BDP MALATYA İL ÖRGÜTÜ, ANADİLİNE SAHİP ÇIK, GECESİ DÜZENLEDİ

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Malatya il örgütü, Melekoğulları düğün salonunda “Anadiline Sahip Çık” konulu bir gece düzenledi.

 BDP MALATYA İL ÖRGÜTÜ, ANADİLİNE SAHİP ÇIK, GECESİ DÜZENLEDİ
                     
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Malatya il örgütü, Melekoğulları düğün salonunda “Anadiline Sahip Çık” konulu bir gece düzenledi. Geceye pek çok sivil toplum örgütü ve parti temsilcisinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.
Saygı duruşunun ardından BDP Malatya İl Başkanı Gaffar Bayram, hoş geldiniz konuşması yaptı. Gençler, şiirler okudular, türküler söylediler.
İKİYÜZLÜ AKP’Yİ DE İNKÂRCI, ASİMİLASYONCU CHP’Yİ DE ANLATACAĞIZ
BDP Parti Meclisi Üyesi Mehmet Doymaz, AKP ve CHP’ye yüklendi. Seçimlerde bilinçli davranılmasını, bağımsız adayları destekleyeceklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Amed’den size selam getirdim. Geldiğimiz aşama, çok önemli. Bu süreci yakaladığımızı ifade ediyoruz. Seçim sürecine girdik. Sorunları karmaşık hale getiren AKP ve çözümsüzlüğü derinleştiren CHP ile seçime gidiyoruz. Eşit koşullarda seçime gitmiyoruz. Seçim sisteminin yüzde onluk baraj sistemi ile antidemokratik şekilde seçime gitmek zorunda bırakılıyoruz. Biz de demokrat muhalefet olarak, halkın mecliste temsili için direniyoruz.12 Haziran’da bağımsız adaylarla seçime giriyoruz.
 Baraj, sadece demokratik muhalefeti meclise girmekten alıkoymakla kalmıyor. Sizi temsil edecek partinizi, hazine yardımından da mahrum bırakıyor. Sizin vergileriniz, sizi temsil edecek olanlara gitmiyor. Bunun için iki kez değişiklik yaptılar. İki bin yöneticimiz, ağır ceza mahkemelerinde yargılanıyor. Adıyaman’daki partililerimiz, sadece slogan atmaktan 8 yılla yargılanıyorlar. Bu savcıları kınıyoruz. Bedeli ne olursa olsun, mücadeleye devam edeceğiz. Halkın devrimci, demokrat mücadelesini AKP engelleyemeyecektir. Halkımıza ikiyüzlü AKP’yi de muhafazakâr, inkârcı, asimilasyoncu CHP’yi de anlatacağız.
      KARDEŞ, DEDİĞİNİZ HALKIN HUKUKUNU KABUL EDİN
PKK, Barış ve Demokrasi Partisi gibi Kürt halkının iradesini temsil eden sivil toplum örgütü ve siyasi parti olarak biz artık KCK’den yeniden bir durum değerlendirmesi yaparak ateşkesi uzatma talebinde bulunmayacağız. Çünkü biz, ateşkesi desteklemiştik. AKP ve devlet, soruna ciddi hiçbir yaklaşım göstermedi. Bundan sonra olacaklardan, bu güçler sorumludur. Bu süreçte 30 yılı heba ettiniz. Bundan sonra yeniden acılar yaşanmasın. Kardeş, dediğiniz halkın hukukunu kabul edin.” dedi.
Parti Meclisi Üyesi Mehmet Doymaz’ın konuşmasının ardından gençler, anadil yasağına vurgu yapan skeçleriyle sahne aldılar.
BDP Malatya il başkan yardımcısının Kürtçe konuşmasının ardından sanatçılar Bülent Turan ve Koma Evindar, sahneye çıktılar. Söylenen türkülerle coşan konukların en az üçte ikisi halaya katıldı. Alkışlar, ıslıklar, zılgıtlar, sloganlar eşliğinde halaylarla coşku doruğa ulaştı.
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56