3 FİDAN İÇİN DİKİLECEK HEYKELİN TARTIŞMASI SÜRÜYOR

68 kuşağının liderlerinden Deniz Geçmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın heykelini idam edilişlerinin 38. yıldönümünde Beşevler Gençlik Parkı’ndaki Atatürk’ün Bursa Nutku’nun yanına dikecek.

3 FİDAN İÇİN DİKİLECEK HEYKELİN TARTIŞMASI SÜRÜYOR

3 FİDAN İÇİN DİKİLECEK HEYKELİN TARTIŞMASI SÜRÜYOR

Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Turgay Erdem Üç Fidan Anıtı ile de gençlere mesaj vermek istediklerini söyledi. Erdem, anıtın barışı sembolize ettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

Heykeltıraş Eşber Karayalçın bu projeyi duyduğunda çok heyecanlandı. Barışı sembolize eden bir motifin önünde 3 siluet, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnanı anlatıyor. Sanırım Türkiyede bir ilk. Onlar için anma töreni yapılıyor ama bir anıtları yoktu. Açılış törenine Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş’in yanı sıra Mükerrem Erdoğan, Berhan Şimşek, Mustafa Yalçıner ve 68 kuşağının önde gelen isimlerinin davet edildiğini anlatan Erdem, MHP İl Başkanı’nın açıklamalarını da, “dil sürçmesi” olarak değerlendirdi. Gezmiş ve arkadaşlarının terör” suçundan idam edilmediğinin altını çizen Erdem, O dönemde bölücü olarak nitelendirildiler. Tam bağımsız Türkiye için emperyalizme karşı mücadele ettilerdedi.


Üç Fidan Anıtı, 6 Mayıs’ta Gençlik Parkı’nda açılacak. Heykeltıraş Eşber Karayalçın’ın hazırladığı anıt MHP ve CHP arasında da tartışmalara neden oldu. MHP Bursa İl Başkanı Arif Demirören, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in geçmişte terör suçundan hüküm giymişlerin heykellerini dikmesi hangi belediyecilik anlayışına sığmaktadır. Bu bölünmeye yaratırdedi.


‘3 Fidan’ için heykel dikilecek

Bursa’nın CHP’li Nilüfer Belediyesi, ’68 kuşağının liderlerinden Deniz Geçmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnanın heykelini idam edilişlerinin 38. yıldönümünde 6 Mayıs 2010’da Beşevler Gençlik Parkı’ndaki Atatürkün Bursa Nutku’nun yanına dikecek.

Heykelin Deniz’lerle ilgili Türkiye’de dikilen ilk heykel olacağını ifade eden Nilüfer Belediyesi yetkilileri, 68 kuşağının 3 önderinin heykellerinden oluşacak anıtın, Atatürk’ün gençleri her koşulda Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çağırdığı Bursa Nutku Anıtı’nın yanına dikilmesinin de özel bir anlam taşıdığını vurguladılar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56