HEKİMHAN CEVİZ, MADEN VE KÜLTÜR FESTİVALİ YAPILDI

6. Hekimhan Ceviz, Maden ve Kültür Festivali yapıldı. Festivalde en iyi ceviz ve üç dalda yemek yarışması düzenlendi.

HEKİMHAN CEVİZ, MADEN VE KÜLTÜR FESTİVALİ YAPILDI
6. Hekimhan Ceviz, Maden ve Kültür Festivali yapıldı. Festivalde en iyi ceviz ve üç dalda yemek yarışması düzenlendi.

Festivalde, Hekimhan’ın cevizinin de Malatya kayısısı gibi dünyaya nam salacağına inanıldığı, Hekimhan’ın ceviz cenneti olduğunun altı çizildi. Yoğun katılımın olduğu 6. Hekimhan Ceviz, Maden ve Kültür Festivali yine birbirinden güzel etkinliklere imza atarken ilk güne Azeri Dans Grubu, ikinci gün ise Yöresel defile ve kına gecesi oyunları festivale damgasını vurdu.

 
Halka hizmet, hakka hizmettir düsturuyla yola çıkan Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları, Hekimhan’ın bu hizmetlere layık olduğunu söyleyerek, “Hekimhan hizmetin en iyisine layık. Maden konusunda festival yapan tek yer biziz. Bizlerde gelecek sene artık bu festivalimizi Uluslararası düzeye çıkaracağız. Yurt içinde ve yurt dışında insanlarımızın özlem duyduğu baba ocağını, mahallesini ve köyünü bu festival sayesinde ziyaret etmesine vesile olacak ve özlemlerini gidereceğiz” dedi.

EN İYİ CEVİZ SEÇİLDİ

Festivalde en iyi ceviz yarışması yapıldı, yarışmaya 20 çeşit ceviz katıldı. Kayısı Araştırma Enstitüsü tarafından belirlenen kalite sıralamasında yarışmanın ilk üç derecesi Kozdere mahallesinden çıktı. Yarışmanın birincisi Kemal Özbay’a ödülünü Malatya Valisi Vasip Şahin verdi. Vali Şahin, ilk üç derecesini çıkardığı için Kozdere mahallesini övdü, şunları kaydetti: “Kozdere mahallesi yarışmada üstünlük gösterdi, en iyi ve en kaliteli cevizi çıkardı. Hekimhan bildiğiniz gibi bir ceviz cenneti. Diğer köylerimiz ve mahallelerimiz bildiğiniz üzere don nedeni ile ceviz üretimi yapamadılar. Diğer mahallelerimizin de en iyi cevizleri çıkardığına inanıyorum. Hekimhan ilçesinin cevizi coğrafi işaret aldı. Hekimhan’ın cevizinin de Malatya kayısısı gibi dünyaya nam salacağına inanıyorum. Her zaman dediğim gibi Hekimhan ceviz cennetidir.”

MADEN ŞEHRİ GELİŞECEK

Şahin konuşmasında Hekimhan’daki maden ocaklarının gelişimine değinirken, nüfusun artması ile maden ocaklarının gelişiminin paralel olduğunu ve bu noktada çalışmaların ilerleyeceğini belirtti.

Vali Şahin, şunları ekledi: “Maden şehrin önümüzdeki 10 sene içerisinde nüfusunun 30 bin civarında olması planlanıyor. Nüfusun artması ile madencilikte gelişecek. Hekimhan belediye başkanının başkanlığında kurul topladık. İnönü Üniversitesi ile koordineli çalışılacak.”

KARDEŞ ŞEHİR KONAK

Hekimhan’ın kardeş şehri İzmir’in Konak ilçe Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Ali Seydi Millioğulları’nı festivalde yalnız bırakmadı. Misafirleri Konak belediye başkanı ile ağırlayan Ali Seydi Millioğulları “Bu mutlu günümüzde Hekimhan’ı yalnız bırakmadıkları için teşekkür ediyorum. Her zaman yan yana ve birlik olacağız” dedi.

Seslendirmesini Güler Ses, Sunuculuğunu Hasan Basri Budak’ın yaptığı festivalde  Kenan Şahbudak ve Özlem Büyük’ün sahne aldı finalini Onur Akın'ın yaptığı festival havai fişek gösterileri ile tamamlandı. 

Kaynak: HekimhanEkspres

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56