14 MART TIP BAYRAMI SORUNLAR VE ENDİŞELERİN GÖLGESİNDE KUTLANIYOR

Sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı’nı büyük sorun ve endişelerin gölgesinde kutluyor

14 MART TIP BAYRAMI SORUNLAR VE ENDİŞELERİN GÖLGESİNDE KUTLANIYOR

Doktorlar ne istiyor?

* Şiddetsiz sağlık ortamı.

* Özlük haklarını ve mesleki itibarlarını,

* Ücret güvencesi istiyorlar.

* Performansa dayalı ücretlendirmeye ve taşeronlaşmaya hayırdiyorlar.

* Herkese, eşit, ücretsiz, nitelikli sağlık ve siyasi kadrolaşmanın sona ermesini diliyor


AKP tarafından yaşama geçirilen sağlıkta dönüşüm projesiyle, doktorların kamu ve özelde daha çok çalışır hale gelip daha fazla mesleki risk aldıkları vurgulandı.

Kamu ve özelde çalışan sağlık çalışanları ve hekimler, mutsuz olduklarını, geleceğe güvenle bakamadıklarını vurgulayarak, bu yıl da 14 Mart Tıp Bayramı’na sorunlarla girdiklerini söylediler. Tıp Haftası Genel Koordinatörü ve İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Hasan Oğan, AKPnin sağlıkta dönüşüm programının yüzde 80-90 oranında tamamlandığını anımsatarak Bu programın temel hedeflerinden biri hekimleri ucuz işgücü olarak çalıştırabilmek” dedi.

Hekimlerin gerek kamuda gerekse özelde yoğun çalışır hale geldiklerini, daha fazla mesleki risk aldıklarını, bunun karşısında ise daha fazla özlük hakkı kayıpları ve şiddetle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Oğan, performansa dayalı ödeme sistemini de eleştirdi ve “Her ne kadar performans sistemi ile döner sermaye çerçevesinde ödemeler yapılsa bile bunlar aşırı iş yükü karşılığında verilen gerçek emeği yansıtmayan ödemeler. Özel sektörde hekimler daha çok çalışmaya zorlanırken işten atılma ile de tehdit edilir oldu” diye konuştu.

“Hekimler mutsuz, geleceğinden kuşkulu, iş güvencesi ortadan kalkmış durumdadır ve sesini çıkaramaz duruma gelmiştir. Tüm bunlar da Sağlık Bakanı eliyle yapılmıştır” diyen Oğan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın hekimlik mesleğine sahip çıkmasını istedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Dr. Osman Öztürk ise AKP döneminde sağlıkta toplam 11 yeni ödeme biçiminin hayata geçirildiğini belirterek 2012 yurttaş açısından büyük kayıplarla başladı. Önümüzde, sağlık hakkının daha da kısıtlandığı, yeni ödeme külfetlerin geldiği bir süreç var. Bu hekimlere de yansıyor” diye konuştu.

Sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı’nı büyük sorun ve endişelerin gölgesinde kutluyor

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56