MALATYA’DA ALEVİ ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı.

 MALATYA’DA ALEVİ ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu adına; Alevi Araştırma Merkezi açıldı.

 Açılışa Malatya Alevileri Eşit Yurttaşlık Platformu üyesi 3 Alevi Vakfı, 13 Alevi Derneği ve 38 Alevi Köy Derneği Başkan ve yöneticileri yanında alevi dedeleri ve bazı siyasi parti temsilcileri ve kalabalık bir topluluk katıldı.

 Açılış konuşmasını platform sözcüsü M.Duran Özkan yaptı. Cem Vakfı Şube Başkanı Eşref Doğan, Hacı Bektaş Kültür Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba birer konuşma yaparak gündem değerlendirmesi yaptılar.

 Platform adına Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi ise, platformun kuruluş süreci ve bu merkezin çalışmaları hakkında bilgiler sundu.

 Bu doğrultuda Başkan Ünverdi ‘Plartform kuruluş amacı: Alevilerin haklarını almak, birliği, barışı ve kardeşliği  sağlamak için Malatya'da faaliyet gösteren 54 Alevi Vakıf, Dernek ve Köy Derneklerden teşekkül platform;  büyük bir özveri ile 3 yıldır faaliyet yürütmektedir. Bin bir emek ve çaba ile büyüttüğümüz ve bugüne taşıdığımız Platformu, kurumsallaştırmak ve faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürüte bilmek için bir merkeze ihtiyacımız vardı, İşte bugün bu faaliyetleri yürütebileceğimiz bu merkezin açılışını hep beraber birlikte gerçekleştireceğiz.

Merkezimiz herhangi bir kuruma karşı kurulmuş değil, hiç bir kurumu da kendine rakip olarak görmemektedir. Merkezimiz alevilerin dini problemlerini çözmek, nitelikli personel yetiştirmek, inancını ve geleneklerini yaşamalarına yardımcı olmak için kurulmuş ilmi ve irfani bir merkezdir. Merkezimiz Paşaköşkünde alevi canlara hizmet edecek, toplumu birleştirecek, bilinçlendirecek bir kurum olarak büyük bir disiplin içerisinde faaliyetlerini yürütecektir.

Platform kurumlar üstü bir merkez olarak bütün alevileri kucaklayacak bir çatı, bir şemsiye örgütü olacaktır. Merkezimiz bir alevi araştırma, geliştirme ve uygulama merkezi gibi çalışarak dini, ilmi ve kültürel alanlarda faaliyet yürütecektir. Alevi bilim ve düşünce insanlarına panel, konferans ve ilmi çalışmalar yapacakları imkanlar sağlanacaktır.

 Alevi düşün ve bilim insanlarının çalışmaları, bilgi ve belgeleri bir depoda Saklanacak,  gelecek kuşakların faydalandığı zengin ve donanımlı bir bilgi arşivimiz olacaktır.

 Alevilikle ilgili bilgi dağınıklığı giderilecek, bilgiler toparlanıp derlenerek bir dil birliği ve düşünce birliği sağlanacaktır. Alevilikle ilgili kitap, ansiklopedi, cönk, belge ve bilgiler toparlanıp bir alevi kütüphanesi kurmak için çalışacaktır. 

 Kısaca merkezimiz bir alevi akademisi gibi çalışarak aleviliğin kalbi olacaktır, hizmetler bu merkezden dağıtılacaktır. Merkezimiz teolojik alanda alevi din okulları gibi görev yapacak bir kurum gibi çalışacaktır.’ Dedi.

Kaynak:Ali İhsan Öztürk

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56