ALEVİ KADINA SATIRLA SALDIRI DAVASI SONUÇLANDI.

Semanur Takmaz'ın avukatı Berna Aktaş yaptığı açıklamadayapılan eylemden dolayı mahkeme delil yetersizliği gerekçesiyle sanığa beraat kararı vermiştir. Biz bu kararın hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyoruz Bu nedenle hukuki yönlere başvuracağız.

ALEVİ KADINA SATIRLA SALDIRI DAVASI SONUÇLANDI.

Hekimhan ilçe Devlet Hastanesi Müdürü Nazmi Kurt'un, hastanede temizlik işçisi olarak çalışan Semanur Takmaz'a "Alevi" olduğu gerekçesi ile hakaret ettiği iddiasına ilişkin davada sonuçlandı.

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Derneği Şube Başkanı Songül Canpolat şöyle dedi;  Yüzyıllardır türlü baskı, hakaret ve asimilasyon politikalarına rağmen incinsen de incitme şiarıyla günümüze kadar gelebilen Alevilere yönelik saldırı ve hakaretlere ne yazık ki her geçen gün yenisi eklenmektedir.Semanur Takmaz nezdinde Alevilere yapılan saldırı ve hakaret ne yazık ki ne ilk nede sondur.En son Malatya net haber gazetesinde , köşe yazarı Nurettin Gür Ozanoğlu'nun ,yüzyıllardır yolumuzun taşıyıcısı ,emektarı dedelerimize yapmış olduğu hakaret için hukuki süreç başlatılacaktır.Temel felsefesi 72 millete aynı nazarda bakmak olan bir inancın, sistem tarafından bu kadar ötekileştirilmesi yok sayılması kabul edilmez bir durumdur.İnancından dolayı yakılan , yok edilen her türlü çağ dışı yakıştırmalara reva gören bu gerici , şoven zihniyeti mahkum etmek, kendisine insanım diyen herkesin tarihsel görevidir. Hekimhan ilçesi alevisi, sünnisi, türkü,kürdü ile yüzyıllardır barış ve kardeşlik içinde yaşamaktadır.Dava basına ve kamuoyuna Hekimhan davası olarak yansıdı. Fakat Hekimhan Halkı ile hiçbir sorunumuz yoktur.Sorun Hastanenin yönetim kademesinde bulunan gerici, şoven,ayrımcı zihniyetledir.Semanur Takmaz'a yapılan saldırı ve hakaret sıradan bir adli suç değildir.Semanur Takmaz şahsında alevi inancına,yoluna , değerlerine karşı işlenmiş bir suçtur.Bir hastane müdürünün akıl almaz iftira ve hakaretlerle, hakların birlikte kardeşçe yaşama arzusuna,düşünce ve inanç özgürlüğüne karşı işlenmiş bir suçtur.Bu davada sıradan bir dava değil,demokrasiye, özgürlüklere,halkların birlikte yaşama kültürüne saygı duyanların sahip çıkması gereken bir davadır.Ayrımcılığa karşı olmak bir insanlık görevidir.Bu olayın demokrasi ve hukukla bağdaşması da mümkün değildir.Bizler Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya şubesi olarak, Malatya'daki demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte , bu davanın takipçisi olduğumuzu bir kez dada gösterdik.Asırlardır kültürüyle inancıyla yok sayılan ve inanılmaz iftiralara , saldırı ve katliamlara maruz kalan Anadolu'nun kadim halkı Aleviler,inkar, imha ve asimilasyon kuşatmalarına karşı onur mücadelesine devam etmektedir.Bu tür ayrımcılık ve iftiraların bir daha yaşanmaması açısından suçlunun hak ettiği cezayı alması gerekir.T.C 216 maddesi 122. maddesine istinaden savcılığa suç duyurusunda bulunacağız.Bu davayı Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceğiz.Bu davanın takipçisiyiz, takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Daha sonra basın açıklaması yapan Semanur TAKMAZ'ın avukatı Berna Aktaş yaptığı açıklamada ; “ Semanur hanıma yapılan eylemden dolayı mahkeme delil yetersizliği gerekçesiyle sanığa beraat kararı vermiştir. Biz bu kararın hakkaniyete uygun olmadığını düşünüyoruz
Bu nedenle hukuki yönlere başvuracağız. Bunun bir temmiz aşaması var. Süre tutum dilekçemizi verdik. Ayrıca başka suçların olduğu düşüncemizde var. Sadece bir kişiye değil bir topluma bir gruba Alevi örgütüne hakaret söz konusu bu nedenle tekrardan başvurumuz olacak. Bundan sonraki aşamalarda da Yargıtay'a gideceğiz. Yani dava devam ediyor . gerçi şu durumda bitti gözüküyor ama bir hukuki yolardan devam edeceğiz.”dedi. (Hekimhan Ekspres)

OLAY
Dava konusu olay 23 Nisan 2009 tarihinde Hekimhan Devlet Hastanesi`nde meydana geldi. Semanur Takmaz hastane müdürü Nazmi K. hakkında hem savcılığa hem kaymakamlığa şikayette bulundu. Takmaz savcılığa verdiği suç duyurusunda "Hekimhan Devlet Hastanesi yemekhanesinde temizlik işlerinde çalıştığım sırada sanık benim Alevi olduğumdan bahsederek `bunlar pistir, Alevilerin ellerinin değdiği yenmez, elini birşeye vurdurmayın` demek suretiyle hem mezhepçilik yaptı hem de hakaret etti. Sanık bu sözleri aşçı Osman Keskin`e söyledi, o da bana iletti` dedi. Takmaz yeni aşçıbaşı İbrahim G.`ün de müdür Nazmi Kurt`un talimatıyla aynı ifadelerle hakarette bulunarak yemeğe elni sürdürtmediğini belirterek kaymakamlığa şikayet etti. Takmaz, `Adı geçenlerin çalıştıkları yerde mezhepçilik yapmaları gerek İslam dinine ve gerekse yasalara aykırı olduğundan gereğinin yapılmasını arz ederim" dedi.

SATIRLI SALDIRIYA DAVA AÇILDI
Semanur Takmaz 23 Nisan 2009 tarihinde hastane mutfağında çalışırken aşçı İbrahim G.`ün Müdür Nazmi K.`un talimatını hatırlatarak aşağılayıcı şekilde, "Sen elini yemeğe sürme, temizliğini yap" demesi üzerine "Neden elimi sürmeyeyim, elimde ne var?" diye karşı çıktığını söyledi. Takmaz bu tartışma sırasında aşçı Gür`ün elindeki satırla kendisine saldırdığını ve sağ elini yaraladığını, eline 9 dikiş atıldığını, 25 gün iş göremez raporu aldığını, parmaklarını hala uyuşma nedeniyle iyi kullanamadığını söyledi.
Olay sonrası ihbar üzerine polis hastaneye geldi. Aşçı G. hakkında işlem yaptı, suç eşyası satıra el koydu. Gür hakkında kasten yaralamadan Hekimhan Sulh Ceza Mahkemesi`nde dava açıldı.

Kaynak .Malatya Güncel

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56