MALATYALI ERMENİLER, DÖRT GÜNLÜĞÜNE ATA YURTLARINA GELDİLER

Yurt içinde ve dışındaki Malatya kökenli “Malatya Hasreti Çeken“ Ermeniler, hasretlerine dört günlüğüne kavuştular.

MALATYALI ERMENİLER, DÖRT GÜNLÜĞÜNE ATA YURTLARINA GELDİLER
Yurt içinde ve dışındaki Malatya kökenli “Malatya Hasreti Çeken“ Ermeniler, hasretlerine dört günlüğüne kavuştular.
İstanbul’da yaşayan Malatyalı bir grup Ermeni bir araya gelerek 2010 yılında “MalatyaHAYDer” Malatyalı Hayırsever Ermeniler Kültür ve Dayanışma Derneği'ni kurdular. Derneğin yönetim kurulu: Harut Kurumlu, Nişan Boyacı, Karin Diktaş, Nuran Gezdirici, Garabet Paylan, Hosrof Köletavitoğlu, Garbis Evyapan ve Garabet Orünöz'den oluştu.
           MalatyaHAYDer’in kuruluş amacı; Malatyalı Ermenileri bir araya getirmek, aralarındaki kültürel ve sosyal dayanışmayı arttırarak sosyal paylaşımı sağlamaktır.

