PROF.DR SEZAİ YILMAZ AMACIMIZ KARACİĞER NAKLİNDE MALATYAYI BİRİNCİ YAPMAK

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Ekibi Başkanı Arguvanlı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Malatya\'da canlı vericiden yapılan karaciğer nakili sayısına ne Amerika\'daki ne de Avrupa\'daki hiç bir merkezin ulaşamadığını söyledi.

PROF.DR SEZAİ YILMAZ AMACIMIZ KARACİĞER NAKLİNDE MALATYAYI BİRİNCİ YAPMAK
Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Ekibi Başkanı Arguvanlı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Malatya\'da canlı vericiden yapılan karaciğer nakili sayısına ne Amerika\'daki ne de Avrupa\'daki hiç bir merkezin ulaşamadığını söyledi.

Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Ekibi Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, karaciğer nakil çalışmaları hakkında bilgiler aktararak, \"Biz gerçekten son 3 yılda çok çalıştık. Bütün ekip arkadaşlarımız çok fazla çalıştı. 2008 yılının sonunda 153 karaciğer nakli yapmıştık. 2009 yılını ise 108 karaciğer nakli ile kapattık. Son 2 yılı 261 karaciğer nakli ile kapattık. Bu gerçekten çok büyük bir rakam. Bu hakikaten Türkiye\'deki veya dünyadaki çoğu merkezin ulaşamayacağı bir rakam.

Bizim şansımız son derece çalışkan insanların burada bir araya gelmesi. Bizim karaciğer nakillerimiz ağırlıklı olarak canlı karaciğer nakli programlarından oluşuyor. Olguların yüzde 90\'a yakını canlı vericili karaciğer nakli. Kadavra bağışı son derece az. Bu nedenle kadavra nakilleri de son derece az oluyor. Mutlaka bunu arttırmamız lazım. Bu yılki hedefimizi, biraz daha yüksek tuttuk. Bu yıl 150 ile 200 arasında bir karaciğer nakli yapmayı planlıyoruz. Bu belki de 200\'ün üzerine de çıkabilecek\" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Yılmaz, \"Bizim hastalarımız ağırlıklı olarak Hepatit-B hastalarından oluşuyor. Çünkü neden? Özelikle bölgemizde, Doğu Anadolu\'da Güneydoğu Anadolu\'da, hatta Orta Anadolu\'da insanlarımızın Hepatit-B taşıma oranı biraz daha Türkiye ortalamasından da daha fazla\" dedi.

Avrupa ve Amerika\'daki merkezlerin Malatya\'da yapılan karaciğer nakil sayısına ulaşamadığını söyleyen Prof. Dr. Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Ekibi Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, \"Amerika\'daki 120 merkezin sonuçlarını çıkarttım. Orada en fazla karaciğer nakli ağırlıklı olarak kadavradan yapılıyor. Canlı karaciğer nakli yapan Lehy Kliniği var. Bu klinikte 25 ile 40 arasında karaciğer nakli yapılmış. Diğer merkezlerde 15 ile 20 arasında karaciğer nakili var. Amerika\'da bizim kadar canlı karaciğer nakli yapan bir merkez yok. Avrupa\'daki merkezleri çok iyi biliyorum. Biz Avrupa Karaciğer Nakli Kayıt Merkezi\'ne üye bir merkeziz. Oradaki bütün merkezlerin sonuçlarını biliyorum. Bizim kadar canlı vericili karaciğer nakli yapan başka bir merkez yok. Zaten ülkemizde 1 numarayız. Hakikaten iyi durumdayız. Önümüzdeki dönemde birçok yabancı doktor karaciğer nakli eğitimini almak için merkezimize gelecek\" şeklinde bilgi verdi.

\"Amacımız, Malatya\'yı ve Turgut Özal Tıp Merkezi\'ni birinci noktaya oturtturmaktır\" diyen Prof. Dr. Yılmaz, kendilerine destek veren tüm yöneticilere teşekkür etti.

Malatya Haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
deniz kama
deniz kama - 13 yıl Önce

mersinden yazıyorum bir arguvanlı olarak arguvanımızın gururu turgut özaldaki nakilerin başarısıyla ismini duyuran szai dr. ailece minetarız çok tşk. ederiz şuanda hastanesinde yatan hüseyin yıldırım adına hepımız ailece çok tşk. ediyoruz dr. bizlere ilgilendigi için varolsun

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56