MALATYA'DA YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

Yerel seçimlere 6 aydan daha az bir süre kala siyasi partilerde hareketlilik başladı. İlçelerle ilgili türlü senaryolar üretiliyor. Bugünden bakıldığında bu kritik ilçeler Akçadağ, Arguvan, Hekimhan, Doğanşehir, Kuluncak ve Yeşilyurt gibi görünüyor. Ancak önümüzdeki günlerin ne getireceğini bilemiyoruz.

MALATYA'DA YEREL SEÇİMLERE DOĞRU
Malatya Yenigün Gazetesinde yayınlanan Yerel seçimlere doğru yazısı

Yerel seçimlere 6 aydan daha az bir süre kala siyasi partilerde hareketlilik başladı. Büyükşehir olan Malatya’da belediye başkanlığı da büyük önem kazandı. Belediye başkanlığı koltuğuna alışmış olan belde belediye başkanlarının büyük bir kısmı, beldeler kapandığı için ilçelerinde başkanlığa aday oldu. Koltuğa bir alışınca, gönüllüce bırakmak pek mümkün olmuyor!


İlçelerle ilgili türlü senaryolar üretiliyor. Aslına bakarsanız bazılarında sonuç şimdiden tahmin edilebilir, ancak kritik bazı ilçeler iktidar partisi olan AKP’nin ve ana muhalefet CHP’nin arasında kıyasıya bir yarışın olacağını gösteriyor. Bugünden bakıldığında bu kritik ilçeler Akçadağ, Arguvan, Hekimhan, Doğanşehir, Kuluncak ve Yeşilyurt gibi görünüyor. Ancak önümüzdeki günlerin ne getireceğini bilemiyoruz. 

 
AKP’liler için aday olmak yetiyor 

Malatya’da yerel seçimlerin ilginç bir özelliği var. Bu da aday adaylığı sürecinde yaşanıyor. AKP’nin “çantada keklik” olarak gördüğü ilçelerde, bir aday adayı, aday olmayı başardığında seçimi kazanacağını düşünüyor. Böyle olur mu bilinmez, ama bu düşünce asıl yarışın AKP’de aday adayları arasında geçeceğini gösteriyor. Bu nedenle “Aday gösterilirsem, kesin kazanırım” diye düşünen aday adayları yatırımı ağırlıklı olarak parti genel merkezine yapıyorlar. 

CHP’de ise daha farklı bir durum var. Çünkü aday gösterilmek, seçilmek için yeterli değil. Birkaç ilçe için böyle bir durum varmış gibi bir yorum yapılıyor, ama emin olunuz ki CHP’nin “çantada keklik” diyebileceği ilçelerde dahi durum göründüğü gibi değil. Çünkü AKP, elindeki tüm kozları oynamaya kararlı. AKP’li vekillerin son bir yıl içinde sık sık Hekimhan diye ısrar etmesini bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. AKP’lilere kalırsa geriye bir tek Arguvan kalıyor, ama o bile yıkılmaz bir kale gibi görülmüyor! 

CHP’de adayın önemi

Bu tablo CHP’de adayın önemini ortaya çıkarıyor. Bu şu demek: İyi adaylar ile ilçelerde başarıyı elde etmek mümkün, ama yanlış adaylar ile “çantada keklik” olarak görülen ilçelerde dahi yenilgi kaçınılmaz olacak. Bu bakımdan kritik ilçeler olan Akçadağ, Arguvan, Hekimhan, Doğanşehir, Kuluncak ve Yeşilyurt’ta CHP’nin seçime hangi isimlerle gideceği önem kazanıyor. Hatta diğer ilçelerin de sağlam adaylarla kazanılabileceğini söylemek çok abartı olmaz. 

Doktor, neden Pütürge’den kaçtı?

Malatya’da belediye başkanlığı yapıp da yeniden aday olmayan tek isim (şimdilik) Pütürge Belediye Başkanı CHP’li doktor Necdet Ayaydın. İki dönemdir ilçede belediye başkanı seçilen doktor, 2014 yerel seçimlerinde İstanbul Avcılar’dan aday adayı olduğunu açıkladı. Peki Ayaydın neden bu yolu seçti? Bu soruya doktorun kişisel olarak ne yanıt vereceğini bilmiyoruz, ama siyaseten çok net bir yanıtı var. O da iki dönemdir seçilen doktorun, büyükşehir yasası ile işinin zorlaşması üzerine ilçeden kaçmasıdır. Bu, aynı zamanda bir siyasetçinin, kendisini partisinden daha üstün görmesidir. Bu durum, “Pütürge’yi, Avcılar’a sıçramak için bir basamak olarak kullanmak” şeklinde de yorumlanabilir. CHP Genel Merkezi’nin yerinde olsam, doktoru Avcılar’dan aday göstermek yerine Pütürge’ye aday olarak gönderir, samimiyetini test ederim. 


AKP’nin büyükşehir adayı 

Malatya büyükşehire “kesin” gözüyle bakan AKP’de asıl yarış aday adayları arasında geçiyor. Her seçimde boy gösterenlerin yanı sıra yeni aday adayları da ortaya çıkmaya başladı. 

