MALATYA:
TÜTÜNDE YASAKLARA UYMAYANLARA AĞIR CEZA
             
 Malatya Ruh Sağ. ve Sosyal Has. Şube Müdürü Bülent Ceylan, yazılı basın açıklamasıyla tütün mamullerinin satışı ve kullanımıyla ilgili yasa değişikliğini; yasanın ihlali halinde verilecek olan cezalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
 
6111 sayılı Bazı Alacakların  Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 202.maddesiyle 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin ikinci fıkrası “2’nci maddenin (a) bendi hariç birinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci fıkralarında belirtilen yasakların uygulanması ve tedbirlerin alınması ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletme sorumluları, denetimi yapan yetkililer tarafından önce yazılı olarak uyarılır. Bu uyarı yazısı, ilgili işletme sorumlusuna tebliğ edilir. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere, mahalli “mülki amiri tarafından bin Türk lirasından beş bin Türk lirasına kadar para cezası verilir“ şeklinde değiştirilmiştir, diyen Bülent Ceylan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:  
 
          “ Bu kapsamda;
 
 Tütün ve tütün ürünleri kullanımının yasak olduğu kapalı alanlarda tütün ürünleri kullanılmasına izin veren işletmelere mahalli mülki amir tarafından 1000 TL İle 5000 TL arasında idari para cezası verilecektir.
 
  1. 6111 sayılı Kanunun yayımı tarihinden önce düzenlenen tutanaklara ilişkin işlemler evvelki mevzuata göre tamamlanacaktır.
                                                                      
  1. Daha önce bu kapsamda ilk defa ihlâl tespit edilen ve işletme iznini veren kurum tarafından uyarılan işletmelerin uyarıları dikkate alınacak ve tekrar uyarı yapılmayacaktır. 
  1. İlk defa ihlâl tespit edilen işletmelere, ihlâli tespit eden denetim ekipleri tarafından düzenlenen tutanakların bir nüshası verilecek ve bu uyarı yerine geçecektir. İkinci defa İhlâl tespitinde ceza uygulanacaktır.  
  1. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti sunulan yerlerde tütün ürünlerinin satışına izin verenlere Mahalli Mülki Amir tarafından 1000 TL idari para cezası verilecektir.
 
  1. Sakız, şeker, çerez, oyuncak, kıyafet, takı, aksesuar ve benzeri ürünleri tütün ürünlerine benzeyecek veya markasını çağrıştıracak şekilde üretenlere, dağıtanlara ve satanlara Mahalli Mülki Amir tarafından 20.000 TL ile 100.000 TL arasında idari para cezası verilecektir.
  
  1. 4207 sayılı Kanun gereği verilen idari para cezaları, fiilin ikinci defa ihlâli durumunda bir kat artırılarak verilecektir.
  
  1. Pazarlama ve satışta 18 yaşını doldurmamış kişiler istihdam edilirse 1.232 TL. idari para cezası verilecektir.
  2. 18 yaşını doldurmamış kişilere tütün ürünleri satışı yapılması durumunda 6 Aydan 1 Yıla kadar Hapis cezası verilecektir.
  3. Tütün ürünleri paketleri açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satışını yapanlara Mahalli Mülki Amir tarafından 1.232 TL ile 12.327 TL arasında idari para cezası verilecektir.” dedi.
 
Sultan KILIÇ - Malatya
                                                        
                                                                                                                 
 
banner47
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56

ATMANİ VAKFI BAŞKANI KEMAL DÜZOVA’NIN MALATYA...
İstanbul da kurulan Atmani Vakfı (Eğitim Kültür Çevre Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı) vakfın...

Haberi Oku