MALATYADA TUTUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATILDI

Kemal Özalper İlköğretim Okulu yanında kurulan çadırda, açlık grevine başlayan grup üyeleri, tutuklu 10 kişinin serbest bırakılmasını istiyor.

MALATYADA TUTUKLU ÖĞRENCİLER İÇİN AÇLIK GREVİ BAŞLATILDI
Tutuklu öğrenciler için açlık grevinin 2. gününde…
Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu bulunan üniversite öğrencileri Erkin Kocaman, Ayça Kılınç, Yusuf Yılmaz, Uğur Pektaş, Sevcan Göktaş, Kubilay Uçucu, Candaş Kat’ın serbest bırakılması için Malatya Haklar Derneği, açlık grevi başlattı.
Kemal Özalper İlköğretim Okulu yanında kurulan çadırda, açlık grevine başlayan grup üyeleri, tutuklu 10 kişinin serbest bırakılmasını istiyor. 
 
Açlık grevindeki Cevat Kat (Candaş Kat’ın babası), Celal Yılmaz (Yusuf Yılmaz’ın babası), Asef Harman (Ölen kızı Feride Harman’ın fotoğrafını taşıdığı için tutuksuz yargılanan Hatice Harman’ın eşi) Malatya Kemal Özalper İlköğretim Okulu’nun yanıda, birkaç çıtanın üzerine gerdikleri naylonun oluşturduğu sözde çadırda açlık grevindeler.
 
“BANKALARI BOŞALTANLAR DIŞARIDA, ÖĞRENCİLER İÇERİDE”
 
Cevat Kat: “Ben inşaatlarda çalışarak çocuğumu dersanelere yolladım. Çocuğum da çok iyi biliyor eğitimin özelleştirilmesinin bizleri nasıl yıprattığını. O nedenle parasız eğitim istiyoruz, dedi. 1 Mayıs işçi bayramına katıldı. Ben de katıldım 1 Mayıs’a; gelsin beni de alsınlar. Polis, çocuğumu içeri aldıktan sonra beni arıyor: ‘Çocuğun bizde, merak etme.’ diyor. Asıl çocuğum polisin elindeyken merak ederim. Hrant Dink cinayetinin üstünü ‘örgüt yok’ diye kapatanlar, bizim çocuklarımızı örgüt üyesi olmakla suçluyorlar. Çocuklarımızın tek silahı, tek örgütü varsa o da kalemleri, kitaplarıdır. Bankaların içini boşaltanlar dışarıda, bizim zorla yetiştirdiğimiz masum çocuklarımız içeride. Çocuğumun hayatını çaldılar, bizi perişan ettiler. Bu nasıl adalet?”
 
Yusuf Yılmaz: “Bir emekli maaşıyla dört çocuk okutuyorum. Altı nüfusun geçimini sağlamaya çabalıyorum. Çocuğum, parasız eğitim istedi diye bu zulüm yapılır mı?”

“DİNK CİNAYETİNDE ÖRGÜT YOK,  ÖĞRENCİLERE VAR”
 
Malatya Haklar Derneği adına konuşan Umut Gülmezler, öğrencilerin silahlı hiçbir eyleme katılmadığı halde tutuklu bulunduğunu kaydetti.

Gülmezler, şunları söyledi: “AKP iktidarı ‘gelişiyoruz, büyüyoruz, ileri demokrasi’ yalanlarıyla halkı kandırmakta. Gerçekte ise halk üzerinde sistematik olarak terör estirmektedir. Bugün Amerika ve ülkemizdeki maşası AKP’nin çıkarlarına hizmet etmeyen, onların zulmüne biat etmeyen her kesime terörizm demagojisi ile saldırmakta, tutuklamakta,  ceza vermektedir.

Sözde bağımsız ve tarafsız olan yargıları, AKP’nin çıkarları doğrultusunda istedikleri gibi kullanılarak, halk üzerinde baskı mekanizması haline getirilmiştir. Yargı öyle bir hal almıştır ki, katledileceğinden polisin, MİT’in haberdar olduğu Hrant Dink cinayetinde, ‘örgüt yok’ demiş; silahlı hiçbir eyleme katılmadıkları halde AKP karşısında oldukları için tutuklanan öğrencilerin davasında, ‘örgüt üyeliği ve propagandası yapmaktan’ ceza istemektedir. Kızının resmini taşıyan anneye ceza istemektedir.”
 
Tutuklu üniversite öğrencileri Erkin Kocaman, Ayça Kılınç, Yusuf Yılmaz, Uğur Pektaş, Sevcan Göktaş ve Kubilay Uçucu, Candaş Kat; Grup Yorum konserine katılmak, parasız eğitim istemek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne katılmak gibi suçlamalarla yargılanıyor. Hatice Harman da ölen kızı Feride Harman’ın fotoğrafını 8 Mart’ta göğsünde taşıdığı için yargılanıyor. 17 Ocak’ta görülen dava, 1 Şubat tarihine ertelenmişti. 
Umut Gülmezler, 31 Ocak 2012 saat 17.00’de Kemal Özalper İlköğretim Okulu yanında basın açıklaması yapacaklarını söylüyor. 1 Şubat 2011 saat 9.00’da da Malatya Adliyesi önünde basın açıklaması yapacaklarını ekliyor sözlerine.
Sultan KILIÇ                

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56