MALATYA’DA KÖYLER, ESKİ ADLARINA KAVUŞUYOR

Malatya İl Genel Meclisi, il genelindeki köy tabelalarına, eski adların da parantez içinde yazılmasına “olur” dedi.

MALATYA’DA KÖYLER, ESKİ ADLARINA KAVUŞUYOR
Malatya İl Genel Meclisi, il genelindeki köy tabelalarına, eski adların da parantez içinde yazılmasına “olur” dedi. CHP’li Arguvan İl Genel Meclisi Üyesi Naki Düzova’nın verdiği önergeye, AKP’li üyeler de destek verince önerge kabul edildi.
 
Malatya İl Genel Meclisi'nde eski köy isimlerinin tabelalarda parantez içinde yazılması konusunda verilen önergeyi görüştü. CHP Arguvan İl Genel Meclisi Üyesi Naki Düzova geçtiğimiz ay meclise verdiği önergede, yeni isimlerin halk tarafından tanınmaması nedeniyle mağduriyetlerin ortaya çıktığını ve tabelalara yeni isimlerin yanına parantez içinde eski isimlerin de yazılmasını teklif etmişti. Teklif, sevk edildiği AR-GE ve Meclis Kararlarını İzleme Komisyonu'nda rapora bağlanarak meclise sunuldu.

Komisyon raporunda, "İlimiz merkez ilçe ve 13 ilçedeki köylerimizin yeni isimleri halk tarafından çok iyi tanınmadığı ve insanlar, gidecekleri yer konusunda zorluk çektiklerinden, köy tabelalarında yeni isimler yazılırken eski isimlerin de parantez içinde tabelanın alt bölümüne yazılmasının uygun olacağı kanaatine varılmıştır." dendi.
 
AR-GE ve Meclis Kararlarını İzleme Komisyonu Başkanı Mehmet Ali Doğan, halkın benimsediği eski isimlerin tabelalarda yazılmasının talep edildiğini belirterek, yörelerin alışılmış isimleriyle bilinmesinin istendiği ve bu konuda başka bir amacın olmadığını ifade ederek, teklifin kabul edilmesini istedi.

İl Genel Meclisi Başkanı M. Naci Şavata tarafından komisyon raporu oylamaya sunuldu.
Oylamada, eski köy isimlerinin tabelalara parantez içinde yazılması teklifi oy birliği ile kabul edildi.
 

 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56