SURİYE BAHANE ASIL HEDEF İRAN

Esas sorun Suriye değil! Beşar’ın gitmesi de değil! Sorun artık İran! Bunun nedeni ise; Suriye işi sekteye uğrayınca, zaten Irak’a müdahale nedeniyle Kürtler geriletilip, Kerküt Petrollerine el koyan İran,buradaki Şiiler üzerinde güçlendi. Hamas nedeniyle Gazze’de İsrail’in içine kadar kesintisiz uzanan İran Basra Körfezi’ndeki etkinliğini arttırıp,Suriye ve Lübnan’daki Hizbullah üzerinden Akdeniz’e kadar erişen, Yemen’e kadar sarkan, Suudi Arabistan ve Körfez’deki emirliklerde yaşayan Şiiler için cazibe merkezi olan İran’ın, Suriye ve Lübnan’daki Hizbullah üzerinden Akdeniz’e kadar erişerek BOP önünde büyük bir engel durumuna geldi.
 
İran,İsrail'in geleceği belirsizleştirdi,
Tarihte ilk kez Şii üstünlüğünün, Sünnülerin yok olması tehlikesini oluşturması,
İran'nın, Batının hayali olan BOP önüne set çekme tehlikesi ABDve AB yi derin düşündürmektedir
 
Suriye işin bahanesi, hedef İran...

Suriye cam gibi dağılmış bir devlettir.Rusya ve İran'ın çıkar amaçları ile ayakta duruyor.

Rusya ekonomik olarak canlı değil, ayrıca konvansiyonel silah yönünden güçsüz. Rusya savaşmaya cesaret edemeyip, işi geçiştirmeye çalışacak ve Doğu Akdenizde bir iki deniz üsü ile yetinip, ABD üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalacaktır.
 
İran bu durumda darbelenip, kabuğuna çekilecektir.

Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri ve İsrail üzerindeki İran baskısı yokolacaktır (şimdilik)

Türkiye'nin gönlü batıdadır, Rusya-İran 'müttefikliği' sunidir. İran'ın darbe alması Türkiye'nin yararınadır.

Batı, Türkiye'yi Rusya'dan uzaklaştırırken Kürt kazanımları eriyecektir. Kürtler kimselere yaranmayı beceremedi.Savaş içinde gelişen farklı pratikler oluşmadığı sürece ''Sen öte, ben öte, Kürt Memet nöbete...'' olacaktır.
 
ABD, İngiltere, Fransa savaşmak zorunda hissediyorlar kendilerini, yoksa Rusya ve bağlaşıklarına Orta Doğuyu teslim etmek durumunda kalırken, çok büyük prestij kaybı yanında,Dünyanın başka yerlerinde de kaybetme süreci, emperyalizmin bu büyük kanadını geriletme sürecine sokacaktır. Bunu asla kabul etmeyeceklerdir. SAVAŞMAYA DEĞER BULACAKLAR ve SAVAŞACAKLARDIR.

Suriye'nin attığı sınırlı kimyasal madde işin bahanesi
 
İlle de savaş ama ne zaman?

..................13.04.2018/mehmet ali çabuk
 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56