MALATYA MİLLETVEKİLLERİNİN KARNELERİ

Milletvekilleri ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri Derneği (TÜMİKOM) tarafından milletvekillerinin etkinlikleri değerlendirildi.

MALATYA MİLLETVEKİLLERİNİN KARNELERİ
Milletvekilleri ve Seçilmişleri İzleme Komiteleri Derneği (TÜMİKOM) tarafından milletvekillerinin etkinlikleri değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede AKP Malatya milletvekillerinin hem Malatya hem de meclis genelinde ortalamanın altında kaldıkları açıklandı.
                                   HAL VE GİDİŞ KAÇ?
Gazeteciler Cemiyeti’nde TÜMİKOM Genel Koordinatör Mustafa Durna ve Gazeteci Yazar Raşit Kısacık, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM23. Dönem 3.Yasama yılı Malatya milletvekillerinin gayret raporunu açıkladılar.
Malatya milletvekillerinin performans değerlendirme raporunu açıklayan Raşit Kısacık: “Malatya milletvekilleri, bireysel performans dağılımı AKP Malatya Milletvekili Fuat Ölmeztopak 2, Mehmet Şahin 8, Ömer Faruk Öz 15, İhsan Koca 17, Öznur Çalık 20, Mücahit Fındıklı 26 performans değerleriyle TBMM genel ortalamasının altında yer aldılar.
                            VEKİLLERİN DERS NOTLARI
 Malatya milletvekillerinin etkinlik sayısı 549, etkinlik yüzdesi yüzde 1.88, TMMM milletvekilleri performans ortalaması yüzde 53’tür. Malatya milletvekillerinin genel performans ortalamasının ise 78’dir.
AKP Malatya milletvekili Mücahit Fındıklı yasama 26 performans değeri ile denetimde ise hiç katılmadığı ve toplamda 26 performans değeriyle ikinci oldu.” dedi.
Denetim etkinliğinde  Mehmet Şahin, Ömer Faruk Öz ve Öznur Çalık’ın ikişer etkinlikle toplamda 6 etkinliğe katıldıklarını ifade eden Kısacık: “Etkinlik kategorisinde ilk iki sırada AKP Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mücahit Fındıklı on ikişer kategori bir veya ikinci sırada yer alırken CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu 43 kategoride ilk iki sırada yer aldı.
                      MECLİSE DEVAM VE DEVAMSIZLIKLARI
Hiçbir denetim etkinliğinde bulunmayan AKP Malatya milletvekilleri ise Fuat Ölmeztoprak ve Mücahit Fındıklı olarak açıklandı. Hakkında yasama dokunulmazlığının kaldırılması talep edilen AKP Malatya Milletvekili Mehmet Şahin var.  TBMM başkanlık divanı kararıyla devamsızlık yapmayan milletvekili, Ömer Faruk Öz.
             ASLANOĞLU, MÜKERRER OY KULLANIMINDA DA BİRİNCİ
En çok devamsızlığı olan, Mevlüt Aslanoğlu. Genel kurula devamsızlığı olmayan, Mehmet Şahin. Komisyon üyesi olup devamsızlığı olmayan, Mehmet Şahin. Oturumda olmadığı halde adına düzenlenerek kullanılan oy pusulası, yani mükerrer oy (sahte oy) kullanan Mevlüt Aslanoğlu ise iki defa ile TBMM geneli birincisi olarak açıklandı.”
Heyet üyesi olarak Mehmet Şahin 2, Ömer Faruk Öz ve Öznur Çalık birer defa yurtdışına çıktılar.” dedi.
              VEKİLLERİN ÇALIŞMALARINI GÖZ ÖNÜNE SERDİK
Malatya milletvekillerinin yapmış olduğu çalışmaları görünür kılmayı; seçmenleri, seçtikleri vekillerin performansları hakkında bilgilendirerek, oy tercihlerini daha bilinçli yapmalarına katkı sunmayı amaçladıklarını söyleyen TÜMİKOM Genel Koordinatörü Mustafa Durna: “Biz aynı zamanda parti grupları ve milletvekillerinin TBMM 23. Dönem 3. Yasama yılı içinde gerçekleştirdikleri etkinlikleri öne çıkararak, kendileri ve partileri dışında bir seçmen hareketi tarafından, Malatya seçmenine tarafsız ve yorumsuz bir şekilde duyurma ve tanıtma çabası içindeyiz. Bu raporun hazırlanmasında yararlanılan kaynaklar TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yılı’nı kapsayan ve milletvekillerinin itiraz süreleri dolduktan sonra Meclis Başkanlığı’nca yayınlanan TBMM’nin resmi kayıtlarıdır.
                          TBMM KAYITLARINA BAĞLI KALDIK
Bu resmi belgeler, TBMM tutanaklarında tanımlandığı şekliyle TÜMİKOM tarafından geliştirilen bir yöntemle kategorilere bölünerek, değerlendirilmiş ve rapor haline getirilmiştir. Kategori tanımlarımızda TBMM’nin kendine özgü terminolojisine tamamen bağlı kaldık. Bu rapor 11 ana başlık adı altında 233 kategoride hazırlandı. Belgelerde geçen vekil isimleri, kategorik olarak değerlendirilmiş, ancak etkinlik veri değeri olarak yayınlanmamıştır.” şeklinde konuştu.
 
Sultan KILIÇ - Malatya

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56