GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL HİBE DESTEĞİ

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Genç Çiftçi Projeleri'nin yürürlüğe girdiğini ifade ederek, genç çiftçilere 30 bin TL'ye kadar hibe desteği yapılacağını belirtti. Selvi, programa, kırsal alanda ikamet eden veya ikamet edeceğini taahhüt eden, T.C. vatandaşı ve okur-yazar olan, başvuru tarihi itibariyle ücretli olarak herhangi bir işte çalışmayan ve örgün eğitime devam etmeyen, vergi mükellefi olmayan ve 18-40 yaş aralığındaki kişilerin müracaat edebileceğini ifade etti.

GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN TL HİBE DESTEĞİ
Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Genç Çiftçi Projeleri'nin yürürlüğe girdiğini ifade ederek, genç çiftçilere 30 bin TL'ye kadar hibe desteği yapılacağını belirtti. 

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projeleri'nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğin yürürlüğe girdiğini belirtti. Selvi, programa, kırsal alanda ikamet eden veya ikamet edeceğini taahhüt eden, T.C. vatandaşı ve okur-yazar olan, başvuru tarihi itibariyle ücretli olarak herhangi bir işte çalışmayan ve örgün eğitime devam etmeyen, vergi mükellefi olmayan ve 18-40 yaş aralığındaki kişilerin müracaat edebileceğini ifade etti. Selvi, "Program kapsamında desteklenecek proje konuları ise hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projeleri, arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projeleri, kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projeleri. Bitkisel üretime yönelik, kapama meyve bahçesi tesisi projeleri, fide, fidan, iç ve dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği projeleri, kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projeleri, kültür mantarı üretimi projeleri. Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeler, coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeler, coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projeler hibe desteği kapsamında değerlendiriliyor" şeklinde konuştu.

Selvi, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin TL'ye kadar hibe yoluyla destek verileceğini aktardı. Selvi, "Yatırıma ait KDV ve Gelir Vergisi genç çiftçi tarafından karşılanacak olup, ayrıca yatırıma konu ürün ve materyale çiftçi tarafından 2 yıl boyunca TARSİM sigortası yaptırılacak. Başvurular öncelikle online olarak //gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login sayfasına yapılacak ve daha sonra istenen belgeler hazırlanarak bir dosya halinde 11 Mayıs 2016 tarihi mesai bitimine kadar, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen teslim edilecektir. Başvuruların değerlendirilmesi ve destekleme kapsamına alınacak başvuruların belirlenmesi, Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılacak olup, destekleme kapsamına alınanlar ilan edilecek ve sonra hak kazanan yatırımcılar ile hibe sözleşmesi imzalanacak. Hibe sözleşmesi gereği genç çiftçiler, sözleşme tarihinden itibaren en çok yüz yirmi 120 içerisinde proje içeriğine esas alımları gerçekleştirerek projesini hayata geçirmek zorunda. Hayvan alımları TİGEM tarafından karşılanacak olup ödemeleri bu kuruma yapılacaktır. Diğer alımlar ise genç çiftçi tarafından yapılacak olup, hibe ödemesi yatırımın tamamlanmasından sonra harcama belgelerine dayalı olarak Ziraat Bankası aracılığıyla çiftçiye yapılacaktır. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği ödenmeyecektir. Genç çiftçi, hibe sözleşmesi kapsamında yapmış olduğu yatırımı ve amacını, ödemenin yapılmasından sonraki iki yıl süre ile değiştiremez ve devredemez. Haksız yere desteklemeden yararlandığı tespit edilen genç çiftçiler, 5 yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmazlar ve yapılan hibe ödemesi kanuni faizi ile beraber geri alınır" diye konuştu.

Basından

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2016, 09:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56