DOĞU ANADOLU KIRIĞI DEPREŞİYOR MU ? MALATYA HEKİMHAN DEPREMİ 4,6

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Y. Müh Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, DAK boyunca kırık parçalarının 25-40 km arasında kısa olmuş olması, çok büyük deprem olma olasılığını azaltmaktadır. Ne var ki, bu ana kırık boyunca yer alan, yukarıda adları sayılan illerdi birinde oluşabilecek 6,0-6,7 arası büyüklüğünde bir deprem şaşırtıcı olmayacaktır.

DOĞU ANADOLU KIRIĞI DEPREŞİYOR MU ? MALATYA HEKİMHAN DEPREMİ 4,6
 
İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Y. Müh Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

Son bir aydır, Doğu Anadolu Kırığı üzerinde sıra düzen depremler oluşmaktadır. 29 Kasım’da Malatya Hekimhan 5,0 büyüklüğündeki depremden sonra Tunceli ile Kiği’de 5,3’lük depremlerden sonra bugün 11.03’de deprem Malatya Hekimhan-Beykent’e dönerek M=4,5-4,6 büyüklüğünde, derinliği 5 (Kandilli) ile 17,5 km (AFAD) bir küç deprem olmuştur.

Sol yanal atımlı kırık işleyişleriyle bu depremlerin ard arda olmasının nedeni, Adana-Osmaniye-K. Maraş-Malatya-Elazığ-Tunceli üzerinden Bingöl-Kiği’de KAK-Kuzey Anadolu Kırığıyla kavşalaşan, Türkiye depremlerinin %13-15’ini barındıran, 3. Önemde ana kırığı olmasıdır. 

Bu kırığı geren güç ise, Güney-Doğu Anadolu’nun kuzeye doğru Doğu Toroslar boyunca Anadolu’yu yılda 1,8 ile 2,7 santim hızla, kuzeye doğru itmesidir. Bu itiş Anadolu’nun batıya doğru kaçışına neden olurken, DAK-Doğu Anadolu sol atımlı kırığı boyunca biriken gerginliklerin küçük, orta büyüklükteki depremlerle boşalmasına neden olmaktadır.

DAK boyunca kırık parçalarının 25-40 km arasında kısa olmuş olması, çok büyük deprem olma olasılığını azaltmaktadır. Ne var ki, bu ana kırık boyunca yer alan, yukarıda adları sayılan illerdi birinde oluşabilecek 6,0-6,7 arası büyüklüğünde bir deprem şaşırtıcı olmayacaktır.

Bingöl Kiği’de oluşan 5,3 büyüklüğündeki depremin artçıları, çok sayıda ayrıca 4,5 ile 4,7’e varan büyüklüklerde olmuş olması çevrede ürküntü yaratmaktadır; artçı depremler uzar mı? yoksa büyük deprem olur mu?
Bu konuyu yanıtlamak güç.

Kiği kırıklar kavşağında, çok deprem gizil gücü içeren bir yerdir. Bu bölge sürekli olarak DAK ile KAK'ca gerilir. Son depremin sol atımlı DAK işleyişiyle oluştuğu belirlendi. Bu orta büyüklükteki deprem yerine daha büyük deprem de olabilirdi. Olmadı. Bazı olan depremlerle gerginlik tam atılmamış olacağından artçı depremler sürüyor, sürebilir.
Benim kişisel kanım, bir süre daha yerin kükremesi sürüp, yavaş yavaş susacağıdır.

İşin ilginç yanı, Doğu ile Güney Anadolu’da yerin gerginliğinin birikmiş, taşma düzeyine gelmiş durumu ile Türkiye yüzeyindeki gerginlik ile olaylarla ne çok örtüştüğü!

Ancak bu ölçüde olur!

9 Aralık 2015, Çarşamba

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56