4. MALATYA FOTOKAMP TAMAMLANDI

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Fotokamp yoğun bir katılımla tamamlandı. Ünlü fotoğraf sanatçılarının destek verdiği etkinlik Malatya Arapgir Kanyonun da gerçekleşti.

4. MALATYA FOTOKAMP TAMAMLANDI
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Fotokamp yoğun bir katılımla tamamlandı. Ünlü fotoğraf sanatçılarının destek verdiği etkinlik Malatya Arapgir Kanyonun da gerçekleşti.

28 Haziran da çadırların kurulmasıyla başlayan etkinlik. Hocaların oluşturduğu 12 gurup ile yerel rehberlerin eşliğinde Arapgir’in tün mahalleleri ve tarihsel mekanları paylaşarak iki gün boyunca gezilerek fotoğraf çekimleri yaptı. Fotoğraf çekimlerinde hocalar guruba katılan fotoğraf severlere eğitim konusunda bilgi paylaşımında bulundu. Fotoğraf sanatçılarından oluşan gurup hocaları İbrahim DEMİREL, Özcan YUDALAN Tarık YURTGEZER, İbrahim GÖKSUNGUR, Mustafa ERTEKİN, Akın ACAR, Tamer GÜNAL, Sinan KILIÇ, Murat GÜNAYDIN, Resul GULİYEV, Hüseyin ALDIRMAZ ve Serkan ÇOLAK öncülüğünde çalışmalar devam etti. Her gurup çekilen fotoğraflardan oluşan bir albümü fotokamp yönetimine teslim ederek gerektiğin de Arapgir’in tanıtımı ve sergi hazırlanması için arşiv oluşturdu.Kayıtlara göre altı binin üzerinde katılım olduğu 4. Malatya Fotokamp’a katılan hocalara kamp hakkında görüşlerini sorduk.

İbrahim DEMİREL “Malatya için gurur verici. Fotoğraf açısında sevindirici bir çalışma. Köyleri gezerken çocukluğuma götürdü beni. İnsanlar çok dostça davranıyor. Düzenleyen ve katkı sunanlara fotoğraf adına teşekkür etmeliyiz.”

Tarık YURTGEZER “Bu etkinlikler fotoğraf için çok faydalı. Farklı ilerden ve kültürlerden insanlar bir araya gelip buluşuyor. Gerek fotoğraf gerekse sosyal içerik açısında anlamlı bir etkinlik. MAFSAD (Malatya Fotoğraf ve Sınama Sanatı Derneği) ve Arapgir Belediyesini bu dayanışmasını önemsiyorum. Diğer sivil toplum ve yerel yönetimlere örnek olsun isterim.” 

Özcan YURDALAN “Bu kamp bizlere buluşma fırsatı yaratı. Yarışma için değil bu etkinlik dayanışma için var. Yerel yönetimlerle sivil toplum kuruluşların birlikte neleri başaracağına açısından anlamlı bir çalışma. Arapgir Belediyesi ve MAFSAD (Malatya Fotoğraf ve Sınama Sanatı Derneği) kutluyorum bu örnek dayanışma için.”

Kamp Koordinatörü Mustafa ERTEKİN “Kamp fotoğraf severleri buluşturdu. Tanışma ve dayanışma sağladı. Arapgir değerlerini öne çıkması açısından farkındalık yaratı. Özelikle engelli çocuklar için örnek bir çalışma. Engellileri topluma kazandırmak açısında kayda değer bir etkinlik. Kız çocuklarına fotoğraf eğitimi keza öyle. Toplumsal dayanışma ve fotoğraf açısında bu tür etkinlikleri anlamlı buluyorum.”

Arapgir Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU “Öncelikle bu işe gönül vermiş fotoğraf sanatçıları ve hizmet sunan personelime teşekkür etmek isterim. Türkiye için de model bir çalışma oldu. Dostluk kardeşlik ve dayanışma adına sevindirici bir etkinlik. Sen ben yok biz varız. Engeli çocuklar açısında baktığınızda daha da anlamlı buluyorum. Umarı önümüzde ki sene yine burada olur bu dayanışma aynen devam eder.”

MAFSAD (Malatya Fotoğraf ve Sınama Sanatı Derneği) Başkanı İnan ORHAN “Bu çalışmalar emek ve özveri istiyor. Bizler bu konuda yoğun çaba veriyoruz. Fotoğraf açısından anlamlı bir kamp. Arapgir Belediyesi bu konuda duyarlı ve özverili çalışmalar yapıyor. Altı binin üzerinde insana üç öğün yemek hazırlamak kolay iş değil. Belediye Başkanı Haluk CÖMERTOĞLU ve belediye personeline katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Sağ olsun hocalarımız bizleri bu konuda yalnız bırakmadı. Gerekli her konuda bizlere destek oldular için hocalarımıza müteşekkirim.”

Dört gün süren 4. Malatya Fotokamp etkinliğe destek olan fotoğraf sanatçılarına plaket verilerek etkinlik son erdi.                                                                 
 
 

RIZA PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 21:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56