ODAK NOKTA KÜRDİSTAN

       ABD ya Ortadoğu’yu terkedip, İsrail’i yanlızlığına gömecek ya da Kürtler üzerinden İran’a saldıracak. ABD’nin Ortadoğu’yu terketmesi bütün emperyalist emellerinden vazgeçmesi demektir. Ortadoğu’yu asla ve asla terkemeyeceğine göre, İran’ın teslimiyeti olmadığı taktirde KAYITSIZ ŞARTSIZ İRAN’A SAVAŞ AÇACAKTIR. İran’a savaş açarken Türkiye’yi de yanına almaya çabalayacaktır. Türkiyeyi yanına alabilmesi için; Türkiye’nin yeni bir ÇÖZÜM SÜRECİ ile Kürtlerle anlaşması gereği vardır. Aslında bu halkların yararına olandır. Barışın en yakın olduğu zaman, savaşın en kızıştığı andır…Türkiye doğu ve güney (Akdeniz’e kadar) kara sınırlarının  ve Akdeniz’den de  denizsahası sınırlarının İran ile çevrili olmasını istemez.

         Dünya'nın gözü, kulağı Kürdistan'a kilitlenmiş durumda. Dünya konjektöründe, Kürdistan öyle bir konum aldıki, bir taş düşse tüm Ortadoğu ve Dünya hegemonlarının duvarları sallanıyor. Şok yaşıyorlar, mantıklarını dahi kullanamaz duruma düşenler oluyor…
          Kürdistan’da bir referandumun olması ve de ‘’tartışmalı denen yerler’’ dahi çok yüksek oranda kabul görmesi, bütün Dünya’yı derin etkiledi. Korku sardı her tarafı.

         İrak; ‘’Eyvah ülke elden gitti’’ Dedi

…….Türkiye ‘’Bu bekamızı ilgilendirir’’ Dedi

          İran ‘’Eyvah Şii Hilali’’ Dedi

 

          Kürtlerin; ‘İnsan haklarına verdikleri önem ve savaşçılıklarını ‘’ öve öve bitiremeyip, ‘’…Kaderini tayin hakkı…’’ ve ‘’özgürlükleri’’ ön plana alan emperyalist hegemonların yüreği ağızlarına geldi ağızlarına ‘’Kürdistan Petrolleri kime yar olur’’ endişesi ile akıldurması yaşadılar.
          Bu arada İran arkasına aldığı Türkiye desteği ile İrak’a çok başarılı bir giriş yaparak İrak’ı işgal ettikten sonra; ‘’İrak, bundan sonra Fars’ın bir eyaletidir’’ demekle yetinmedi Suriye, Lübnan, Yemen İran’ın etki alanıdır’’ deyip Büyük Pers İmparatorluğu kuruluş niyetini açığa çıkararak aslında deklere etti.

          Bu arada Türkiye’nin bilmediğimiz bir planı var mı? Onu bilmiyoruz. Ama çekip kenara oturdu. Türkiye ‘’877 km Suriye sınırım var, bu sınırları koruyacağım derken İran Şii Hilali ile 454 km’lik İran. - Türkiye sınırını; 454km +İrak sınırı 331km + Suriye sınırı 877km.=1662 km.’ye çıkarıyor. Yani TÜRKİYE – İRAN SINIRI 1662 km oluyor diğer bir deyiş ile 316km’lik Ermeni sınırını da eklersek (Toplam1978km) Türkiye, doğu ve güneyden kara sınırları ile kapalı duruma giriyor.Türk Devlet’i  yöneticileri tabi ki bunun farkındalar ama ne düşündüklerini bilemiyoruz. İnşallah ileride ‘’Aldandık’’ deyip geçmezler.

         Bu arada Kerkük Petrolü’nün Kirmanşah üzerinden İran’a akacağını da not etmekte yarar var. 

 

        Yani İran kazanan taraf.

        Türkiye kazanan değil, kenara çekilen taraf

 

        İngiltere hemen Kerkük Petrolünden 16.Ekim savaşın başladığı gün ‘’payını’’ aldı.

        Rusya savaşın ikinci günü yeni bir petrol anlaşması yaptı.

        İsrail kaybeden taraf oldu.

        ABD kaybeden taraf oldu. ‘’Biz tarafsızız’’ diyerek durum kurtarmaya çabaladı.

         Rusya bu arada hem nalına, hem mıhına vurarak eski SSCB kaypak tavırlarını tekrar etti. ‘’Kürtlere yazık ‘’ dedi.

 

        İran, ABD’ye meydan okudu. Suriye’den ABD’yi çıkaracağız’’ dedi. ABD’nin  İran’dan çekindiğini bütün dünya izledi. Bu fırtına ile ABD müttefiki Suudi Arabistan darbe ile sallandı. İsrail feryat ediyor.
 

        Kürdistan büyük yenilgi yaşadı ama herşey bitmiş değil çünkü ODAK NOKTADA… Yakın veya orta vadede yeni savaşlara gebe. Bu yeni savaşları emperyal ve yerel hegemonlar tetikleyip; direk yada vekelaten savaşlar çıkaracaklar. En sonunda direk cephe savaşlarına katılmak zorunda kalacaklar ve herkes ‘haklılığı’ için Kürtlerin kendi yanlarında olmasını dileyecek. İşte o zaman da Kürtler kaybettiklerini tekrar alacaklar. Bu savaş ROJAVA’dan mı, BAŞUR’dan mı başlar? Orası zaman ve şartlara bağlı…
 

       İran demek, 3000 yıllık Pers İmparatorluğu demektir. İran bu uzun tarihsel süreçte yıkılmamıştır. Aldığı her yenilginin altından kalkabilmiş muhteşem bir MİRASA sahiptir. Büyük İskender İrandan geldi de geçti. Ancak teslim alamadığı gibi efor tüketerek, tükenişini hızlandırdı. Roma İran’a bir şey yapamadı. Bizans-İran ile savaşlarında duvara tosladı. Cengizhan sadece yakıp yıktı ve katletti ama çekip gitmek zorunda kaldı, Timurlenk hakeza… Osmanlı 300 sene İran ile savaştı, yen-yenil, yen-yenil olup kendini tüketti. Osmanlı İmparatorluğunun yıkılışının asıl nedeni İRAN SAVAŞLARIDIR.

     Fraslar/Parsıklar, bir saray darbesi ile Kürt Med İmparatorluğunu yıkmışlardı. O günden bu yana imparatorluklar… Şimdi Kürtler dirilirken Farslar/Parsıkların ölgünleşmesi tarihin bir kaderi olamaz mı?

       Sonuç:
       Ya büyük pers İmparatorluğu dirilecek, Hindistan’dan, Kuzey Afrika ve Yunanistan’a kadar yayılacak.

        Ya da ABD ve yandaşları tarafından tarihin karanlık dehlizlerine bir süre dinlenmeye kilitlenecek.

       Kültürel kodların şifreleri zamanı gelince işlerliğe erişir. Bu kaçınılmazdır.


                         08.11.2017/Mehmet ali çabuk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56