MALATYA'DA 4-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA DİN DERSİNE TEPKİLER DEVAM EDİYOR.

Malatya İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Diyanet işleri müdürlüğü tarafından “4-6 yaş arası çocuklara yönelik din dersi” için yapıldığı belirtilen protokole tepkiler devam ediyor.

MALATYA'DA 4-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA DİN DERSİNE TEPKİLER DEVAM EDİYOR.

Malatya İl Milli eğitim Müdürlüğü ve Diyanet işleri müdürlüğü tarafından “4-6 yaş arası çocuklara yönelik din dersi” için yapıldığı belirtilen protokole tepkiler devam ediyor. Bu Kapsamda bir tepkide Alevi Eşit Yurttaşlık Derneğinden geldi.

Dernek Binasında, dernek yönetimi ile birlikte değerlendirmede bulunan, Alevi Eşit Yurttaşlık derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi, yapılan bu protokolün hemen iptal edilmesi gerektiğini söyleyerek şu açıklamalara yer verdi;  Alevi-Eşit Yurttaşlık Derneği,Demokratik,Laik,Sosyal bir Hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin bütünlük içerisinde, etnik,dini ve mezhebi parçalara ayrışmadan,eşit yurttaşlar olarak,barış içerisinde kardeşçe yaşamak tek isteğimizdir.

Alevi yurttaşlar olarak iyi niyetle yapmış olduğumuz bütün uyarılara rağmen Devlet içerisindeki bazı kurumlar, kamu gücünü kullanarak adım adım yaşamın her alanına müdahale ederek, kendi mezhebi din anlayışını topluma zorla dikte ederek, toplumsal hayatı ve toplumsal barışı zehirliyorlar.

Süreç önce müftülere nikah yetkisi, ardından dokuz yaşındaki küçük kızlara nikah, şimdide Milli eğitim müdürlüğü ve müftülük tarafından imzalanan protokolle 4-6 yaş arası çocuklara müftülük eliyle verilecek Kuran dersi protokolü, bu anti demokratik ve anti laik, çağ dışı,gerici uygulamalara derhal son verilmelidir. Alevi-Eşit Yurttaşlık Derneği olarak protokole karşı çıkışımız ve itirazımız Kuran öğretimine değil,karşı çıkışımız 4-6 yaş aralığındaki el kadar çocukların çağ dışı bir anlayışa ve gerici siyasi odaklara kurban edilmesinedir.Bu protokolü hazırlayanlar isteğe bağlı ifadesini çok akıllı bir şekilde protokolün içerisine yerleştirerek bu çağ dışı,antidemokratik protokolü şirin göstermek ve toplumun itirazını önlemeye yönelik bir ifadedir. Anti-demokratik protokole karşı çıkanlar için, bak bunlar Kuran düşmanı, din karşıtı, dinsiz guruplar, çocuklarımızın dinini öğrenmesini istemiyorlar. Üzerinden karşı kara propaganda yaparak bu gerici oyunu tezgahlamak ve toplumu karşıtlık üzerinden çatıştırarak oyunu sinsice sahnelemek istiyorlar. Bizi yöneten idarecilerden isteğimiz kamu eliyle toplumu bölecek,ayrıştıracak ve ötekileştirecek davranışlardan uzak durmaları,aksi takdirde toplumsal barış zarar görür, adalet ve eşitlik ilkesi zedelenir, uzlaşı ve hoş görü yara alır, vatandaşın devlete olan güven duygusu azalır.”

Mehmet Ali Başıböyük/Malatya Haber Saati

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 11:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56