AVCI AVA GİTMEDEN ÖNCE BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE BAKACAK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü'nde sivil toplum kuruluşları ile av ve yaban hayatının korunmasına yönelik istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram da katıldı.

AVCI AVA GİTMEDEN ÖNCE BİLGİLENDİRME SİSTEMİNE BAKACAK
Avcı Önce Bilgisayara Bakacak Sonra Ava Gidecek 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü'nde sivil toplum kuruluşları ile av ve yaban hayatının korunmasına yönelik istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıya Arguvan ve Köyleri  Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram da katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü'nde kamu kurum ve kuruluşları ile av dernekleri ile yaban hayatı konularında faaliyet gösteren dernekleri temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürü Ayhan Deligöz, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu proje ile Türkiye genelinde AVBİS Sistemine geçildi. Avcı Bilgilendirme Sistemi ile Türkiye genelinde avlaklar belirlendi. Avlak alan alanlarda ise kotalar belirlenecek. Belirlenen kota kadar ancak avlanabilecekler. Buna bir örnek verebilirsek, diyelim Darende’de belli bir avlak var, bu avlak da 2 bin adet bıldırcın avı yapılacak. Bu bilgisayar sistemine girilecek ve avcı ava gitmeden sisteminde kendi kaydını girecek. O avlakta kota bitince orada av yapılmayacak ve ava kapatılacak. Burada amacımız sürdürülebilir avcılık, sürdürülebilir doğal hayatı, sürdürülebilir yaban hayatı.” dedi.

Deligöz, “Avcılardan avcılık etiğine uyan olduğu gibi, bu etiğe uymayanlar da var. Ava gidince gördüğü her şeye ateş açan avcılar da var. Bu da yapan hayatının devam etmesi açısında sıkıntı yaşanmasına sebebiyet veriyor.” ifadelerini kaydetti.

Toplantıya katılan dernek yöneticilerinden ve kurum temsilcilerinden yaban hayatı ile ilgili öneri ve teklifleri tek tek alındı.

Toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanlığı Malatya 15. Bölge Müdürlüğü Malatya Şube Müdürü Abdullah Koç ise, yönetmenlikler ve alınan son kararlar üzerinde bilgilendirmede bulundu.

Malatya Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56