MALATYA BARIŞ BLOKU 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ

Malatya’da gerçekleşen 1 Eylül Dünya Barış Günü yürüyüşüne polisin barikat kurmasına rağmen halk barikatı alkışlarla ‘ sizin ölmemeniz içinde barış istiyoruz barikatı kaldırın ’ diyerek tepki gösterdi.

MALATYA BARIŞ BLOKU 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEDİ
 Malatya Barış Bloku, 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında emeksiz caddesinde yürüyüş düzenledi. Halkın’ savaşa hayır barış hemen şimdi ‘sloganıyla  emeksiz caddesinde gerçekleşen yürüyüşe HDP Adıyaman Milletvekili  Behçet Yıldırım ve CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba’nında  bulunduğu çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de destek verdi. Yürüyüşte, sık sık "Eşitlik kardeşlik Kürt halkına özgürlük" ve "Biji yekitiya gelan",” saraylar sizindir sokaklar bizim” sloganları atılırken farklı dillerde "Barış" yazılı pankart ve bayraklar taşındı. Yürüyüş sonunda Malatya Barış Bloğu basın açıklaması yaptı.

“BARIŞA BİR GÜL”

Yürüyüş sonrası Malatya Barış Bloğu adına basın açıklaması yapan Doç. Dr. Hasan Demirtaş:  “1 Eylül dünya barış gününü ve onurlu barış mücadelemizi; barışa bir gül ver şiarıyla Şırnak Akdizgin Karakolunda zorunlu askerlik kapsamında bulunurken henüz aydınlatılamamış kuşkulu bir saldırıda şehit düşen Malatya/ Doğanşehir’li er Barış AYBEK ve Muş/Varto'da ölü bedeni çırıl çıplak bir halde sokaklarda sürüklenip bu halde çekilen fotoğrafları basına servis edilen  kürt kadını 'Ekin Van’a ve Suruç’ta yaşamını yitiren 33 gence adıyoruz.” dedi.

“GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR KAYGIMIZI ARTIRMAKTADIR”

Demirtaş, başta Varto, Lice, Şemdinli, Silvan, Yüksekova olmak üzere bölgede yaşanan gelişmeler ve basına yansıyan görüntülerin sarayın başlattığı savaşın boyutunu ortaya koyduğunu söylerken sözlerini şöyle sürdürdü: “Adı geçen yerleşim birimlerinde neler olup bittiğine dair kamuoyuna bilgi verilmemesi, dahası yerleşim birimlerine basının girmesine, demokratik kitle örgütlerinin, milletvekillerinin yerinde inceleme yapmalarına izin verilmemesi, belediye eş başkanlarının da içinde olduğu binlerce insanın gözaltına alınması ve tutuklanması kaygımızı artırmaktadır.”

“GÜVENLİK KONSEPTİNDEN DERHAL VAZGEÇİLMELİ”

Barışın değerini İktidarları uğruna kan dökenlerin değil kendilerinin bildiğini söyleyen Demirtaş: “Tarih bize göstermiştir ki, savaşa karar verenlerin çocukları daima cephenin uzağındadır. Saray savunması ne bizim ne de çocuklarımızın savaşıdır. Barışa ve demokrasiye en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olamayan AKP ve Başkan olamayan Cumhurbaşkanının arkasında olduğu bu çatışmalı süreç derhal durdurulmalıdır! On yıllardır uygulanan ve daha fazla acı, kan ve yıkım dışında bir şey getirmeyen güvenlik konseptinden derhal vazgeçilmelidir.” Dedi.

“ANADOLUVE MEZAPOTAMYA ELİNİ AÇMIŞ BARIŞIN DUASINI EDİYOR”

Demirtaş her kesimden ve her yaştan insanın barış istediğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Milyonlar, yani bizler,  gözü yaşlı analar, babalar, güvercin tedirginliğinde ürperen yürekleriyle kardeşler, çocuklar, eli kınalı gelinler, 81’inde ninelerimiz, barış istiyor;  Sağlıkçılar,  akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler, kamu çalışanları, barış istiyor;  Şehit aileleri, yakınlarını kaybedenler, asker yakınları, kardeşinin tabutunun baş ucunda neden “Çözüm diyenler şimdi sonuna kadar savaş” istiyor diye haykıran Subay ve askerler  barış istiyor, Suruç’ta alkanlar içinde Vatan BUDAK 33’ lerle birlikte barışı emanet ederek bizden ayrılıyorlar, Kobane’de şafak sökerken kardeşliğe,  Ağaçlar, kuşlar pınarlar, çağlayanlar, ormanlar barışı söylüyor, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Laz bir cümle tüm halklar her dilden Anadolu, barış türküleriyle kurmaya hazır yeryüzü sofrasını; Alevi, Sünni, Ezidi, Yahudi, Hıristiyan tüm inanç ve mezheplerle kadim Mezopotamya elini açmış barışın duasını ediyor, mücadelesini  yükseltiyor ve biz hep birlikte bir ülke bir yurt tek ses olup haykırıyoruz mazeretsiz. “

Yürüyüşlü eylem yapılan basın açıklaması ve konuşmaların ardından olaysız son buldu.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56