           Ortak geçmişimiz ve değerlerimiz içinde öncelikli olan Malatya Mezarlığının giderlerini karşılamak, tamir işlerini yürütmek, Malatya Kilisesi ile ilgili gelişmeleri takip etmek ve uygun çözümlere katkı sağlamaktır, deniyordu. 
İşte, bu amaçlar doğrultusunda ilk çalışma, ilk toplu hareket gerçekleşiyor. Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (MalatyaHAYDer)’nin, ilk çalışması değil elbet. Daha önce yönetim kurulu üyeleri, Malatya’ya gelerek vali, belediye başkanı, il genel meclisi başkanı gibi üst düzey yöneticileriyle bir dizi görüşmeler yapmışlardı. O ziyaretler, bu kadar çok işlevli değildi.
Bu geliş, çok işlevli ve yoğun katılımlı. Yurt içinde ve dışındaki Malatya kökenli bir grup Ermeni’yi Malatya hasretine kavuşturuyorlar. İnsan hasreti, mahalle hasreti, ata mezarları hasreti, ibadethane hasreti; Malatya hasreti…
          KERPİÇ DUVARLAR, ÖPÜLÜP OKŞANIYOR
            Komşular, arkadaşlar aranıyor… Kucaklaşmalara sevinç gözyaşlarının hüznü karışıyor. Yıllardır görülemeyen ana baba mezarlarında, kiliselerde dualar ediliyor. Çocukluk anılarının sindiği, kerpiç duvarlar okşanıp öpülüyor. Damakların unutamadığı Malatya’nın kâğıt kebabında, analıgızlı küftesinde eski tatlar aranıyor. Malatya sokaklarında Ermeni, Türk, Süryani, Kürt, Alevi, Sünni birlikte sülü değnek oynayışlar, yağmur bulutu hüznüyle gözlere doluyor. Çocuklukların güzellik, mutlulukla yaşandığı renkli Malatya’sı aranıyor kerpiç evlerin peyleri arasında… Hüzün gelip baş köşeye oturuyor.
Yurt dışından ve İstanbul’dan Malatya’ya gelen Ermeniler; bir akşam yemeğinde Malatyalıları temsilen Malatya Valisi M. Ulvi Saran, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Genel Meclisi Başkanı M. Naci Şavata, İl Kültür Müdürü Bahaeddin Kabahasanoğlu, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, Dersim Ermenileri Derneği Başkanı Mihran Prgiç Gültekin, Malatya basın yayın organlarının temsilcileri, Ermenilerin Malatya’daki komşu ve arkadaşları; MalatyaHAYDer’in organizasyonuyla bir araya geldiler.
 MEZARLIK VE KİLİSELERİN BAKIMI, ONARIMI GEREKİYOR
Toplantıda konuşan MalatyaHAYDer Yönetim Kurulu Üyesi Hosrof Köletavitoğlu, ata toprakları Malatya’yı özleyen yurt içinde ve yurt dışında yaşayan pek çok Malatyalı Ermeni olduğunu… Malatya özlemi çeken bu insanları Malatya’ya getirmekten mutlu olduklarını… Malatya’da bulunan kiliselerin restorasyonundan büyük memnuniyet duyacaklarını… Malatya’daki Ermeni mezarlığının ağaçlandırma, sulama, korunma, ışıklandırma , bekçi evi ve son defin işlemleri binası eksikleri olduğunu… Bu eksikleri gidermek üzere bir dizi çalışma başlattıklarını… Burada Malatya hasretiyle bir araya gelmekten mutlu olduklarını dile getirdi.
Hosrof Köletavitoğlu’ndan sonra söz alan Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır da Malatya’da pek çok uygarlığın yeşerdiğini ve yaşadığını, pek çok tarihi eser bulunduğunu ve bu beraberliğin mutluluk verici olduğunu söyledi.
               ÖNEMLİ OLAY, DUYGULU ATMOSFER
Malatya Valisi M. Ulvi Saran, Malatya’dan yıllar önce göç ederek İstanbul’a ve yurt dışına yerleşen Malatyalı Ermenilerin Malatya’ya gelişlerinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:
 “Bugün, buradaki toplantı, önemli bir olay. Çünkü bir toplumun can damarları ve hayatiyeti; özellikle toplumun genelini ilgilendiren konularda ve bu çerçevedeki örgütlenmeyle, duyulan sorumlulukla kendisini ortaya koyar.
Gördüğüm kadarıyla burada duygulu anlar yaşanıyor, duygulu atmosfer var. Anlaşıldığı kadarıyla, buraya dışarıdan gelen hemşerilerimizin bir kısmı belki uzun süredir Malatya’ya ayak basmadılar. Bir kısmı da belki uzun aralıklarla gelebildiler. Bu birlik, Malatya halkıyla bütünleşme, son derece önemli.
Yıllar önce buradan İstanbul’a göç ederek İstanbul’a yerleşen hemşerilerimizin, memleketlerine gelerek hatıralarını canlandırmaları, komşularıyla buluşmaları önemli bir zenginlik. Dinimizin de yücelttiği Sıla-ı Rahm suresinin ‘baba ocağınızı, doğduğunuz büyüdüğünüz yerleri ziyaret edin, geçmişlerinizle bağınızı kuvvetlendirin’ tavsiyesi de bu konuda güzel bir örnektir.
Malatya’da tüm tarihi eserlerimizi restore etmek, hayata kazandırmak için adeta seferberlik başlattık. Konaklar, mezarlıklar, kiliseler, camiler, kervansaraylar hızla koruma altına alınıyor ve restorasyonu için gerekenler yapılıyor.
Battalgazi ilçemizdeki yüzlerce yıllık, Selçuklulardan kalma Kırklar mezarlığı tescillenerek bakımı yapılıyor. Sancaktar mezarlığı ve Ermeni mezarlığı da bu kapsamda iyileştirilecektir. Ölüsüne saygısı olmayandan dirisine de saygı beklenemez.
Bu girişim, son derece ümit verici bir gelişme. Geçmişte bazı huzursuzluklar, sıkıntılar yaşanmış olabilir. Önemli olan, bundan sonra insanların birbirlerini saygıyla, hoşgörüyle karşılamaları ve bu amaçla birlikte çaba harcamalarıdır.
” diyerek bu toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu beraberliği organize eden Malatyalı Hayırsever Ermeniler Derneği (MalatyaHAYDer) yönetici ve üyelerine teşekkür etti.
GİZLİ YILDIZIN KAYBOLMAYAN ÇOCUKLARI
Gecenin gizli yıldızı “Malatya’dan Çıkıp Yollara Düşen Ermeniler” başlıklı yazı dizimin kahramanı Garabet Orunöz’dü. Garabet Orunöz’le tanışmak ve fotoğraf çektirmek isteyen dostları sayesinde Orunöz, gece boyunca masaları gezdi. Hayranlarıyla kısa sohbetler etti, fotoğraflar çektirdi.
Bu akşam da senaryosunu Garabet Orunöz’ün yazdığı, Malatyalı Gülengül Altıntaş’ın yönettiği “Kaybolmayın Çocuklar” adlı filmin Malatya’daki ilk özel gösterimi gerçekleşecek.  
 
Sultan KILIÇ          


         

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56