İNSAN HAKLARI BAĞLAMINDA KÜRT MESELESİ, KİMLİK VE İNANÇ ÜZERİNE SÖYLEŞİ MALATYADA YAPILDI

İsmail Beşikci Vakfı ve Malatya İnsan Hakları Derneğinin organize ettiği İsmail Beşikci’nin katılımıyla “ insan hakları bağlamında Kürt meselesi, kimlik ve inanç üzerine” söyleşi Malatya'da yapıldı.

İNSAN HAKLARI BAĞLAMINDA KÜRT MESELESİ, KİMLİK VE İNANÇ ÜZERİNE SÖYLEŞİ MALATYADA YAPILDI
İSMAİL BEŞİKÇİ MALATYA’DA


Malatya İnsan Hakları Derneği 10 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle düzenlediği konferansa sosyolog Dr. İsmail Beşikçi, Veli Büyükşahin ve İsmail Beşikçi Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz katıldı

Açılış konuşmasını İHD Malatya Şube  Başkanı Servet Akbudak yaptı. Katılımcılara “İnsan Hakları Bağlamında Kürt Meselesi Kimlik ve İnanç Sorunu” adlı konferansı hakkında kısa bilgi verdi. Daha sonra Dr. İsmail Beşikçi, Veli Büyükşahin ve İsmail Beşikçi Vakfı Başkan İbrahim Gürbüz sırasıyla söz aldı.

İsmail Beşikçi Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz vakıf çalışmaları hakkında kısaca katılımcılara bilgi verdi. Sonrasında Veli Büyükşahin insan hakları ihlalinden, ırk ve inanç açısından değerlendirdi. Gezi olaylarına vurgu yaparak hak ihlallerini hatırlattıktan sonra sözü Dr. İsmail Beşikçi’ ye bıraktı.

Dr. İsmail Beşikçi konuşmasına “Anayasanın ilk maddeleri ile zaten Kürtleri yok sayıyor. Türklüğün esas alınarak Sünni Hanefi mezhebi üzerine inşa ederek Müslümanlığı vurgular.  Kürtlerin Kürt olmaktan daha çok Müslüman kardeşi olarak kandırdılar.1910 ve 1912 İttihat ve Terakki politikası Türk Müslümanlığı üzerine inşa edildi. Resmi ideoloji ve dünya nizamını bu konuda eleştirmek lazım. Kürdistan  üç defa bölündü.İlki Şah İsmail ve Yavuz Sultan Selim arasındaki savaşta Osmanlı ve İran arasında paylaşıldı.İkincisi 19.yy  çeyreğinde İran Kürdistanı Rus ve İran arasında bölündü.Üçüncüsü ise 1920 de emperyalist güçler tarafından dört parçaya bölündü.Nüfusunun kırk milyon hatta elli milyon olmasına rağmen kendi kaderlerini belirleme hakkı olmaması dünya nizamının her konumda haklı olarak sorgulanmalıdır.

16 Mart 1988 de İslam Konferansı toplanırken Halepçe de Kürtlerin kimyasal gazlarla soykırıma uğradı. Ne yazık ki Müslüman kardeşlerimiz tarafından görmezden gelinerek tepkisiz kalındı. Müslüman devletler tarafından kınanmadı. Bu nedenlerden dolayı Kürtlerin resmi ideolojiyi ve dünya nizamını haklı olarak eleştirme hakkı vardır.Üç yüz bin nüfuslu  Katar ulus devlet olabiliyorsa ve Kürtlerin geleceği hakkında karar verme yetkisini kendinde görüyorsa kırk milyon nüfuslu Kürtlerin ulus devlet olmaması ilginçtir.O yüzden sistemin sorgulanması gerekir. Filistin komşu devletler ve İslam ülkeler arasında her konuda destek alırken Müslüman olan Kürtlerin ise tüm düşmanlarını Müslüman devletlerden olması ilginçtir” dedi.

Daha sonra dinleyicilerin sorularını cevapladı. Kitaplarını imzaladı. Dr. İsmail Beşikçi konferansına yoğun katılım olması dikkatlerden kaçmadı.

 

RIZA PARLAK

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56