MALATYA ÇEVRE PLATFORMU (MAL-ÇEP) İLKELERİ

Malatya Çevre Platformunun amacı Malatya ili genelinde çevreyi, doğayı ,ekolojik dengeyi tahribatlara karşı tüm canlıların yaşam alanlarını korumak ve zenginleştirmek. Bu amaçla Arguvan İlçe Komisyonu'da kurulmak isteniyor.

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU (MAL-ÇEP) İLKELERİ
MALATYA ÇEVRE PLATFORMU (MAL-ÇEP) İLKELERİMİZ

1- Platformumuzun adı : MALATYA ÇEVRE PLATFORMU (MAL-ÇEP) dur.
2- Çalışma Merkezi MALATYA ilidir.
3- Amacı : Malatya ili genelinde çevreyi, doğayı ,ekolojik dengeyi tahribatlara karşı tüm canlıların yaşam alanlarını korumak ve zenginleştirmek.
4- Malatya Çevre Platformu siyasi partilerden ve diğer kurumlardan bağımsız, özgün mücadeleyi benimser. Hiçbir üye siyasi kaygılarla hareket edemez.
· Malatya Çevre Platformunun etkinliklerinde, Siyasi Partiler ve sivil toplum örgütlerinin bayrak , flama ve sembolleri yer alamaz.
5- Mücadele alanı Malatya öncelikli olmak üzere tüm Türkiye’dir.Bu mücadeleyi diğer şehirlerde temsilciler aracılığı ile yürütür.
6- Doğal yaşam alanlarını , doğa ile barışık ve uyumlu bir yaşam için geleceğe aktarılmasını benimser.
7- Tüm Canlıların sürdürülebilir sağlıklı yaşamının, ekolojik dengelerin korunmasında geçtiğinin düşünür.
8- Platformun Yürütme kurulu , platformun amaç ve ilkelerini kabul eden, benimseyen her kurum ve kişilerle platformun amacı doğrultusunda iş ve eylem birliği yapar.
9- Kültürlerin ve kültür varlıklarının korunmasını benimser , kültürel çalışmalara katılır.
10- Yürütme Kurulu , platform Paydaşlarına , çalışmaları hakkında çeşitli iletişim mekanizmalarını kullanarak düzenli bilgi ve alınan kararları aktarır.
11- Tüm sivil toplum örgütlerini ve kişileri platformun doğal üyesi kabul eder. Bu sivil toplum örgütlerine ve kişilere mücadelede yer alması için çağırıda bulunur.
12- Ülkedeki ve ülke dışındaki çevre örgütleri ile amaçları ve ilkeleri doğrultusunda iş birliğine girer.
13- Çevre Platformunun yürütme kurulu 7 (yedi) kişiden oluşur.
14- Yürütme kurulunda kararlar çoğulculuk anlayışı ile alınır. Karara katılmayanlar için ikna yoluna gidilir. İkna olmayanlar karara şerh düşerek kararı imzalar.
15- Kararlar Temsilciler Meclisini bilgilendirerek Yürütme Kurulunda alınır ve uygulanır.
16- Yürütme kurulu Sözcülük, sekreterlik , saymanlık ve üyelerden oluşur.
17- Yürütme kurulu kendi içinde platform sözcüsünü, sekreter ve saymanlığını belirler.
18- Denetleme kurulu 3 (Üç) kişiden oluşur. Yürütme kurulunun çalışmalarını 3 (Üç) ayda bir denetler. Bu denetleme raporunu katılımcı kurum temsilcilerine sekreter tarafından iletilir.
19- Platformun gelirleri katılımcı kurumların katkıları ve kişilerin bağışlarından oluşur.
20- Yürütme , akademik komisyonlar oluşturmayı hedefler.

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU'nu Malatya ve tüm ilçelerimizde başlayacak vahşi madenciliğe karşı içinde yaşadığımız doğamızın, ekosistemimizin vahşi madenciliğe karşı geri dönüşümü olamayacak çevre felaketleri yaşamamak için hayata geçirmiş bulunuyoruz.
Platformumunun kısa adı MALÇEP kısaltılmıştır.

Platformumuzun tüm il ve ilçelerinde en geniş demokratik katılımı ile örgütlenerek çalışmalarını devam ettirebilmesi için öncelikle PLATFORMUMUZA bağlı İLÇE KOMİSYONLARINI oluşturmamız gerekiyor. Şu an HEKİMHAN İLÇE KOMİSYONUMUZ kurulmuştur.
ARGUVAN İLÇE KOMİSYONU'nun da kurulabilmesi için, Arguvan'daki tüm Mahalle Muhtarlarımızın, Mahalle temsilcilerimizin, STK'zın, Arguvan'daki tüm Siyasi Parti Kurum ve Kuruluşlarımızın oluşturacağımız bu komisyon içerisinde yer almaları gerekiyor. Oluşacak Komisyon içerisinden en az 10-15 kişinin kendi içindeki seçimi ile Çalışma Komisyonu oluşturması, yine kendi içinde seçecekleri 2 sözcü ile Malatya Çevre Platformu Yürütme Kurulunda yer almaları gerekecek.

Bu örgütlenme çerçevesi içerisinde tüm ilimizde daha güçlü olarak, her türlü olumsuz gelişmelere karşı daha hızlı ve ortak kararlarla çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Halkımızı face'de kurmuş olduğumuz MALATYA ÇEVRE PLATFORMU ''MAL-ÇEP'' grubumuza davet ediyoruz.
Tüm halkımız Platformumuzun doğal üyesidir. Ayrıca Platformumuza üye olabilirsiniz.
Platformumuzda oluşturduğumuz HUKUK KURULU, BASIN-YAYIN KURULU, BİLİM KURULU, SOSYAL PROJELER KURULU, ÜRETİCİ-TÜKETİCİ KOOPERATİFLER KURULU, SAĞLIKLI ÜRETİM V BESLENME KURULU, gibi birimlerimizde gönüllülük temelinde çalışabilirsiniz.
Sağlıklı yaşam, sağlıklı bir çevre sloganı ile yaşam alanlarımıza sahip çıkmanın bilinci ve anayasal hakkımızın işlerlik kazanması, doğanın miras değil, emanet olduğunu, geleceğe, çocuklarımıza yaşanabilir bir doğa emanet etmek için gelin hep birlikte el ele vererek gücümüze güç katarak MALATYA ÇEVRE PLATFORMUNDA örgütlenelim. Teşekkürler.

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU
YÖNETİM KURULU İSTANBUL SÖZCÜSÜ
ŞAHİNDER BAYRAM

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 11:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56