MALATYA İMAM ZEYNEL ABİDİN’DE HIZIR LOKMASI VE CEM

Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki İmam Zeynel Abidin Dergâhı’nda cem ibadeti ve Hızır lokması yapıldı.

MALATYA İMAM ZEYNEL ABİDİN’DE HIZIR LOKMASI VE CEM
           Malatya’nın Battalgazi ilçesindeki İmam Zeynel Abidin Dergâhı’nda cem ve Hızır lokması yapıldı. Zeynel Abidin Kültür Vakfı ve Malatya Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı(Cem Vakfı)’nın birlikte düzenledikleri Hızır lokmasına bini aşkın davetli katıldı.
Binden fazla insanın katıldığı Hızır lokması ve cem , dualarla başladı. Deyişler söylendi. Cemin başlangıcında simgesel üç tane mum yakıldı. Alevi dedesi: “Evlat isteyene evlat, devlet isteyene devlet, murat isteyene murat ver. Belaları def et, kazaları uzak et, gönülleri imanla hoş et. Ya Allah, ya Muhammet, ya Ali…” diye dua etti. Burada bulunan canlardan alacağınız var mı, birbirinizle kırgınlığınız, küskünlüğünüz var mı, razı mısınız, diye topluluğa üç kere sordu. Topluluktan “razıyız” sesleri yükseldi.
Deyişler eşliğinde semah edildi. Semahın ardından bir genç, elindeki bir bardak suyla dedelerin karşısında durdu. Kerbelâ şehitlerine ağıtlar söylendi. Lanet Yezit’e nidaları yükseldi.
“Yine hatırladım kanlı sahrayı
Aman Celal Abbas, gitme Fırat’a
Ağlattılar Fatıma’t-ül Zehra’yı
Aman Celal Abbas, gitme Fırat’a
***
Âşık Bektaş der ki halımız yaman
Yetiş carımıza el aman aman
Göklere yükselir ah ile figan
Aman Celal Abbas, gitme Fırat’a”
 Âşık Bektaş’ın Kerbelâ ağıdı söylenirken salondan hıçkırık sesleri yükseldi. Özellikle kadınlar, Kerbelâ şehitleri için ağlaştılar. Bardaktaki sudan bir yudum içen genç, bardağı, yanan üç mumun yanına bıraktı. Dede: “Tüm canlar ayağa kalkın, el ele tuştun huşu ile Hakk’a yönelin.” dedi. Herkes el ele tutuştu, ya Hüseyin, Şah Hüseyin, nidaları yükseldi. Dualar edildi. Duaların ardından Kıymet Karakuş ve arkadaşlarının hazırladıkları, kazanlar dolusu irmik helvası ve tepsiler dolusu kömbe ikram edildi.
Seçimin yaklaşmasından mıdır bilinmez, pek çok da siyasi kimlik dikkat çekiyordu.
Sultan KILIÇ - Malatya
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56