BEYDAĞI (MAMUREK) MAHALLESİNDE TAŞOCAĞI YAPIMINA KARŞI YÜRÜYÜŞLÜ EYLEM DÜZENLENDİ

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Beydağı mahallesinde (Mamurek) bulunan Naldöken dağında taşocağı yapılmasına karşı mahalle sakinleri ve çeşitli STK ve partilerin katılımıyla yürüyüşlü eylem düzenlendi.

BEYDAĞI (MAMUREK) MAHALLESİNDE TAŞOCAĞI YAPIMINA KARŞI YÜRÜYÜŞLÜ EYLEM DÜZENLENDİ
Arguvan'da maden firmasının patlattığı dinamitleri duyan gören yok!

Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Beydağı mahallesinde (Mamurek) bulunan Naldöken dağında taşocağı yapılmasına karşı mahalle sakinleri ve çeşitli STK ve partilerin katılımıyla yürüyüşlü eylem düzenlendi. Taşocağının bölge coğrafyasına zarar vereceğini belirten ve faaliyetin durdurulup başka bir yere götürülmesini talep eden mahalle sakinlerine HDP, Eğitim SEN, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, Zeynal Abidin Vakfı başta olmak üzere çok sayıda STK ve parti destek verdi.

TAŞ OCAĞI HEM DOĞAYA HEM İNSANA ZARAR VERECEK

Beydağı Mahallesi adına açıklama yapan Rasim Toprak, Köyümüz de Naldöken dağında Battalgazi Belediyesi’nin desteğiyle kurulmuş ve kurulmakta olan taşocağının coğrafyamıza yaşatacağı zararlardan dolayı bu faaliyetin iptalini ve buradan kaldırılıp daha uygun bir yere götürülmesini haykırmak ve seslerini yetkili olan makamlara duyurabilmek amacıyla bu eylemi düzenlediklerini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Taşocağının yeraltı sularına, tarımsal faaliyet ve bitkilerine, mera hayvancılığına, çevreye, doğaya ve insana yansıtacağı zararlar kısmen erken zamanda ve daha sonrada birkaç yıl içerisinde kimyasal dinamit etkileriyle Mamurek köylerimizde ve buraya yakın bulunan komşu köylerinde bile yeraltını ve üstünü ve solduğumuz havayı kirleterek, zehirleyerek hastalıklı ve yaşanması güç hale getireceği bilimsel bir gerçektir. “

“TAŞ OCAĞINI BURAYA KURMANIN ADALETLİ VE MANTIKLI YANI OLMAZ”

Köylerimizdeki on binlerce tarım arazisini bağı, bahçeyi, insanı, hayvanı, çevre ve doğayı hiçe sayıp taş ocağı gibi bir zararlı faaliyeti buraya kurmanın hiçbir adaletli ve mantıklı yanı olamaz diyen Toprak: “Taşocağını köylerimize getirip kuranların, ekolojik önemi, insan hayatını, çevre ve doğa önemini bu güne dek anlayabilmiş olamazlar. Taşocağının daha olumlu çevre ve doğaya daha zararsız bir yer de kurulmasının mümkün olduğunu biliyoruz. Ama her nedense biz burada yaşayan köylülerden hiçbir fikir almadan oldubittiye getirerekten tezgâhlarını buraya kurmuş bulunmaktadırlar. “ ifadelerini kulandı.

“TAŞ OCAĞINI KÖYLERİMİZDE İSTEMİYORUZ”

Taşocağının kurulmasına sonuna kadar karşı olacaklarını belirten Toprak, insanlığın çevre ve doğanın öneminin de adaletinin de bunu gerektirdiğini söyledi. Toprak: “Battalgazi Belediye yetkilileri ve bu dalda uzmanlık vasfı bulunan kişilerle birlikte karşılıklı oturup medeni insanlar gibi devlet anlayışına yakışır düzeyde sorunu çözebileceğimize inanmaktayız. Mutlaka bu kişiler gelsinler konuşalım ve bu rahatsızlığı ortadan kaldıralım çağrısında bulunuyoruz. Belediye ve konuyla ilgili yetkililere açık açık sesleniyoruz. Bizler Mamurek köylerinde hiçbir suretle taşocağının konulmasını insan adına, çevre doğa adına, gelecek nesiller adına, mantık adına doğru bulmuyoruz ve tekrar tekrar söylüyoruz. Taş ocağını köylerimizde istemiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Taş ocağına karşı yapılan eylem, basın açıklamasının ardından yapılan oturma eylemiyle son buldu. 

 

ERKAN YILMAZ ÇAKIR-GÜNEŞ TV

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56