MALATYA’DA İNSAN HAKLARI PANELİ YAPILDI

Malatya İnsan Hakları Derneği organize ettiği İnsan Hakları paneli Malatya Öğretmenler evinde gerçekleşti.

MALATYA’DA İNSAN HAKLARI PANELİ YAPILDI
Malatya İnsan Hakları Derneği organize ettiği İnsan Hakları paneli Malatya Öğretmenler evinde gerçekleşti. Hasan Demirtaş’ın yönettiği panele konuşmacı olarak İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, İHD eş Genel Başkanı Eren Keskin, Gazeteci yazar  Celalettin Can ve İnönü Üniversitesinden Doçent Doktor Hasan Demirtaş  konuşmacı olarak katıldılar. Konuşmalardan önce insan halkları ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

Malatya İnsan Hakları Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Sırasıyla konuşan panelistler insan haklarının ile ilgili hak ihlallerden söz ettiler. İlk konuşmacı İhsan Eliaçık oldu. Din konusunda yapılan farklı yorumları değerlendirirken Kuran ayetlerinde Adalet kavramlarının üzerinde yorumlarlara ağırlık verdi. Tek kişinin yönetimine yönelmenin ağır sonuçları olacağına vurgu yaparak adalet kavramından uzaklaşıldığını vurgu yaptı.

İHD Başkanı Eren Keskin hak ihlallerini değerlendirirken bu gün yapılan ihlallerin 1990 yılında yapılan hak ihlallerini gölgede bıraktığına vurgu yaptı. “O dönemde insanlar daha adil koşullarda yargılandılar. Devletin kırmızı çizgisi Türkçü ve İslamcı kavramlardır. Benim hakkımda açılmış 143 dava var. Yarın ben de ceza evine girersem şaşmam. Yapılacak tek şey ezilen ve haklıdan yana olmak. OHL haksız yere ihraç edilen haklarını savunmak için sivil toplum örgütlerine çok ihtiyaç var” dedi.

Celalettin Can,  Akil İnsanlar Heyetinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verirken özelikle barış sürecinin değerlendirdi. Celalettin Can “Devlet barış süreci zaman kazanmak için uyguladığı bir taktikti, bunun farkında olunsa da bu süreç götürülmeye çalışıldı. Fetoculara karşı PKK ile yürütülmeye çalışılan barış süreci de samimi değildi. Çırağan Sarayın da yapılan son toplantı da bu net olarak fark edildi, soykırıma varacak planları önceden hazırlanarak uygulamaya koymak için hazırlık yapıldığının belgelerine ulaştık” dedi.

Katılımcılardan gelen sorular cevaplandıktan sonra panelistlere Malatya İnsan Hakları Şubesince hazırlanan plaketler verilerek panel tamamlandı. Yapılan panelin şu ana kadar yapılan panellerin içinde en yoğun katılımın olduğu panel olduğu belirtildi.  

 

RIZA PARLAK

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 13:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56