HEKİMHAN BELEDİYE BAŞKANI MİLLİOĞULLARI; YAMADAĞI SU DAVASINDA SAKİN DURUYORUM

Dava süreci devam ederken Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Malatya yerel basınına 7 ocak 2015 tarihinde bir açıklama yapmış. Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Yama Dağı kaynak sularının Hekimhan sınırları içerisinde olduğunu ve devam eden mahkemenin ise kendi leyhlerine sonuçlanacağını savundu.

HEKİMHAN BELEDİYE BAŞKANI MİLLİOĞULLARI; YAMADAĞI SU DAVASINDA SAKİN DURUYORUM
Yamadığı Yaylalarından Hekimhan’a su götürülmek için başlatılan çalışmaya yörede bulunan halk karşı çıkmış, Çobandere (Şotik) Muhtarlığı bununla ilgili 2013 yılında Hekimhan’da Malatya Kadastro Müdürlüğüne dava açmıştı. Çobandere Muhtarlığının tüzel kişiliği adına devam eden dava, Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte tüzel kişiliği kaldırılan muhtarlıktan, Arguvan İlçe Belediyesine devir edildi davayı Arguvan İlçe Belediyesi takip ediyor.Dava süreci devam ederken Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Malatya yerel basınına 7 ocak 2015 tarihinde bir açıklama yapmış.Ali Seydi Millioğullarının yaptığı açıklamasında “Beş dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Bu konuda onlardan daha tecrübeli ve daha uygun davranmaya çalışıyorum. Bu olayda daha sakin duruyorum. Bazı arkadaşlarımız daha yeni belediye başkanı olunca biraz daha heyecanlı davranıyorlar. Ben ise onlara saygı duyuyorum ve her şey yasal yollarla çözülmeli diye düşünüyorum” dedi.


Başkanı Millioğulları ayrıca Arguvan’da Doğal Hayatı Koruma Derneği diye bir dernek var. Bu arkadaşların iddialarına göre sular gittiği zaman buradaki hayvancılık yapanlar ve doğal yaşamda yaşayan kurtlar, kuşlar ne yapacak, diye. Orada çok su var. Kuşlara da, kurtlara da yeter. Su oradaki herkese yeter. Hekimhan’da yıllardır sağlıklı bir içme suyu yok. Her ay en az 50 bin TL elektrik parası ödeniyor.  Ancak arkadaşlar süreci uzatmak istiyorlar ve davaya gün geçtikçe birileri müdahil oluyor. Doğal yaşam da önemli  ama biz önce insan diyoruz. Davada yasal çerçeve içerisinde bir sıkıntı olacağına inanmıyorum.” dedi

Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğullarının basına yaptığı açıklama metni //www.hekimhanekspres.com web sitesinden alınmıştır.


Kimseyle husumetimiz yok

Yama Dağı’nda yer alan kaynak suyu 2 CHP’li belediye arasında gerginliğe neden olmuş hatta bu iki belediyenin bu konu nedeniyle birbirlerine husumet beslediği öne sürülmüştü. Bu iddiayla ilgili konuşan Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, “Kimseyle bir husumetimiz yok” dedi.

