MALATYA'DA IŞİD ZULMÜ PROTESTO EDİLDİ

Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri ve çeşitli sivil toplum örgütleri, Malatya merkez postanesi önünde yaptıkları basın açıklaması ve oturma eylemi ile IŞİD (kendilerine Irak Şam İslam Devleti adını uygun gören terör örgütü)’in zulmüne uğrayan Ezidi, Türkmen, Kürt, Arap, Hıristiyan toplulukların yanında olduklarını ifade etti ettiler.

MALATYA'DA IŞİD ZULMÜ PROTESTO EDİLDİ

Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri ve çeşitli sivil toplum örgütleri, Malatya merkez postanesi önünde yaptıkları basın açıklaması ve oturma eylemi ile IŞİD (kendilerine Irak Şam İslam Devleti adını uygun gören terör örgütü)’in zulmüne uğrayan Ezidi, Türkmen, Kürt, Arap, Hıristiyan toplulukların yanında olduklarını ifade etti ettiler.

Saat 18.00′de Malatya merkez postanesi önünde bir araya gelen dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaş, Ortadoğu’da kendinden olmayan herkesi katleden IŞİD ve IŞİD’e destek verdiğini iddia ettikleri AKP’yi protesto ettiler.

Dernek adına basın açıklamasını okuyan Songül Tunçdemir: “Uzunca bir süredir Ortadoğu’da Büyük Ümmet Projesi’ni hayata geçirmek ve Sünni bir hat oluşturarak halife olmak isteyen Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Osmanlı hayallerinin Ortadoğu coğrafyasındaki acı sonuçlarına tanıklık ediyoruz. Dışişleri Bakanı olan ve bugünlerde Başbakanlık makamına oturma hazırlıkları yapan Ahmet Davutoğlu’nun dış politikaya getirmek istediği stratejik derinliğin, stratejik vahşete dönüştüğünü acı içinde izliyoruz.” diyerek AKP’nin dış politikasına dikkatleri çekti.

SIRA EZİDİLERE ve TÜRKMENLERE GELİNCE P’ROSEDÜR’ MAZERETİ

Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkan Songül Tunçdemir açıklamasının devamında IŞİD saldırıları sonucunda IŞİD’in eline geçen Ezidi kadınlarının yaşadığı trajediye İslam âleminin ses çıkarmamasını kınayarak sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Ele geçirilen Ezidi kadınlar ya tecavüze uğruyor ya cariye olarak kullanılmak üzere köle pazarlarında satılıyor; koskoca İslam âleminden çıt çıkmıyor. İslam Devleti zulmünden kaçıp Türkiye’ye sığınmak isteyen Türkmenlere, Ezidilere pasaport soruluyor, pasaportu olmayanlar ölüme terk ediliyor.

El Nursa, El Kaide, İslam Devleti çetelerini İstanbul’da, Hatay’da, Antep’te ya da Maraş’ta örgütlenecek kadar himaye eden, onlara her türlü silah, cephane desteği veren Tayip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu, sıra Ezidilere, Şii Türkmenlere gelince prosedürleri anımsıyor.”

HİÇ KİMSE ‘BU SOYKIRIMDAN BANA NE’ DİYEMEZ

Ortadoğu’da yaşananların bir insanlık suçu ve soykırım olduğunu dile getiren Songül Tunçdemir, tüm duyarlı insanların bu vahşete karşı mutlaka tepki göstermesi ve soykırıma dur demesi gerektiğini ifade ederek basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hiç kimse, bu soykırımı daha fazla seyredemez. Kadınların tecavüze uğramasına, köle gibi satılmasına gözünü kapayamaz. Şengal dağındaki zulüm karşısında ‘bana ne’ diyemez.

Bilinmelidir ki, Şengal’deki katliam başta İslam dünyası olmak üzere tüm dünyanın sırtında bir kamburdur, utançtır. Bugün, İslam dünyası bir ahlak ve vicdan testi ile karşı karşıyadır.

Ya, sadece ‘kendine Müslüman olduklarını’ gösterecekler ya da vicdanlarını harekete geçirip IŞİD’in soykırımına karşı ses çıkaracaklar.

Biz Aleviler; Şengal dağına sığınmış binlerce Ezidi’nin ya da Türkmenlerin yaşadıkları acıları kalbimizde hissediyoruz ve yardım isteyen çığlıklarını duyuyoruz. Tekfirci grupların, kendi gibi inanmayanlara karşı sergilediği vahşetin benzerlerini çok kere yaşamış bir toplum olarak,

Ortadoğu’daki karanlığa ve kan deryasına karşı Türkmen, Asurî, Keldani, Ezidi, Hıristiyan ve Arap halkının yanındayız ve ‘insanlık ekseninde’ herkesi bu buluşmaya davet ediyoruz.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyeleri, okunan basın açıklamasının ardından beş dakikalık bir oturma eylemi yaparak protestolarına son verdiler.

Sultan KILIÇ     

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56