32 YIL SONRA TAKSİMDE BÜYÜK BULUŞMA

Alana üç koldan girecek yüz binlerce emekçi 1 Mayıs’ı coşkuyla kutlayacak.Taksim Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde çalışanların sorunları gündeme damgasını vuracak, talepler dile getirilecek.

32 YIL SONRA TAKSİMDE BÜYÜK BULUŞMA
İP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, işçi konfederasyonlarının 1 Mayıs’ı birlikte kutlama kararı alarak emekçilerin birliği sağladıklarına dikkat çekerek, “Türkiye artık AKP hükümetinden kurtulmalıdır. Bunu sağlayacak biricik güç, artık tarih sahnesine çıkmıştır. Şalter inecek, AKP gidecekdedi.

Talepler dile getirilecek
32 yıl sonra 1 Mayıs’ı yarın Taksim’de kutlamaya hazırlanan sendikalar tüm emekçileri alanlara çağırdı. Altı işçi ve memur konfederasyonu, sivil toplum örgütleri ve bazı siyasal partilerin katılacağı 1 Mayıs kutlamasında Taksim’de yüz binlerce emekçinin buluşması bekleniyor.

İşçi ve kamu çalışanları konfederasyonları ile siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri, Taksim Meydanı’nda yapılacak 1 Mayıs İşçi Bayramı’na üç ana koldan yürüyerek girecek.

Şişli-Mecidiyeköy güzergâhı: DİSK ve KESK’in öncülüğünü çektiği Şişli-Mecidiyeköy güzergâhında en kitlesel katılım olacak. Taksim istikametine iki koldan yürüyecek olan kitle Harbiye’deki TRT binasının önünde kurulacak olan arama noktalarından miting alanlarına girecek. KESK’in öncülüğündeki kitlede, BDP, DSP, Türkiye Değişim Hareketi, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Halkevleri, Demokrasi İçin Birlik Hareketi, Eşitlik ve Demokrasi Partisi, İşçinin Yolu ve 78’liler Girişimi bulunacak. Yolun sağ tarafından yürüyecek DİSK kortejinin ardında ise CHP, TMMOB, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Demokratik Haklar Federasyonu, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halk Cephesi, Odak, Kaldıraç, Proleter Devrimci Duruş, Yeni Dünya İçin Çağrı ve Partizan, İşten Atmak Yasaklansın Platformu, Mücadele Birliği, ESP, Devrimci Proletarya, Devrimci Hareket, Emekçi Hareket Partisi, Sosyalist Devrim Partisi-Girişimi, Çağdaş Hukukçular Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yer alacak.

Dolmabahçe güzergâhı: Dolmabahçe İnönü Stadı yanından kortej oluşturacak Hak-İş ve Memur-Sen’in ardında ise Türkiye Komünist Partisi bulunacak. İTÜ önünde arama noktası kurulacak.

Unkapanı güzergâhı: Unkapanı Köprüsü’nden yürüyüşe başlayacak olan Türk-İş ve Kamu-Sen kortejinde ise EMEP, ÖDP, Türkiye Birleşik İşçi Partisi ve İşçi Cephesi katılacak. Bu kolun arama noktası da Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde kurulacak.
 
Talepler dile getirilecek

Taksim Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde çalışanların sorunları gündeme damgasını vuracak, talepler dile getirilecek. Konuşmalarda, dövizlerde, sloganlarda şu sorunlara dikkat çekilecek:

Kıdem tazminatının kaldırılması girişimi.
• Esnek çalışma koşulları dayatması.
• Uzayan çalışma saatleri.
• Bel büken vergiler.
• Güvencesiz çalışma.
• Sendikasızlaştırma.
• Taşeronlaşma.
• Özelleştirme.
• Kamu hizmetlerinin ticarileşmesi.
• Sosyal güvenlik ve emeklilik hakkının gaspı.
• Çığ gibi büyüyen yoksulluk.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56