İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE ÂŞIKLAR ŞÖLENİ

İnönü Üniversitesi Geleneksel Âşıklar Şölenine Arguvanlı hemşehrilerimiz Ali Ekber Gülbaş (Ekberi) ve Ali Rıza Uğurluda katıldı.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE  ÂŞIKLAR ŞÖLENİ

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİNDE GELENEKSEL ÂŞIKLAR ŞÖLENİ YAPILDI

İnönü Üniversitesi Geleneksel Âşıklar Şölenine Arguvanlı hemşehrilerimiz Ali Ekber Gülbaş (Ekberi) ve Ali Rıza Uğurluda katıldı.

İnönü Üniversitesi basın yayın bürosundan yapılan açıklamada Geleneksel Âşıklar Şöleni ile ilgili şu bilgilere yer verildi.

İnönü Üniversitesi Geleneksel Âşıklar Şöleni bu yılda birbirinden kıymetli âşıkların katılımıyla gerçekleşti. Hoca Ahmet Yesevi Salonumuzu hıncahınç dolduran öğrencilerimizle birlikte akademik ve idari personelimiz âşıklık geleneğinin en güzel örnekleriyle dolu birkaç saat geçirdiler.

Türkçe topluluğumuzun düzenlediği Şölen, etkinliği hazırlayan ve sunan Türkçe Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Çiftlikçi’nin, âşıklık geleneğinin tarihçesini ve Türk toplumundaki yerini aktardığı kısa konuşmasıyla başladı. Bu kısa sunumun ardından sahneye çıkan ozanlar; Ekberi, Kadimi, Naçarı, Birfani, Yalınayak ve Ali Rıza Uğurlu, kendilerini dinlemeye gelenlere coşku dolu anlar yaşattılar. Âşıklık geleneğinin en nadide örneklerinin nakledildiği Şölende Anadolu’nun birçok yöresinden eserlere yer verildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56