CHP MALATYADA HALAYLI PROTESTO GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il teşkilatı tarafından Malatya Gazi Anadolu lisesinde kadınlı, erkekli halaylı protesto gerçekleştirildi. Yeşilyurt ilçesi Aşağı Bağlar mahallesi, Hasabey Caddesi üzerinde bulunan Gazi Anadolu lisesi önünde Toplanan CHP’lilere, Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, Malatya Atatürkçü Düşünce Derneği ile  Malatya İşçi Partisi yönetim ve üyeleri de destek verdi.

CHP MALATYADA HALAYLI PROTESTO GERÇEKLEŞTİRDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il teşkilatı tarafından Malatya Gazi Anadolu lisesinde kadınlı, erkekli halaylı protesto gerçekleştirildi.

5 Nisan’da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımların basına yansıması ile büyük tepki ile karşı karşıya kalan Gazi Anadolu lisesi Müdür yardımcılarından N.T. gelen tepkilerden sonra paylaşımını kaldırmıştı, fakat tepkilerin çok olması ve konunun ulusal basında yer almasından sonra Hem Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, hem Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Hem de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, müdür yardımcısı hakkında gereken işlemlerin başlatıldığı açıklamaları yapılmıştı.
Yeşilyurt ilçesi Aşağı Bağlar mahallesi, Hasabey Caddesi üzerinde bulunan Gazi Anadolu lisesi önünde Toplanan CHP’lilere, Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu, Malatya Atatürkçü Düşünce Derneği ile  Malatya İşçi Partisi yönetim ve üyeleri de destek verdi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”
Protesto gösterisinde, bir açıklama yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, hem yaptığı “halay” paylaşımı, hem de “CHP’ye yönelik yazdığı yazıdan” dolayı Malatya adliyesine giderek suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi ve şu açıklamalara yer verdi: “ Bugün burada toplanmamızın sebebi Yüz yıllardır devam ettiğimiz bir kültürümüz olan, halaylarımızı ayaklar altına alan  Gazi lisesindeki bir müdür yardımcısını protesto etmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Tabi davul zurnayı da getirdik bugün şehitlerimiz var ama sizde takdir edersiniz ki protesto amaçlı buraya gelmiş ve bu çirkin olayı protesto etmek için burada toplanmışız, onun için sembolik olarak  kısa bir halay çekeceğiz.Bu hoca nerede yetişti diye sormadan edemiyoruz, bizim her yöremizde, halaylarımız kızlı erkekli el ele kol kola çekilir. Sadece bir temas sağlayalım diye el ele tutuşmuyoruz, yada el ele tutuşalım diye halay çekmiyoruz, bunun geleneğimizden gelen bir özelliği bir yapısı var.Kültürümüzü ayaklara altına almakla kalmıyor, CHP’ye de dil uzatıyor, laf ediyor. Ey hoca sen kimsin, senin haddin mi? CHP’ye laf etmek. CHP’yi sen, dibine kadar ahlaksızlıklara batmış siyasi partilerle karıştırma  bu parti Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi, 92 yıldır bu ülkede var onuruyla, duruşuyla  var bundan sonra da var olamaya devam edecek.Belgelerimizi hazırladık buradan adaliye ye gideceğiz suç duyurusunda bulunacağız. Bir, partimize yapmış olduğu hakaretlerle ilgili, ikincisi, kültürümüze yapmış olduğu hakaretten dolayı suç duyurusunda bulunacağız.

“ÖĞRENCİLERİN ÖNÜNDE BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPMAKTAN ÜZGÜNÜM”
 Öğrencilerin önünde böyle bir açıklama yapmaktan üzüntü duyduğunu dile getiren CHP genel başkan yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, şu açıklamalara yer verdi: “keşke buraya çocuklarımızın başarılarını kutlamak için gelmiş olsaydık. Malatya Türkiye’nin mozaiği, Alevi si ile Sünni’si, Kürk’ü Türk’ü ile herkesin bir arada barış içerisinde yaşadığı bir kent. Bu kentte hiç kimse giyiminden, kuşamından, yaşamından dolayı sorgulanmaz, ayrıma tabi tutulmaz . Yüzyıllardan beri Türkiye’nin her yanında insanlar mutluluklarını halay çekerek kutlarlar. Çocuklarımızın halayından, el ele tutuşmasından hiç kimse farklı bir sonuç çıkartmaz, aklına bile gelmez.”

 “BU ANLAYIŞ İŞİD ANLAYIŞI”
Ağbaba, yazılan yazının, “İŞİD” anlayışı olduğunu söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu anlayış, 10-12-15 yaşındaki çocuklarımızın el ele tutuşup omuz omuza halay çekmesini yadırgıyor. Adı üzerinde omuz omuza, dayanışmayı, mutluluğu paylaşıyor kendi kardeşleri, kendi arkadaşlarıyla. Buradan farklı bir sonuç çıkartmak aslında bir dönemden beri bu coğrafyada yaşadığımız bazı şeyleri hatırlatıyor. Bu anlayışla Ortadoğu’da, Suriye’de, Irak’ta, 11-12 yaşındaki  çocuklarımızı köle pazarına satan anlayışla bu anlayış aynı anlayıştır, bu anlayış İŞİD anlayışıdır. Bu anlayış Ortadoğu’da kadınları, kızları cinsiyetlerinden dolayı kesen, onları yok eden anlayıştır. Üzüntü veren bunu söyleyen bir okulda öğretmen, Müdür muavini.”

“BU ZAT AKP’NİN RESMİ SENDİKASININ SÖZCÜSÜ”
Ağbaba, “okullarla atanan yöneticilerin çoğunluğunun  Ak partiye yakın sendikanın üyeleri olduğunu” iddia ederek şu açıklamalar yer verdi:  “Geçtiğimiz yıl, cemaat adı altında bir operasyon yaptılar, bütün okul müdürlerini görevden aldılar, AKP’nin resmi sendikasına üye olmaya hiç kimseyi yönetici yapmıyorlar ne Malatya’da ne Türkiye’de. Müdür muavinleri de bu anlayışın ürünü Bu öğretmen olacak zat AKP’nin resmi sendikasının üyesi, yani AKP’nin resmi sözcü.”
Yapılan açıklamalardan sonra  CHP’liler ve eyleme destek veren dernek, ve siyasi partiler, yaklaşık 2 dakikalık kadınlı erkeli halay çekerek Müdür yardımcısını protesto ettiler ve daha sonra Malatya adliyesine geçerek suç duyurunda bulundular.

Kaynak: Güneş Tv Haber: ONAY OZAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56