türkiye’ bayrağı bu yolu olarak seçmiş olan sosyalist ve gerçek Kemalist Milli Kurtuluşçuların ellerinde dalgalanmaktadır.”

Seçtiğimiz yol, Gazi Mustafa Kemal’in açtığı yoldur.

“O’nun başlattığı Anadolu ihtilal inin yoludur.”

“Parolamız,’Ya İstiklal Ya Ölüm!’”

“Hedefimiz, ‘İstiklal-i Tam Türkiye’dir.”

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56