MALATYA PSAKD MADIMAK KATLİAMININ 18.YILINDA ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi, Madımak katliamının 18. yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi.

MALATYA PSAKD MADIMAK KATLİAMININ 18.YILINDA ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
                      Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şubesi, Madımak katliamının 18. yıl dönümünde anma etkinliği düzenledi.
PSAKD Malatya Şube Başkanı Songül Canpolat’ın açış konuşmasından önce Sivas Madımak’ta yakılarak öldürülen insanlar için saygı duruşunda bulunuldu.
Pir Sultan Abdal’ın Sivas’ta bir kez daha katledildiğini, Sivas kentinin şahsında varlığını sürdüren iki çizgi olduğunu belirten Canpolat, anma için bir araya gelen kalabalık gruba hitaben:
“Tarih boyunca Pir Sultan Abdal’ın baş eğmez direnişçi yolu ile Hızır Paşa’nın hain, ihanet çizgisi sürmüştür.
Sadece yaşadığı dönemde değil, günümüzde de ezene karşı başkaldırının, direngenliğin sembolü ola Pir Sultan Abdal’ı anma ve algılama gayreti, 21. Yüzyılın eşiğinde, Sivas’ta yapılan katliamla sonuçlandırıldı.
  DEVLET ORGANİZASYONU VE KORUMASINDA YAKTILAR
2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak oteli önünde toplanan güruh, devlet organizasyonu ve korumasında, Anadolu’nun aydınlık yüzleri olan canlarımızın; Ozan Pir Sultan Abdal’ı, Sivas’ta anmalarına fırsat vermedi. Madımak oteli ateşe verildi ve tüm dünyanın gözleri önünde 35 canımız, vahşice katledildi.
AKP Hükümeti, Alevisiz Alevi çalıştaylarıyla, zorunlu din dersleri ve Diyanet eliyleyıllardır uygulanan asimilasyon politikalarını devam ettiriyor. Devlet, kendi Alevi’sini yaratmaya çalışıyor. Madımak oteli kamulaştırılarak seçim malzemesi yapılıyor. Otelin, beş yıldızlı bir kültür merkezi olarak açılması organize ediliyor.
                            MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLMALIDIR
Bizler, Sivas katliamını unutturmak isteyen zihniyete karşı, Madımak otelinin Utanç Müzesi olması talebinden ve bu uğurda mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.
Bu nedenle 1 Temmuz Cuma akşamı derneğimizden başlatacağımız meşaleli yürüyüşle AKP il binası önüne kadar gidip orada basın açıklaması yapacağız. 2 Temmuz’da ise Sivas mitingine katılacağız.
Farklı kültürlerin bir arada kardeşçe yaşamını savunan, bu ülkeye gerçek laiklik ve demokrasi gelmesini isteyen herkesin desteğini bekliyoruz.” dedi.
Songül Canpolat’ın konuşmasının ardından Pir Sultan gençliği, deyişler eşliğinde semaha durdu. Alevi dedesinin dualarıyla semah ibadeti yapıldı.
Sivas’ta yakılan insanların anısına şiirler okundu. Anma etkinliği, sinevizyon gösterisiyle noktalandı.
 
Sultan KILIÇ                    

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56