İSMET İNÖNÜ UNUTTURULMAMALI!

Acaba bir gün İsmet İnönü’nün heykelini şehir meydanından sökseler, Üniversiteden adını kaldırsalar; Malatyalılar yine mi tepkisiz kalacaklar, yine mi rekor düzeyde oy verecekler!

İSMET İNÖNÜ UNUTTURULMAMALI!

Malatya Valiliği ve Malatyalı İş Adamları Derneği tarafından 22 Mayıs tarihinde düzenlenen “Malatya Dayanışma Gecesi” ne katıldım. Toplantının amacı: Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Malatya’da yapılması planlanan projelere destek bulabilmekti. İstanbul da ki iş adamlarının yoğun katılımıyla gerçekleşen gece de Malatya Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, İnönü Üniversitesi Rektörü ve Malatya da ki ilgili kurum müdürleri de yerini almıştı. Adı “Malatya Dayanışma Gecesi” olarak tüm Malatyalılara hitap etmesi gereken toplantıda Ankara da ki ve ya diğer illerdeki Malatyalıların katılımı, davet edilmediklerinden dolayı, yok denecek kadar azdı. Malatya Eğitim Vakfı Başkanı, Değerli Rektör Sayın Mesut Parlak’ da gecede bulunmayanlardandı.


 Toplantıya katılmadan önce geçtiğimiz haftalarda başta Malatyalılar olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan birçok vatandaşı derinden üzdüğüne inandığım söz düellosu ile ilgili bir açıklama yapılacağını düşünüyordum. Yaklaşık 2-3 hafta kadar önce, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Ana Muhalefet Partisi Eski Lideri Sayın Deniz Baykal arasında gerçekleşen siyasi polemiklerden birinde; Garp Cephesi Komutanlarından, Türkiye Cumhuriyeti Kurucularından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı, aynı zamanda hemşerimiz Sayın İsmet İnönü’nün; tüm Dünya da yaptığı insanlık dışı hareketler ile hatırlanan “Hitler”e benzetilmesine karşı çeşitli ortamlarda tepkiler yağmıştı. Ancak bu tepkiler karşılık bulmamıştı. Bu üzücü olayın ardından, olayın muhatapları olan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Malatyalılar aynı ortamda ilk kez bir araya geldiler. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından hassasiyet gösterilerek başta Malatyalılar olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından konuyla ilgili olarak üzüntülerini belirten bir açıklama yapılmasını bekledim. Ancak burada da gerçekleşmedi.


Daha da kötüsü, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sayın Vahap Munyar’ın dün köşesine de taşıdığı gibi, Malatya Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır; konuşmasına başlarken Battalgazi’den, Somuncu Baba’dan, Niyazi Mısri’den, Turgut Özal’dan bahsetmiş ancak Türkiye Cumhuriyet’inin kurucularından, hemşerimiz Sayın İsmet İnönü‘den bahsetmemiştir. Yine aynı şekilde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’da bu konuda ki duruşunu devam ettirerek Malatyalıların gecesinde Malatyalı olan Sayın İsmet İnönü’den bahsetmemiştir.


Dün Vahap Munyar’ın köşesinde bahsettiği gibi; acaba bir gün İsmet İnönü’nün heykelini şehir meydanından sökseler, Üniversiteden adını kaldırsalar; Malatyalılar yine mi tepkisiz kalacaklar, yine mi rekor düzeyde oy verecekler! 

                                              

Ali ÇELİK
/
Orta Doğu Teknik Üniversitesi/Petrol ve Doğalgaz Müh. Öğrencisi


Kaynak: Süleyman Özerol

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56