HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMA SONUÇLARI BİLGİ ŞÖLENİNDE MALATYA İLE İLGİLİ İKİ BİLDİRİ

Araştırmacı Hüseyin Şahin, “Arguvan Halk Kültüründe Askerlik Geleneğinin Dünü ve Bugünü” başlıklı bildirisini sundu. 6. Halk Kültürü Araştırma Sonuçları Bilgi Şöleninde Malatya ile ilgili iki bildiri sunuldu.

HALK KÜLTÜRÜ ARAŞTIRMA SONUÇLARI BİLGİ ŞÖLENİNDE MALATYA İLE İLGİLİ İKİ BİLDİRİ
Malatya İle İlgili İki Bildiri
 
Süleyman ÖZEROL
 
6. Halk Kültürü Araştırma Sonuçları Bilgi Şöleninde Malatya ile ilgili iki bildiri sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 6. Halk kültürü Araştırma Sonuçları Bilgi Şöleni 23-25 Mayıs 207 tarihleri arasında Ankara’da Milli Kütüphanede gerçekleştirildi.

Hüseyin Şahin, H. Sinan Mete, İbrahim Aslan, Ayşe Akman, Hüseyin Demir, Nesrin Yılmaz, Mehmet Öcal, Tanju Ozanoğlu gibi halk kültürü araştırmacıları ile görüşme ve söyleşme olanağı buldum.

Bilgi şöleni kapsamında Malatya ile ilgili olarak sunulan bildiriler İzmir’de görevli H. Sinan Mete ile Malatya Araştırmacı Hüseyin Şahin tarafından sunuldu.
 
“Malatya Arguvan yöresi Halk Müziğinin Biçimsel Özellikleri Hakkında Bir Değerlendirme”
 
Türker Eroğlu ve Hüseyin Şahin’in oturum başkanlığını yaptığı 4. Oturumda Halk Kültürü Araştırmacısı H. Sinan Mete, “Malatya Arguvan yöresi Halk Müziğinin Biçimsel Özellikleri Hakkında Bir Değerlendirme” başlıklı bildirisini sundu.

2013 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca Arguvan’da gerçekleştirilen araştırma çalışmalarında iki gün gönüllü olarak katıldım, Dolaylı’da Müslüm Engüzel’e bağlama ile eşlik ettim. Çavuş’ta yemek kültürü, Bozan’da cem töreni araştırmalarında da bulundum.

H. Sinan Mete, bildiri sunumunda ortaya çıkan bir aksaklık nedeni ile Müslüm Engüzel ile çalıp çağırma gösterimini örnek olarak veremedi. Bunun üzerine “Canlı olarak yapalım” diye seslenmem de dikkatleri çekti.
 
“Arguvan Halk Kültüründe Askerlik Geleneğinin Dünü ve Bugünü”
 
Aynı gün Aysun Soysaldı ve Zekeriya Kurtulmuş’un oturum başkanlığını yaptığı 6. Oturumda Müze Araştırmacısı Hüseyin Şahin, “Arguvan Halk Kültüründe Askerlik Geleneğinin Dünü ve Bugünü” başlıklı bildirisini sundu.
 
Dolayısıyla 6. Halk Kültürü Araştırma Sonuçları Bilgi Şöleninde Malatya ile ilgili iki bildiri birden sunulmuş oldu.
Malatya halk kültürünün araştırılması ve daha sonraki yıllarda gerçekleştirilecek olan bilgi şölenlerinde de sunulması dileğimizdir.


 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 09:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56