CHP 94. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il örgütü tarafından, partilerinin kuruluş yıl dönümü münasebeti ile Atatürk Anıtı ve kapalı çarşı üzerinde yer alan İsmet İnönü heykeli önüne çelek sunumu gerçekleştirdi.

CHP 94. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya il örgütü tarafından, partilerinin kuruluş yıl dönümü münasebeti ile Atatürk Anıtı ve kapalı çarşı üzerinde yer alan İsmet İnönü heykeli önüne çelek sunumu gerçekleştirdi.

Kanalboyu üzerinde bulunan, Atatürk anıtı önünde Davullu zurnalı kutlama etkinliklerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İl başkanı Enver Kiraz, Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, CHP kadın, gençlik kollarının yanı sıra partililer ve vatandaşlar katıldı. CHP il başkanı Enver Kiraz’ın, Atatürk anıtı önüne çelenk sunumu ile başlayan etkinlik, saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunması ile devam etti. Sonrasında kutlamalarla ilgili bir açıklama gerçekleştiren Kiraz şunları söyledi; “ CHP, 9 Eylül 1923’de, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.  94 yıllık bu koca çınarın gölgesinde bulunmamız, bizler için büyük bir onur ve gururdur, onun için bugün onurlu, gururluyuz. CHP, laik, çağdaş bir Türkiye’nin şekillenmesinde önemli roller üstlenmiştir,  bu yönü ile kurtuluşun, kuruluşun, devrimin partisidir, Cumhuriyet Halk Partisi. CHP denilince akla, Dünyanın gıpta ile baktığı lider Mustafa Kemal Atatürk, Namussuzlar en aza namussuzlar kadar cesur olmalıdır diyen İsmet İnönü, Ne ezilen, ne ezen, hakça bir düzen diyen Karaoğlan, bağımsızlıkiçin idam sehpasına giden Denizler, demokarasi şehidi Uğur Mumcular, ve Ankara Katliamında yaşamını yitiren CHP gençlik kolları üyeleri akla geliyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE BİRDEN BÜYÜKTÜR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, CHP kuruluş yıl dönümünü ve Adalet yürüyüşü ile Adalet kurultayını değerlendirerek şunları kaydetti;  “Kutlamış olduğumuz, anmış olduğumuz şey sıradan bir şey değil, Dünya siyasi tarihinde bir tek siyasi parti vardır ki, o bir ulusal kurtuluş savaşını gerçekleştirsin, emperyalizme ve yedi düvele meydan okusun ve bir Devlet kursun. Dünya’da sadece  bu CHP’ye aittir, sadece CHP böyle bir olayı gerçekleştirmiştir, o nedenle CHP sadece burada bulunanların değil, bu ülkeye b ağlı herkesin partisidir. CHP, dünya tarihinde görülmeyen bir şeyi gerçekleştirmiş, kendi eli ile, seçim yolu ile iktidarı başka bir partiye vermiştir.  15 Haziran’da başlayıp, 9 Temmuzda biten bir adalet yürüyüşü gerçekleştirdik, geçtiğimiz hafta bir adalet kurultayı gerçekleştirdik. Bunun anlamı şudur, 16 Nisan’da sandığa gidip, Türkiye Cumhuriyetinin bekası, bayrağı, vatanı, milleti için, adalet ve demokrasi için oy kullanan herkesin, tekrar bir araya geldiğini bütün Türkiye’ye gösterdik. O yürüyüş ve kurultay tek başımıza yaptığımız bir şey değildir, ancak şunu belirtmek lazım ki, onun önderi de Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Hem yürüyüşte, hem de kurultayda gösterdik ki Türkiye birden büyüktür, sadece bir kişiden ibaret değildir.”

“SAĞLIK BAKANINI SPORA DAVET EDİYORUM”

Ağbaba, Atatürk’ün müfredattan kaldırılması ve sonrasında Milli Eğitim Bakanın söylemine tepki göstererek, şunları söyledi; “Milli eğitim Bakanı dalga geçer gibi, “Atatürk’ü müfredattan çıkartmadık, efendim beden eğitim derslerinde var” diyor. Benim Milli eğitim Bakanı ve bu düşüncede olan insanlara bir önerim var, sağlıklı vücut spordan gelir, ne diyor Atatürk, “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” diyor. Milli eğitim Bakanını spor yapmaya davet ediyorum, belki biraz akıllanır, belki ne söylediğini anlar. Mustafa Kemal Atatürk’ü müfredattan silebilirsin, Çanakkale zaferinde, Kurtuluş savaşından nasıl sileceksin” ifadelerini kullandı.

 CHP’li gurup Atatürk Anıtı etkinliğinin ardından, Kapalı Çarşı üzerinde yer alan İsmet İnönü heykeli önüne kadar yürüdü ve burada da İsmet İnönü heykeli önüne çelenk bıraktı.

 Burada yeniden bir açıklama gerçekleştiren, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada İsmet İnönü ve onun değerleri hakkında bilgiler verdi ve son cümlesinde,  burada bulunan İsmet İnönü heykeli, devlet ve hükümet tarafından yapılmadığı, vatandaşların kendi arasında topladığı paralarla yapıldığını söyledi.    

Kaynak: Güneş Tv - Onay Ozan 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2017, 06:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56