ARGUVANLI HEMŞEHRİMİZ DOÇ.DR.GAZİ GÜLBAŞ VE EKİP ARKADAŞLARI UYGULAMALARI İLE HASTALARA UMUT IŞIĞI OLDULAR

Arguvanlı Hemşehrimiz Göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Gazi GÜLBAŞ'ında içinde bulunduğu ekip Genellikle uzun yıllar sigara içen ya da çevre kirliğine maruz kalanlarda görülen KOAH hastalığının ameliyatsız tedavisini sağlayan yöntemi İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez uyguladılar.

ARGUVANLI HEMŞEHRİMİZ DOÇ.DR.GAZİ GÜLBAŞ VE EKİP ARKADAŞLARI UYGULAMALARI İLE HASTALARA UMUT IŞIĞI OLDULAR
Arguvanlı (Çavuş Mahallesinden) Hemşehrimiz Göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Gazi GÜLBAŞ'ında içinde bulunduğu ekip  Genellikle uzun yıllar sigara içen ya da çevre kirliğine maruz kalanlarda görülen KOAH hastalığının ameliyatsız tedavisini sağlayan yöntemi İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez uyguladılar.

Malatya’da ilk kez İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Hastanesi’nde, KOAH hastalarını bıçak altına yatmaktan kurtararak daha sağlıklı nefes almalarını sağlayan bir yöntem uygulanmaya başladı. Endoskopik yöntemle genel anestezi yapılarak akciğerlere yerleştirilen coiller (teller) yardımıyla hastaların akciğerinde oksijenlenme oranı arttırılarak daha rahat nefes almaları sağlanıyor.

Genellikle uzun yıllar sigara içen ya da çevre kirliğine maruz kalanlarda görülen KOAH hastalığının ameliyatsız tedavisini sağlayan yöntem, İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez uygulandı. Uzun yıllar sigara kullanan, nefes alma zorluğu çekerek tedavi görmek isteyen hastalara uygulanan işlem,dünyada üç dört yıldır, Türkiye’de ise belli merkezlerde sayılı uygulanan bir yöntem.

Arguvanlı Hemşehrimiz Göğüs hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Gazi GÜLBAŞ ve Doç. Dr. Muhammet Reha ÇELİK’in başında olduğu ekip tarafından ilk kez yapılan uygulama hastalara umut ışığı oldu. Yaklaşık 1 saat süren uygulamanın ardından Malatya’da ilk kez İnönü Üniversitesi’nde uygulanan yöntem hakkında bilgi veren Doç. Dr. GÜLBAŞ, “KOAH ya da amfizem nedeniyle hasta, nefes darlığı çekiyor. Kanındaki oksijen düzeyi düşmeye başlıyor ve bir süre sonra yaşam kalitesi bozuluyor. Önceleri biz hastayı, en son çare olarak ciddi bir ameliyata alıyorduk. Artık dünyada son üç dört yıldır uygulanan endobronşiyal volüm azaltıcı yöntemle bronkoskopi eşliğinde ve genel anestezi altında, hastanın amfizemli alanlarına (akciğerdeki bozuk alan) hafızalı telleri yerleştiriyoruz. Amfizemli alanlar devre dışı kalınca akciğerin gerçek kapasitesi artıyor, oksijenlenmesi de doğal olarak artıyor.” dedi. Hastanın uygulamadan sonra yaşam kalitesinin arttığını, ameliyat olmaması sayesinde de ertesi gün taburcu edildiğini belirten GÜLBAŞ, “Cerrahiye kıyasla güzel ve konforlu bir yöntem. Operasyon toplam 1 saat sürüyor. Herhangi bir kanama, kesme, biçme, bıçak izi yok. Tamamen endoskopik bir yöntem. Önce tek akciğere 10 tel yerleştiriliyor, yaklaşık 1,5 ay sonra diğer akciğere yerleştiriliyor.” diye konuştu.

Doç. Dr. ÇELİK ise amfizemli hastaların yüzde 90’ının sigara içenler olduğunu söyledi. Hastalığın çevre kirliliği ve genetik faktörlere bağlı da gelişebildiği bilgisini veren ÇELİK, “Özellikle sigarayı 20 yıldan fazla içenlerde bunu daha sık gözlüyoruz. Akciğerdeki iyi havalanmayan kötü alanlar, geçmiş yıllarda cerrahi işlemle küçültülüp çıkarılıyordu. Bu hastaların yüzde 60’ında, ameliyat sonrası akciğer ve kalp problemleri riski bulunuyordu. Bu işlem sonrası problem yaşanmıyor.” şeklinde bilgi verdi. Dünyada üç dört yıldır uygulanan yöntemin Türkiye’de sayılı vakalara uygulandığını anlatan ÇELİK, “Anadolu’da ilk biz gerçekleştirdik. İlerleyen dönemde bunu yapma sıklığımız, uygun vakalar olması durumunda artacak.” dedi. 

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
İsmail Gülbaş
İsmail Gülbaş - 8 yıl Önce

Değerli Doç. Dr. Gazi Gülbaş la; insanlığa yaptığı hizmetle ne kadar gurur duyulsa azdır. Insanlik adina daha büyük başarılara imza atacagina inanıyorum. Canı yürekten kutluyorum.

hasan atalan
hasan atalan - 8 yıl Önce

Memleketimizin böyle degerlere ihtiyacı var başarılarının devamını dilerim hocama

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56