Yama Dağı’ndaki kaynak suyu tartışması devam ediyor. Polemiklere neden olan, neredeyse 3 ilçe belediyesini karşı karşıya getiren ve tarafların soluğu mahkemede aldığı mesele hakkında tekrar bir açıklama yapan Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları, Yama Dağı kaynak sularının Hekimhan sınırları içerisinde olduğunu ve devam eden mahkemenin ise kendi leyhlerine sonuçlanacağını savundu.
“ABARTIYORLAR”
Başkan Millioğulları, Hekimhan’ın kaynak sularında hakkı olduğunu, bu meselede biraz sansasyon olduğunu ve bu problemin biraz abartıldığını söyledi. Başkan Millioğulları, “Beş dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Bu konuda onlardan daha tecrübeli ve daha uygun davranmaya çalışıyorum. Bu olayda daha sakin duruyorum. Bazı arkadaşlarımız daha yeni belediye başkanı olunca biraz daha heyecanlı davranıyorlar. Ben ise onlara saygı duyuyorum ve her şey yasal yollarla çözülmeli diye düşünüyorum” dedi.
“SU HERKESE YETER”
Yoncalı Barajı yapıldığı zaman barajın beslenme kaynaklarının nereden geldiğinin araştırıldığını ve barajın temeli atılırken Devlet Su İşleri’nin bunu belirlediğini kaydeden Başkan Millioğulları, kaynak suyunun Hekimhan dışından başka bir yere gitmesinin mümkün olmadığını söyledi.  Hekimhan’da içme suyu kaynakları için kendisinden önceki belediye başkanın da başvurduğunu sözlerine ekleyen Başkan Millioğulları, bu başvurunun da  Malatya Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve Elazığ Bölge Müdürlüğüne yapıldığını belirtti.  Başkan Millioğulları, şunları kaydetti:
“Maliye Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından da bunlar gündeme getirilerek tescil edildi. Bunlar tespit edilirken sanıyorum Hekimhan’a bağlı Dikili köyünde yaşayan bir vatandaş kadastro tespitine itiraz etmiş. Arguvan Çoban Dere’deki bir muhtarlık bu konuda davaya müdahil olmuş ve kadastro çalışmalarına itirazda bulunmuşlar. Tabi Malatya’nın Büyükşehir olması nedeniyle de dava büyükşehir belediyesi ve ilçe belediyelerine aksetti. Arguvan’da Doğal Hayatı Koruma Derneği diye bir dernek var. Bu arkadaşların iddialarına göre sular gittiği zaman buradaki hayvancılık yapanlar ve doğal yaşamda yaşayan kurtlar, kuşlar ne yapacak, diye. Orada çok su var. Kuşlara da, kurtlara da yeter. Su oradaki herkese yeter. Hekimhan’da yıllardır sağlıklı bir içme suyu yok. Her ay en az 50 bin TL elektrik parası ödeniyor.  Ancak arkadaşlar süreci uzatmak istiyorlar ve davaya gün geçtikçe birileri müdahil oluyor. Doğal yaşam da önemli  ama biz önce insan diyoruz. Davada yasal çerçeve içerisinde bir sıkıntı olacağına inanmıyorum.”
“BAZI ARKADAŞLAR YENİLER”
Bir gazetecinin “2 CHP’li belediye arasında bir husumet söz konusu mu?” sorusuna ise Başkan Millioğulları, şöyle cevap verdi:
“Ben bilemem, bu arkadaşlarımızın takdiri ve dediğim gibi bazı arkadaşlarımız daha yeni. Biz ise yıllardır varız. Bizim kimseyle bir husumetimiz yok. Sonuç olarak herkes suyunu alır. Bizim bir sıkıntımız olmaz. Bu arkadaşlarımız davaya müdahil olunca Arapgir’i de yanına aldı Divriği’yi de yanına aldı, Yazıhan’ı da yanında aldı. İnsanların birdenbire davaya müdahil olmaya başladı. Bu davada suyun kaynakları ilçemiz sınırları içerisindedir. Sonuç olarak Hekimhan yüzde 100 suyunu alır ve bir sıkıntı olmaz.”
NE YAŞANMIŞTI?
Yamadığı yaylalarında Arguvan Belediyesi’ne ait olduğu iddia edilen ve Hekimhan’a götürülmek istenen kaynak suyuna karşı çıkılmış ve Arguvan Çobandere Muhtarlığı 2013 yılında bununla ilgili Kadastro Müdürlüğüne dava açmıştı.  Malatya Kadastro Mahkemesinde 09.07.2014 tarihili duruşmada Çobandere muhtarlığının avukatı suyu götürme çalışmasının başlaması nedeniyle Arguvan lehine ihtiyati tedbir talep etmiş, mahkeme de ihtiyati tedbir kararı vermişti.
Kaynak: Hekimhan Expres
 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 08:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
İbrahim göksu
İbrahim göksu - 9 yıl Önce

sayın beledeye başkanı AKP li beldye başkanları gibi duygu sömürüsü tapmaya gerek yok sizin kaç dönem beledye başkanlığı yapmanız bizi bağlamaz demıgoji yapmanıza gerek yok ben beş dönemdir beledye başkanlığı yapıyorum deyip kendinizi ön pilava çıkarmayın doğal hayat da bilesinizki bir insan yaşamı kadar önemli

erol ciftci
erol ciftci - 9 yıl Önce

Bu konuşmada insan bencilliginin sinir tanimaz oldugunu anliyorum. Kurt kus bocek ikinci planda ve insan en tepede. Unutulmasin icilen sudan solunan havaya hersey doganin bir parcasidir. Ve doga olürse insanda ölür. Hayvanlar susadiği zaman su kaynağina gider. İnsanlar susarsa suyu ayağina getirir. Ve böylece tahrip ettigi doğal dengenin kendisini yok etmeyle sonuçlanacağini bilmez bilgisini ve zekasini herşeyun üstünde gören cahil insan

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56