KÜRECİKTE FÜZE KALKANI KURMA PLANI PROTESTO EDİLDİ

Akçadağ Kürecik köyü Çarşak Tepesi'ne kurulması planlanan NATO Füze Savunma Sistemini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

KÜRECİKTE FÜZE KALKANI KURMA PLANI PROTESTO EDİLDİ

Akçadağ Kürecik köyü Çarşak Tepesi'ne kurulması planlanan NATO Füze Savunma Sistemini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Malatya- Kürecik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde düzenlenen protesto yürüyüşü için Karahan Geçiti'nde çok sayıda yurttaş toplandı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan ve bazı siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının da desteklediği yürüyüş nedeniyle Malatya-Ankara karayolunda güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri, Ankara yönüne giden araçları alternatif güzergahlara yönlendirerek yolu trafiğe kapattı.

Bölgeye gelen araçlardaki yurttaşların tek tek indirilerek arandığı yürüyüşte Karahan Geçiti'ne ulaşan vatandaşlar, ellerinde ''Kalkana değil eğitime bütçe'' ile ''Füze kalkanı istemiyoruz'' yazılı dövizler taşıdı.

CHP'den 11 milletvekili ile bir BDP'li bir de bağımsız milletvekilinin de katıldığı eylemde, yürüyüşe geçildiği sırada CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın yanına gelen bazı yurttaşlar, Türk bayrağı açmamaları yönünde uyarıldıklarını ve tehdit edildiklerini söyledi. Bunun üzerine devreye giren milletvekilleri, gruptakileri gerginlikten uzak durmaya davet etti. Gruptakiler, daha sonraellerindeki Türk bayraklarıyla NATO Füze Savunma Sistemi'nin kurulması planlanan yere doğru yürüyüşe geçti.

Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından ulaşılan askeri tesiste CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Veli Ağbaba ve Melda Onur'un inceleme yapmasına izin verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Tanal, incelemenin ardından, NATO Füze Savunma Sistemi'ne ilişkin girişimlerin kamuoyundan gizlendiğini ifade etti.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da sistemin, ''Tamamen İsrail'in güvenliği için kurulduğunu'' ifade etti. Askeri tesis yakınında bir süre müzik eşliğinde halay çeken grup daha sonra dağıldı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56