MALATYA BARIŞ BLOĞU: BARIŞ ELÇİSİNİ KATLEDENLERİ KINIYORUZ

Malatya Barış Bloğu Diyarbakır’da saldırı sonucu katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için basın açıklaması yaptı.

MALATYA BARIŞ BLOĞU: BARIŞ ELÇİSİNİ KATLEDENLERİ KINIYORUZ

Malatya Barış Bloğu Diyarbakır’da saldırı sonucu katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi için basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında yapılan açıklamayı, Barış Bloğu Adına Songül Tunçdemir okudu.

‘’FİKİRLERİYLE BAŞEDEMEYENLER ÖLDÜREREK SUSTURMAYI SEÇTİLER’’

Türkiye’nin yıllardır kanayan yarası olan ve 40 bini aşkın insanın yaşamına mal olan Kürt sorununun barışçıl yollarla çözülmesini, halkların kardeşçe bir arada yaşamasını istemeyenlerin katliamlarına bir yenisini eklediklerini söyleyen Tunçdemir;  ‘’ Diyarbakır ve Türkiye halkları bir hukuk insanını, adalet, barış, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin fikirleri ve mücadelesi ile baş edemeyen insanlık düşmanları, onu öldürerek susturmayı seçtiler. Bir televizyon programında ifade ettiği görüşler yüzünden bir süredir hem iktidar hem de ırkçı çevreler tarafından tehdit edilen, hakkında dava açılan Elçi, bir kültür varlığı olan Diyarbakır’daki Dört Ayaklı Minare’nin kurşunlanmasına karşı yapılan basın açıklaması sonrasında, ülkeyi kan denizine çevirme kararı alanların hedefi oldu.  Elçi’yi hedef alan alçakça suikastta iki polis hayatını kaybederken iki polis de yaralandı’’ diye konuştu.

‘’SALDIRININ FAİLLERİNİ TANIYORUZ’’

Son bir haftada, sokağa çıkma yasakları sonrasındaki devlet saldırılarının dozunun gittikçe arttığını vurgulayan Tunçdemir konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’ Bir Rusya uçağının Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından düşürülmesi ve hükümetin yasadışı faaliyetlerini ortaya çıkaran Can Dündar ile Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından gerçekleşen bu suikast, ülkeyi yönetenlerin asıl amaçlarının ne olduğunu tüm açıklığı ile göstermektedir. Bizler,  bu saldırının faillerini tanıyoruz, biliyoruz. Failler 1990'lı yıllarda Kürt Aydın'ı Vedat Aydın’ın ölümü ile başlayan seri faili meçhul cinayetleri işleyenler, göz yumanlar ve yargı önüne çıkarmakta imtina edenlerdir. Irkçı, şoven politikalarını sürdürerek halkların barış içinde bir arada yaşama umudunun önüne set çekmek isteyenler Elçi’nin katli ile pervasızlıklarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.  Ancak bilinmelidir ki demokrasinin, özgürlüklerin tamamen askıya alınması hedefiyle hareket edenler, bu amaçlarına asla ulaşamayacaktır.’’

‘’HALKLARIN BARIŞ İSTEYEN SESİNİN YANINDA OLACAĞIZ’’

Elçi’nin vurulmadan birkaç dakika önce yaptığı basın açıklamasına atıfta bulunarak konuşmasını sürdüren Tunçdemir, “Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz” diyen Tahir Elçi’nin uğruna canını verdiği barışı ve kardeşliği omuzlayacak milyonlar ülkemizde kalıcı barışı ve demokrasiyi istemeyen, içerde ve dışarıda savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı mücadelesini kararlıkla sürdürecektir. Bizler emek, barış ve demokrasi mücadelesinin tarafı olarak bu haince tuzaklara karşı, halkların eşitlik, özgürlük ve barış isteyen sesinin yanında olmaya devam edeceğiz. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yıllardır barışa, kardeşliğe, demokrasiye hasret bırakılan bu ülkenin halklarının yanında olmayı sürdüreceğiz. Farklılıklarımızla bir arada, eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yaşayacağımız, demokratik özgür bir Türkiye'ye doğru uzanan yolda her zaman barıştan, halkların kardeşliğinden yana olmaya devam edeceğiz.  Diğer taraftan Reyhanlı, Roboski, Suruç,  10 Ekim Ankara katliamında olduğu gibi Tahir Elçi suikastının katilleri de bellidir. Bu katliamlarda tetiği çekenler ve çektirenler ortaya çıkarılıp yargılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Malatya Barış Bloğu olarak, barışın ve kardeşliğin “Elçi” sini katledenleri nefretle kınıyoruz. Tahir Elçi’nin ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz’’ dedi

Güneş Tv

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56