MALATYA’DAKİ TAŞHORAN ERMENİ KİLİSESİ ONARILIYOR

Hrant Dink'in doğduğu Salköprü Mahallesi ile Çavuşoğlu Mahallesi arasında bulunan, 18. yüzyıldan kalma Taşhoran (Surp Yerrortutyun) Ermeni Kilisesi'nin restore edilmesi için çalışma başlatıldı.

MALATYA’DAKİ TAŞHORAN ERMENİ KİLİSESİ ONARILIYOR
  Hrant Dink'in doğduğu Salköprü Mahallesi ile Çavuşoğlu Mahallesi arasında bulunan, 18. yüzyıldan kalma Taşhoran (Surp Yerrortutyun) Ermeni Kilisesi'nin restore edilmesi için çalışma başlatıldı.
Ahşap kubbesi çöken ve ana kapıdaki kitabesi okunamayacak hale gelen 280 yıllık kilise, aslına uygun olarak yenilenecek. Malatya Valisi Ulvi Saran, Taşhoran (Surp Yerrortutyun) Ermeni Kilisesi'nin restore edilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı

            Tarihi değere sahip eserlerin kaderine terk edilmesini doğru bulmadıklarını belirten Vali Saran, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kilise hem Malatya'nın hem de Türkiye'nin çok önemli tarihi yapılarından bir tanesidir. Uzun yıllar Ermeni cemaatine hizmet verdi. Epeyce bir süredir metruk vaziyette bekliyordu. Kültür ve tarih mirasımız olan bir eseri kaderine terk etmek doğru değil. Bu topraklar üzerinde var olan tüm tarihi eserler bizim mirasımızdır. Onları en iyi şekilde korumakla sorumluyuz."
                        "ZAMAN ZAMAN İBADETE AÇILABİLİR"

            Kilisenin, restore edilmesinin ardından, kültürel amaçlı kullanılmasını düşündüklerini anlatan Saran, Van'daki Akhtamar Kilisesi gibi zaman zaman ibadete de açılabileceğini ifade etti. Vali Ulvi Saran, şöyle dedi:

           "Bir kültür mekânı
olarak kullanılmasını planlıyoruz. Net olarak bu konudaki fikrimiz şekillenmedi. Bir kütüphane olması düşünülebilir. Zaman zaman ibadet de yapılabilir. Bir Akhtamar Kilisesi gibi. Malatya'daki kilise gerçekten dikkate değer, mimari açıdan son derece özellikli bir yapı olduğunu görmek gerekir. Bu konuda üzerimize düşeni çok ciddi hassasiyetle yapacağız."
           İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in doğduğu Salköprü Mahallesi ile Çavuşoğlu Mahallesi arasındaki kilisenin, 18. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Zaman içinde kilisenin ahşap kubbesi çökmüş ve ana kapı üstündeki kitabe okunamayacak hale gelmiş. Daha fazla zarar görmemesi için binanın kapısı ve pencereleri taşlarla örülmüş. 2002 yılında doğduğu mahalleyi ziyaret eden Hrant Dink, kiliseyi de ziyaret ederek kilisenin k restore edilmesi gerektiğini belirtmişti.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56