Yerel basın da kendi içinde bölünmüş durumda. Kimi açıktan Ahmet Çakır’ı, kimi Sami Er’i, kimi İbrahim Gezer’i, kimi Ali Bakan’ı, kimi de diğerlerini destekliyor. Tabi bu desteğin aday adaylarının basınla kurduğu “özel” ilişkilerden kaynaklı olduğunu belirtmek lazım. Yoksa proje bazında, fikir bazında veya yaklaşım bazında bir fark ortaya konduğu yok. 

İşin en ilginç yanı, resmi kurumlarda çalışan bazı devlet memurlarının dahi aday adaylarından bazılarına çalıştığı bilgisini alıyoruz. Mesela valilikte İbrahim Gezer lehine koşturan memurların hiç de az sayıda olmaması dikkat çekiyor. 

Ama medyayla en “özel” ilişkileri kuran aday adayı Ali Bakan olmalı ki bazı internet siteleri yaptıkları anketlerle Bakan’ı şimdiden birinci ilan etmiş durumda. 

En iddialı isim ise elbette ki mevcut başkan Ahmet Çakır. Eğer AKP’nin tüzüğü gereği boşa çıkan bakanlardan biri Malatya’ya getirilmezse, aday büyük ihtimalle Ahmet Çakır olur. En azından şimdilik öyle görünüyor. 

Arguvan’da CHP karışık 

CHP’nin en iddialı olduğu ilçe Arguvan’da önseçim yapılmasına rağmen sular durulmuyor. Önseçimde birinci çıkan Mehmet Kızıldaş’a karşı ikinci seçilen Ersoy Eren işin peşini bırakmış değil. Eren, seçimde usulsüzlük olduğunu iddia ederek, MYK’ya itiraz etti. MYK ne karar verir, bilemiyoruz. Ancak Ersoy Eren’e göre, Mehmet Kızıldaş’ın köy derneklerinden destek imzası alması etik değil. Eren, “Derneklerin hangi yetkilerine dayanarak bu tür bir belgeyi imzaladıkları bilinmediği gibi yönetim kurulu kararlarının olup olmadığı da anlaşılamadı. Attıkları imzayı inkâr etme yönüne giden veya imzayı dernekleri adına attıkları halde ben kendi adıma attım diyerek kendi yönetim kurulunu, üyelerini ve Arguvan kamuoyunu yanıltma girişiminde bulunan bazı dernek yöneticileri olması nedeni imzalı belge yayımlanmıştır” diyerek, internet sitesinde imzalı belgeyi yayınladı.

Ersoy Eren, önseçimde CHP üyelerinden ciddi bir oy aldı. Bu nedenle itirazlarının ve eleştirilerinin dikkate alınmaması durumunda yaşanabilecek bir kopuş CHP’yi Arguvan’da ciddi bir riskle karşı karşıya getirebilir. Nitekim AKP de Arguvan adayını açıklamak için CHP’nin adayının kesinleşmesini bekliyor. 

Hekimhan ne olacak?

CHP’nin güçlü olduğu ilçelerden bir diğeri ise Hekimhan. Burada 1’i ilçe belediyesi olmak üzere CHP’li 3 belediye bulunuyor. Bu da 3 aday adayı demektir. Bunun üzerine 3 kişi de ayrıca aday adayı olduğunu açıklayınca sayı 6’ya çıktı. Hekimhan’daki her 3 belediye de CHP’nin övündüğü belediyeler arasında yer alıyor. Bu durum, adayın mevcut 3 belediye başkanından birisi olacağının işaretini veriyor. Yani aday; Hekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu, Güzelyurt Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları ve Hasançelebi Belediye Başkanı Mehmet Şerif Yıldırım’dan birisi olacak gibi. CHP’nin en zayıf adayla seçime girmesini isteyen AKP ise Hekimhan konusunda iddialı. Bu iddiayı Hekimhan’a giden AKP milletvekilleri sık sık dile getiriyorlar. Geçen seçimi küçük bir farkla kaybeden AKP, bu seçimde CHP’yi zorlayacak gibi görünüyor. 

Doğanşehir Belediyesi AKP’ye geçer mi? 

Bu soruya ilk bakışta “evet” yanıtı verilebilir. Çünkü büyükşehir yasasıyla birlikte ilçe sınırları oldukça genişledi ve ilçe belediye sınırlarına katılan beldelerin ve köylerin büyük bir kısmı AKP’ye oy veriyor. 

Ancak CHP’nin Doğanşehir’de yine de şansının olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tamamen adaya bağlı. 

CHP, mevcut belediye başkanı İbrahim Karaman’la bu işin olmayacağını görmeli ve alternatifler üzerinde durmalıdır. Doğanşehir’de sokağın sesini dinlediğinizde Karaman’dan bir memnuniyetsizlik olduğunu hemen görebilirsiniz. Üstelik CHP seçmeninden de Karaman’a karşı bir soğukluk var. Nitekim Karaman’ın da halka karşı bir soğukluğu var. Bunu son Elma Festivali’nde gösterdi. Festival alanında iki ayrı bölüm kurarak, ön kısımda protokolle birlikte “ayrıcalıklı” bir topluluk özel döşemeli koltuklara oturtuldu, arkaya ise bariyerler kurularak Doğanşehir halkının ön kısma geçmesi engellendi. Böylece Doğanşehirli için çok rencide edici bir tablo ortaya çıkmış oldu. Doğanşehir halkı tüm bunları görüyor. 

Malatya Yenigün Gazetesi 

//www.malatyayenigun.com/makale/ozgur-kalem/yerel-secimlere-dogru/42.html

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56