MALATYA'DAN ÖSYM SONUCUNA İLK İTİRAZ YAPILDI

Malatya’da Sağlık Meslek Lisesinden bir yıl önce mezun olan Arguvan'lı hemşehrimiz Ezgi Güner, tercih ettiği Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik bölümüne yerleşmediğini öğrenince şok yaşadı.

MALATYA'DAN ÖSYM SONUCUNA İLK İTİRAZ YAPILDI
Puanı yüksek olan öğrencinin tercih ettiği yerlere daha düşük puanlı öğrenciler yerleştirildi

Malatya’dan ÖSYM’ye ilk itiraz

ÖSYM Yerleştirme sonuçları açıklanırken, Malatya’da Sağlık Meslek Lisesinden mezun olan Arguvan'lı hemşehrimiz tercih ettiği Hemşirelik bölümlerine daha düşük puanlı öğrencilerin yerleştirildiği iddiasıyla ÖSYM Başkanlığına itiraz dilekçesi gönderdi.

Malatya’da Sağlık Meslek Lisesinden bir yıl önce mezun olan Ezgi Güner, dün açıklanan ÖSYM sonuçlarının açıklandığını öğrenince, tercih ettiği Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik bölümlerine yerleşmediğini öğrenince şok yaşadı. Tercih kılavuzunu inceleyen öğrenci, tercih ettiği 10 Üniversitenin Hemşirelik Bölümlerine, kendisinden daha düşük puan alan öğrencilerin yerleştirildiğini görünce soluğu gittiği dershanesinde aldı.

Öğretmenleriyle birlikte sonuçları, tercih kılavuzunu birlikte inceleyen Ezgi Güner’in durumuna dershane öğretmenleri de şaşırdı. Çünkü, 30 Tercihte bulunan Ezgi Güner’in almış olduğu ek puanlarla birlikte 275,11790 puanıyla 7.321 başarı sırasında yer almasına rağmen, tercih ettiği İnönü (İ.Ö.), Fırat, Muğla Koçman, Muğla Fethiye , Namık Kemal, Sinop, Ahi Evran (İ.Ö.), Kırklareli Üniversiteleri ile Artvin Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik bölümüne hak ettiği halde yerleştirilmediği ortaya çıktı. Bu üniversitelerin Hemşirelik bölümlerine ise 275  puanın altında puan alan öğrencilerin yerleştirildiği tercih kılavuzunda da ortaya çıktı.

Dershane öğretmenleriyle itiraz dilekçesi hazırlayan Ezgi Güner ÖSYM Başkanlığına, aldığı puan ve başarı sıralamasıyla birlikte, tercih kılavuzunda kendisinden daha düşük puan öğrencilerin yerleştirildiğine dair belgeleri de ekleyerek itiraz dilekçesi gönderdi.

Ezgi Güner’in durumu karşısında şok yaşadıklarını ifade eden Dershane öğretmenleri, bir yanlışlığın açık ve seçik ortada olduğunu belirterek, “Öğrencimizin kesin olarak tercih ettiği bölüme yerleşmesini bekliyorduk. Zira bu tercihleri de öğrencimizle birlikte yaptık. Öğrencimiz 275 puanla yerleşemezken, 251 puan alanların bu bölümlere yerleştiğini tercih kılavuzunu incelememizde tespit ettik. Sonuç itibariyle ÖSYM’ye başvurarak yanlışlığın giderilmesini talep ettik ve düzeltme yapılmasını bekliyoruz” dediler.

Öğrenci Velisi de ÖSYM’den alacakları cevaba göre, Hukuksal başvuruda bulunacaklarını ifade etti.

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56